Sve više domaćih brendova u svojoj online komunikaciji koristi nove kanale, a jedan od zanimljivijih svakako je Periscope, aplikacija u vlasništvu Twittera namijenjena prijenosu događaja uživo. Tako smo na ovom servisu vidjeli pečenje ćevapa koje je organizirao brend Volim meso, javljanje predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, zavirili u ‘back stage’ The Voicea, a prije nekoliko dana pratili smo i predstavljanje momčadi Medveščaka za novu sezonu KHL prvenstva.
Među sportskim klubovima Medveščak uspješno ‘kliže’ po društvenim mrežama, u to smo se uvjerili, pa čak i ako se naiđe na kakvu neravninu na putu. Prije nekoliko dana komunikacijski tim odvažio se i na nešto novo – uz novinare, partnere kluba i navijače koji su uspjeli doći do pozivnice za praćenje predstavljanja momčadi u Domu sportova, priliku za to su dobili i korisnici Periscopea putem aplikacije. Bilo je tu i nešto tehničkih zapinjanja, ali Ana Čalić, direktorica digitalnih komunikacija KHL Medveščaka, napominje kako je pozitivno iznenađena pozitivnim reakcijama na društvenim mrežama, a i brojem gledatelja kojih je bilo oko 400, što je u ovom slučaju relativno visoka brojka.
Zbližavanje s fanovima
Sportskim klubovima iznimno je važno da održavaju svoju vezu s fanovima, i onima koji ih bodre s tribina i onima koji ih bodre lajkovima, a alati poput Periscopea omogućuju im da zavire iza kulisa i ‘ušminkanih’ slika u medijima. To je i bio razlog zbog kojeg se odlučilo za predstavljanje momčadi na ovaj način, kaže naša sugovornica.
Svaka nova sezona za nas je novi izazov, ne samo na ledu već u vođenju kluba i u upravljanju ovim projektom općenito. Željeli smo na ovaj način još više uključiti navijače u ono što radimo, a kako ih nismo mogli sve pozvati da prisustvuju događaju, odlučili smo se prihvatiti novi izazov i po prvi puta koristiti jednu novu tehnologiju. Pružili smo time našim navijačima real time uvid u ono što se inače događa iza kulisa i o čemu inače doznaju iz medija. Predstaviti novu momčad za novu sezonu i uz novu tehnologiju činilo se kao dobitna kombinacija. Mi u klubu često, kada planiramo nove projekte i kada nismo sigurni u kojem će nas to smjeru odvesti, koliko ćemo uspjeti te kad se pred nas postavi puno izazova kažemo “no risk, no fun” i krenemo. Uglavnom uspijemo u svom naumu, a pritom se i dobro zabavimo, nerijetko i s našim navijačima.
LIVE on #Periscope: #Medvescak presenting the team for @khl season 2015/2016 #TogetherWeAre https://t.co/TBraHMKAlu
— KHL Medvescak Zagreb (@KHL_MedvescakZG) August 24, 2015
Na Periscopeu bismo i dalje mogli vidjeti Medveščak – ne na svakodnevnoj bazi i ne za prenošenje utakmica, nego u slučaju posebnih prigoda. Tako će se dosadašnji događaji, kojima se moglo prisustvovati samo uz pozivnicu, otvoriti navijačima i ostatku javnosti. Očekivanja su premašena, a evo kakva su ona bila.
Iskreno, nismo očekivali puno jer kada puno očekuješ, možeš ostati razočaran. A moram priznati kako je ovo bila dosta spontana ideja. Naša predstavljanja momčadi poznata su kao veliki događaji i svake sezone nastojimo zadržati taj standard. Ove smo sezone po prvi puta, u zadnjih 7 sezona momčad predstavili na našem terenu, na ledu Doma sportova. Bio je to već samo po sebi veliki izazov jer koliko god da imate mogućnosti ipak imate ograničen budžet i time vezane ruke. Mi uvijek idemo korak po korak bez velikih očekivanja. Doslovno smo večer prije predstavljanja momčadi na tehničkoj probi, kada smo vidjeli kako sve izgleda I koliko dobru priču imamo, zaključili kako je to teško držati samo za odabrane, kako već sezonama nakon predstavljana plasiramo videe na našem YouTube kanalu i prisjetili se naše ideje od prije par mjeseci da pokrenemo Persicope. Ovo se činilo kao odličan događaj za to. I pokazalo se takvim.

