Kobe Bryant: košarkaš, Oskarovac, investitor - ulagao je u tvrtke poput Alibabe i Epic Gamesa
Alexandra Walt, Flickr

Kobe Bryant: košarkaš, Oskarovac, investitor – ulagao je u tvrtke poput Alibabe i Epic Gamesa

Jučer je u 41. godini preminuo Kobe Bryant, jedan od najvećih košarkaša svih vremena koji je svojim uspjesima na terenu i izvan njega zauvijek obilježio ovaj sport.

Kobe Bryant nije bio samo velik košarkaš i sportaš, već se uz njega vežu i razni poslovni uspjesi. Bio je i trener, investitor, strateg te je vrlo dobro shvaćao važnost igara, esporta i modernih tehnologija u današnjem društvu sve do svoje prerane smrti. 

Kobeov put prema investiranju i tehnologiji pomalo je komičan, ali vrlo “Kobe”. Poznato je da je milijarderu Chrisu Sacci rekao kako nakon kraja karijere najviše želi biti investitor. Sacci mu je dao popis knjiga, podcasta i TED govora kako bi ga se riješio, a Kobe je bio toliko uporan da jednostavno nije prestajao tražiti još, čak ga je kao pravi startuper zvao usred noći samo kako bi ga pitao neka bizarna pitanja. Sacca je jednom prilikom za njega rekao:

Kobe me zvao i slao mi poruke u svako doba dana i noći i htio raspravljati o određenim poglavljima i idejama i načinima na koje ih može spojiti s drugim stvarima koje je čitao iz drugih knjiga. Bio je opsjednut ovim stvarima 24 sata dnevno.

Kobe je svojom radnom etikom i interesom za ovaj karijerni korak uspio zagnjaviti ključne ljude koji su mu potom pomogli da ostvari svoj investitorski san, a ugledao se, kažu mnogi, na već uspješne investitore poput Magic Johnsona koji je, između ostalog, jedan od investitora u Starbucks.

Od energetskih pića do Fortnitea

Kobe je počeo ulagati još 2013., kada je bez velike pompe počeo surađivati na kapitalnim investicijama s investitorom Jeffom Stibelom. Investirao je u LegalZoom, tvrtku koja se bavi pravnim savjetima, ali i jedan mnogo zanimljiviji brend: Epic Games. Da, Kobe je donekle kriv za Fortnite. Ipak, većina njegove investicije ticala se Unreal Enginea, poznatog softverskog sustava za razvoj video igara.

Kobe je otvorio i drugu tvrtku, Kobe Inc. kako bi se bavio investiranjem u projekte bliže sportu. Tvrtka je 2014. investirala šest milijuna dolara u BodyArmor, brend energetskih pića na kojem je Kobe zaradio više od 200 milijuna dolara nakon što je 2018. Coca-Cola postala jedan od suvlasnika i pozicionirala BodyArmor kao premium piće iznad svog vlastitog Powerade sportskog brenda.

U svojoj ranoj investitorskoj karijeri, Kobe je uložio u više od 10 kompanija, uključujući i The Players’ Tribune i Scopely.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Alibabin investitor i Jackov dobar prijatelj

Ipak, dok god je bio aktivan igrač, Kobe se investitorskoj karijeri nije mogao posvetiti u potpunosti. To se promijenilo nakon 2016., godine s njegovom posljednjom utakmicom u dresu Lakersa. Tek nekoliko mjeseci nakon završetka aktivne karijere, Kobe je i javno predstavio VC fond “težak” 100 milijuna dolara koji je za cilj imao isključivo investicije u području tehnologije, medija i podatkovne znanosti.

Zanimljivo, Kobe je bio i jedan od investitora u Alibabi. Od 2014., kada je prvi puta uložio novac u ovu kinesku tvrtku, Kobe i Jack Ma, CEO Alibabe počeli su graditi prijateljski odnos koji je trajao do njegove smrti. Kobe je tako u Kini bio zvijezda ekskluzivnih sadržaja na Alibaba platformama, a razvijao je čak i društvenu mrežu. 

