
U manje od 24 sata od prvog slučaja u Hrvatskoj, koronavirus smo online spomenuli čak 15 tisuća puta
Sada već svi znamo da je koronavirus došao u Hrvatsku, no koliko viralno je ova tema zaokupila sve nas pokazat će kao i uvijek - brojke.
Otvaranje internetskih stranica danas je kao da vas netko ošamari vlažnom ribom po licu na kojoj piše KORONAVIRUS. Ne možemo pobjeći od njega fizički, a ni virtualno – čini se kako se čitava regija zaludila pisanjem o tome kako je u Hrvatskoj jedna osoba zaražena.
Podsjetimo, ako ste možda posljednja 24 sata proveli odsječeni od civilizacije (na čemu vam zavidim). Prvi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj dijagnosticiran je jučer, a riječ je o muškarcu koji radi u tvrtki Ericsson Nikola Tesla. Otada bilježimo zaista ogroman broj rasprava, vijesti, lažnih vijesti, teorija zavjere i zabrinjavajuće malo memova. Trgovine se prazne, a neslužbeno doznajemo da je nekoliko trgovina iz Istre i Zagreba skoro pa potpuno ispražnjeno i nemaju više što prodati.

Ništa od apokalipse
O koronavirusu mišljenje imaju svi, ali još jednom ponavljamo kako biste se trebali držati uputa samo WHO-a i drugih domaćih nadležnih institucija, prati ruke često i temeljito i nastojati ne biti previše na mjestima na kojima se zadržava velik broj ljudi. Ako baš želite “zakucati”, cijepite se protiv gripe. Tako ćete barem biti sigurni da, ako krenete dobivati simptome – nemate gripu nego nešto drugo. S druge strane – koronavirus zaista nije apokaliptičan i postoje šanse da će za nekoliko godina prerasti u sezonsku bolest, poput gripe. Iako WIRED govori o tome kako je loše uspoređivati ovaj virus s gripom, nisam siguran koliko nam panika i sijanje straha novinskim tekstovima može pomoći. Isti taj WIRED kaže i suprotno, pa tko više zna što treba.
Koliki je utjecaj koronavirus imao na domaću internet sferu saznali smo uz pomoć Mediatoolkita iz kojeg su analizirali koliko se o njemu govorilo do jučer, kada je zabilježen prvi slučaj, a koliko se spominjao u posljednja 24 sata. Iz Mediatoolkita kažu kako su inačice riječi koronavirus poput corona, coronavirus, korona i slične zabilježile gotovo 90 000 različitih spominjanja na domaćem internetu.

U 24 sata više od 15 tisuća spominjanja
Sredinom veljače, Corona je dobila i svoj službeni, ali puno manje zvučan naziv, COVID-19. O tome su izvijestili svi mediji, ali potpuno očekivano, naziv nije doživio niti približnu popularnost originala te je sakupio svega malo više od 5000 spominjanja, dodaju iz Mediatoolkita.
Ono što je zanimljivo je porast broja spominjanja svih riječi povezanih s koronavirusom u razdoblju od jučer do danas. U manje od 24 sata tako smo vidjeli više od 15 tisuća komentara, naslova, postova i sličnih objava na društvenim mrežama i portalima koji koriste riječ “koronavirus”. Porast je to od 57% u odnosu na prethodna dva dana. Iz Mediatoolkita dodaju:
Sentiment objava o virusu je očekivano prevladavajuće negativan, ali se u moru upozorenja i paničarskih naslova, mogu pronaći i pozitivno ili neutralno intonirani članci o načinima prevencije i pozitivnim vijestima o broju ozdravljenih.
Koronavirus će se nesumnjivo širiti i Hrvatskom jer se ipak radi o vrsti virusa koja se nevjerojatno lako prenosi, ali to ne znači da smo u išta većoj opasnosti nego što već jesmo bili od gripe. Prema tome, još jednom napominjemo kako se treba prije svega pravilno informirati, a dobar dio ovih 15 tisuća spominjanja u posljednja 24 sata možda je bio na stranicama medija koji ipak malo previše senzacionalno pristupaju temi.
Radi se o opasnom virusu, da. Ali opasan je i virus gripe, a ljudi umiru od upale pluća svakoga dana. U ovakvim situacijama i panika postaje opasna. Nemojte opelješiti obližnju trgovinu i pokupovati stogodišnje zalihe brašna i graha u konzervi, već samo temeljito perite ruke i pazite na sebe (i druge). Ako i kojim bizarnim slučajem dobijete koronavirus, ogromne su šanse da ćete ga preboljeti i nastaviti sa životom.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.