Koronavirus: u 24 sata od prvog slučaja virus spomenut više od 15 tisuća puta

U manje od 24 sata od prvog slučaja u Hrvatskoj, koronavirus smo online spomenuli čak 15 tisuća puta

Sada već svi znamo da je koronavirus došao u Hrvatsku, no koliko viralno je ova tema zaokupila sve nas pokazat će kao i uvijek - brojke.

Otvaranje internetskih stranica danas je kao da vas netko ošamari vlažnom ribom po licu na kojoj piše KORONAVIRUS. Ne možemo pobjeći od njega fizički, a ni virtualno – čini se kako se čitava regija zaludila pisanjem o tome kako je u Hrvatskoj jedna osoba zaražena.

Podsjetimo, ako ste možda posljednja 24 sata proveli odsječeni od civilizacije (na čemu vam zavidim). Prvi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj dijagnosticiran je jučer, a riječ je o muškarcu koji radi u tvrtki Ericsson Nikola Tesla. Otada bilježimo zaista ogroman broj rasprava, vijesti, lažnih vijesti, teorija zavjere i zabrinjavajuće malo memova. Trgovine se prazne, a neslužbeno doznajemo da je nekoliko trgovina iz Istre i Zagreba skoro pa potpuno ispražnjeno i nemaju više što prodati.

Mediatoolkit

Ništa od apokalipse

O koronavirusu mišljenje imaju svi, ali još jednom ponavljamo kako biste se trebali držati uputa samo WHO-a i drugih domaćih nadležnih institucija, prati ruke često i temeljito i nastojati ne biti previše na mjestima na kojima se zadržava velik broj ljudi. Ako baš želite “zakucati”, cijepite se protiv gripe. Tako ćete barem biti sigurni da, ako krenete dobivati simptome – nemate gripu nego nešto drugo. S druge strane – koronavirus zaista nije apokaliptičan i postoje šanse da će za nekoliko godina prerasti u sezonsku bolest, poput gripe. Iako WIRED govori o tome kako je loše uspoređivati ovaj virus s gripom, nisam siguran koliko nam panika i sijanje straha novinskim tekstovima može pomoći. Isti taj WIRED kaže i suprotno, pa tko više zna što treba.

Koliki je utjecaj koronavirus imao na domaću internet sferu saznali smo uz pomoć Mediatoolkita iz kojeg su analizirali koliko se o njemu govorilo do jučer, kada je zabilježen prvi slučaj, a koliko se spominjao u posljednja 24 sata. Iz Mediatoolkita kažu kako su inačice riječi koronavirus poput corona, coronavirus, korona i slične zabilježile gotovo 90 000 različitih spominjanja na domaćem internetu. 

Mediatoolkit

U 24 sata više od 15 tisuća spominjanja

Sredinom veljače, Corona je dobila i svoj službeni, ali puno manje zvučan naziv, COVID-19. O tome su izvijestili svi mediji, ali potpuno očekivano, naziv nije doživio niti približnu popularnost originala te je sakupio svega malo više od 5000 spominjanja, dodaju iz Mediatoolkita.

Ono što je zanimljivo je porast broja spominjanja svih riječi povezanih s koronavirusom u razdoblju od jučer do danas. U manje od 24 sata tako smo vidjeli više od 15 tisuća komentara, naslova, postova i sličnih objava na društvenim mrežama i portalima koji koriste riječ “koronavirus”. Porast je to od 57% u odnosu na prethodna dva dana. Iz Mediatoolkita dodaju:

Sentiment objava o virusu je očekivano prevladavajuće negativan, ali se u moru upozorenja i paničarskih naslova, mogu pronaći i pozitivno ili neutralno intonirani članci o načinima prevencije i pozitivnim vijestima o broju ozdravljenih.

Koronavirus će se nesumnjivo širiti i Hrvatskom jer se ipak radi o vrsti virusa koja se nevjerojatno lako prenosi, ali to ne znači da smo u išta većoj opasnosti nego što već jesmo bili od gripe. Prema tome, još jednom napominjemo kako se treba prije svega pravilno informirati, a dobar dio ovih 15 tisuća spominjanja u posljednja 24 sata možda je bio na stranicama medija koji ipak malo previše senzacionalno pristupaju temi.

Radi se o opasnom virusu, da. Ali opasan je i virus gripe, a ljudi umiru od upale pluća svakoga dana. U ovakvim situacijama i panika postaje opasna. Nemojte opelješiti obližnju trgovinu i pokupovati stogodišnje zalihe brašna i graha u konzervi, već samo temeljito perite ruke i pazite na sebe (i druge). Ako i kojim bizarnim slučajem dobijete koronavirus, ogromne su šanse da ćete ga preboljeti i nastaviti sa životom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Netokracija Podcast

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Intervju

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...