Kobe je svojim investicijama pristupao sličnom radnom etikom kao i sportu: 

Nekada možete odmah na početku vidjeti radnu etiku, nekada ne baš toliko. Unutarnja vjera koju čovjek ima je ono što će ostati i preživjeti bez obzira na to što je prepreka, a ovdje to znači da poduzetnik radi ono u što zaista vjeruje i voli raditi.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Ulagao u (e)sportaše budućnosti

Iako su ga posljednjih nekoliko godina obilježile vijesti o investicijama u tehnološke kompanije i partnerstva s velikim imenima tehnološke industrije, Kobe je i dalje ostao vjeran košarci. Mamba Sports Academy bio je njegov projekt edukacijske ustanove koja nudi razne vrste treninga i edukacija za mlade sportaše budućnosti. Upravo je prema ovoj akademiji letio kada se helikopter u kojem je putovao zbog guste magle srušio.

Mamba akademija bila je i mjesto na kojem je Kobe otvorio i esport dvoranu, jer je bio jedan od prvih košarkaša koji su shvaćali vrijednost esporta u modernom svijetu. Rick Fox, jedan od najpoznatijih NBA igrača, velik esport evanđelist te suigrač i prijatelj Kobea govorio je još 2016. o tome kako Kobe razmišlja o esportu:

Mislim da je Kobe vrlo svjestan svega što se događa u ovom ekosustavu. Nije ni slijep ni gluh kada je riječ o ovom fenomenu. Ako se ja trebam smočiti, ni Kobe nije daleko.

Rick Fox je sam još 2015. ušao u esport, a iako je njegov tim Echo Fox ugašen, nema sumnje u to kako će se vratiti ulaganjima u neki drugi tim. Ostaje nam vjerovati da bi i Kobe išao istim stopama da se jučerašnji dan nije dogodio.

Košarkaš kreativac: Od podcasta do Oscara

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Iako ovo već sad zvuči kao lista apsolutno svih suvremenih stvari kojih možete biti dio, ne vjerujem da će vas iznenaditi da je Kobe imao i podcast za djecu zvan “The Punies”, a kroz koji je zanimljivim pričama djeci približavao svijet sportova.

Kobe je, između svega ostaloga, pisao i knjige te snimao filmove kroz svoju tvrtku Kobe Studios (Granity Studios). Najviše je volio raditi na audiovizualnim projektima koji spajaju storytelling i inspiraciju te obrazovanje, a uzdizanje drugih jedna je od glavnih niti vodilja čitavog njegovog rada. 

Kobejev kratki animirani film Dear Basketball temeljen na njegovoj pjesmi napisanoj na Players Tribuneu, donio mu je čak Oskara 2018. godine, a glazbu za film napravio je ni manje ni više nego John Williams. Kobe je time postao prvi bivši profesionalni sportaš koji je osigurao ovu nagradu u bilo kojoj kategoriji.

Siguran sam kako postoji mnogo drugih stvari koje bi mogao reći o ovom velikanu u kontekstu tehnologije i digitalnog poslovanja, ali vjerujem da su svi, oni koji su ga voljeli i oni koji nisu – duboko šokirani ovim vijestima. Smrt njega, njegove kćerke Gianne i ostalih članova posade ogromna je tragedija, a njegov duh će živjeti ne samo u onima koji prate i igraju košarku, već i onima koji vole igre, tehnologiju i pomaganje drugima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Krste Spahija

    Krste Spahija

    27. 01. 2020. u 10:13 pm Odgovori

    Smrt nikoga ne zaobilazi. Tragedije se događaju i teško ih je predvidjeti. Teško je prihvatiti gubitak i svaki gubitak najmilijih boli. Ovakav gubitak tako veličanstvene osobe gubitak je za cijelu ovu planetu. Neka ti je laka zemlja na kojoj taj tvoj kofer ostaje, a neka tvoja duša ide u blagoslov Božji. Počivao u miru Kobe Bryant.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.