
Kim Dotcomov besplatan internet za Novi Zeland možda nije najluđi plan na svijetu
Samoproglašeni kralj interneta i osnivač kontroverznog file sharing servisa Megauploada krenuo je u novi pothvat - dati Novom Zelandu besplatan internet! Dotcom je nedavno na Twitteru razotkrio svoj novi plan, obećavajući da će ponovno upogoniti projekt 'Pacifičke žice' i omogućiti besplatan broadband za sve stanovnike te daleke pacifičke zemlje.
Samoproglašeni kralj interneta i osnivač kontroverznog file sharing servisa Megauploada krenuo je u novi pothvat – dati Novom Zelandu besplatan internet! Dotcom je nedavno na Twitteru razotkrio svoj novi plan, obećavajući da će ponovno upogoniti projekt ‘Pacifičke žice’ i omogućiti besplatan broadband za sve stanovnike te daleke pacifičke zemlje.
Propali projekt ‘Pacifička žica’ je nastojao rješiti veliki problem Novog Zelanda – naime, Novi Zeland već godinama internet dobija preko jednog jedinog kabela kojeg kontrolira jedna jedina tvrtka. Zbog toga većina Novozelanđana muku muči sa sporim i skupim internetom (za cijenu od 80$ u Novom Zelandu imate tek 100GB prometa).
Kako Dotcom misli osigurati novac potreban za projekt ovakvih razmjera, pitate se? Jednostavno – tužit će američku vladu i filmsku industriju zbog načina na koji se odnose prema njemu i zaustavljenom mu Megauploadu. Ukoliko to ne uspije, Dotcom ima plan B – svojom stranicom Mega zaraditi dovoljno novaca da novozelanđanima omogući besplatan internet.
Čim je Dotcom tweetao o novoj ideji odmah je izazvao žestoke reakcije. I dok većina ljudi tvrdi kako je takvo što neizvedivo, drugi (oko 1000 njih) su pokazali interes za projekt i upitali Dotcoma kako mogu pripomoći.
Mi smo prema svemu ovome slična mišljenja kao i TheNextWebov Owen Williams – lako je ovakvo nešto odmah u startu otpisati kao ludost, netko se mora pobuniti protiv monopola kakav postoji u Novom Zelandu. Teoretski: zašto bandwidth ne bi bio besplatan za korisnike? Takvo nešto stvara potrebu za servisima kao što su Netflix, Hulu i Pandora koji ostvaruju velike profite. Novom Zelandu bi to omogućilo aktivnije i učinkovitije sudjelovanje diljem internetskih prostranstava, što je u današnje vrijeme data centara i cloud computinga veoma bitna stvar.
Kim Dotcom je kontroverzna ličnost, tu nema sumnje. No bez obzira na to koliko se ovakva ideja činila ludom, on je vjerojatno jedina osoba u Novom Zelandu koja ima dovoljno hrabrosti i veza da to ostvari.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
@3kolone
20. 11. 2012. u 10:28 am
Dobro zbori taj Kim Dotcom, besplatno svima ne samo njima.