Prijenos nije pretjerano najavljivan, zbog straha od tehničkih poteškoća ili čak nemogućnosti isporučivanja sadržaja, stoga je tim bio ugodno iznenađen brojem gledatelja.
Periscope nije aplikacija koja je već zaživjela u Hrvatskoj, pa čak ne toliko niti u sportu općenito, osobito ne u regionalnom, stoga je svaka brojka, svaki pogled vrijedan. Ova brojka o kojoj mi govorimo za nas je izniman uspjeh. Najviše nas raduje činjenica da smo opet prije svih ponudili nešto novo. I ovime pokazujemo i otkrivamo koje su mogućnosti novih tehnologija i društvenih medija u sportu i time predstavljamo I naravno otkrivamo načine kako sport još više približiti navijačima.
Učite na tuđim greškama
whoever is running @KHL_MedvescakZG #periscope put your phone on silent, not vibrate 😀
— Kreso Biskup (@bishonen_) August 24, 2015
Ana ima i pokoji savjet za one koji planiraju koristiti Periscope u prenošenju važnih događaja uživo. Nemojte čekati da naučite nešto iz vlastitih grešaka – Ana je podijelila svoje. 🙂
Za početak, puna baterija, dobar internet i mirna ruka ako nemate stativ. A sada malo učenja na mojim greškama. Isključite zvuk obavijesti na mobitelu i prije no što počnete snimati uživo napravite probnu snimku koju ćete prethodno staviti na ‘private’ tako da nakon pregleda te snimke možete podesiti sve što ne valja. Na Periscope ne možete podesiti osvjetljenje, ali to se djelomično može ispraviti zoomom, stoga je isto važno napraviti probni stream i malo se poigrati s mogućnostima. Obavezno nađite suradnika koji će pratiti stream i javiti vam što ne valja, jer slika koju vi snimate ispred objektiva neće izgledati jednako vama iza objektiva I onima koji je prate na pametnim telefonima ili preko desktop verzije. Sve je stvar prakse, ali čovjek uči dok je živ.
Vertikalno, horizontalno ili naopako?

Otkako je pametnih mobilnih uređaja i snimanja videa na njima, vodi se debata o tome trebaju li oni biti horizontalni ili vertikalni. Medveščak je u jednom trenutku bio i naopako na Periscopeu, ali Ana otkriva što trenutno preferira:
O tome možemo debatirati, osobito sad kad smo malo iskusniji… Nama je slika djelomično išla i naopako. 🙂 Uvijek sam za horizontalni video jer daje širu sliku, ali gledatelji koji stream prate preko desktop verzije neće vidjeti istu sliku koju vi šaljete, tako da za sada ostajem kod vertikalnog videa.
Iako se činilo da će Periscope biti sklizak teren, to nije nešto na što Medvjedi nisu naviknuli. A ako želite znati što nam i dalje pripremaju, pratite ih na Periscopeu pod nadimkom @KHL_MedvescakZG.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marijan Palić
27. 08. 2015. u 5:18 pm
Bravo za KHL Medveščak koji je jedan od rijetkih koji prati trendove iz sportskog marketinga i brine o svojim navijačima. Hvala Ani što je podijelila savjete oko korištenja Periscopea, sigurno će mnogima koristiti.
Vedran
27. 08. 2015. u 7:11 pm
Jedva cekam da čujem Anu Čalić i da sve to dignemo na nivo više. Kako vam zvuci live stream iz POV (point of view) perspektive igraca tokom treninga, priprema itd? http://www.vyooit.com tu moze pomoc i napravit cuda. 400 gledatelja mozda zvuci puno, ali tu se moze i treba puno bolje. Mi znamo kako 🙂
Deni
28. 08. 2015. u 1:46 pm
Wow, pred 400 korisnika. Facebook već drhće od zabrinutosti
Mia Biberović
28. 08. 2015. u 2:05 pm
Deni, s obzirom na to koliko je malo korisnika Periscopea u Hrvatskoj, ova brojka nije zanemariva. Naravno da se ne uspoređuje s Facebookom, ali KHL Medveščak tamo već ima dobre rezultate.
Vedran
28. 08. 2015. u 7:00 pm
Periscope je limitiran samo na tw usere i uza sve, potrebno je imat instaliran app na mobitelu. Moguce je napravit livestream sa treninga, zagrijavanja, iz svlacionice… i to sve iz live POV perspektive nekog igraca ili nekih igraca. To je za prave fanove nesto sto bi dodalo vrijednost vise u prijenosima tekmi/evenata, a da je dostupno svima bez obzira na tw/periscope/meerkat.