Rocket Internetov Kaymu stigao i u Hrvatsku

Kaymu, kopija eBaya iza koje stoji Rocket Internet, stigao i u Hrvatsku

Jeste li čuli za Kaymu? Vjerojatno ne, ali riječ je o svojevrsnoj kopiji eBaya, na kojoj svoje proizvode mogu nuditi trgovine i privatne osobe, uz sustav aukcija. Projekt podupire Rocket Internet, venture capital tvrtka poznata po kopijama uspješnih internetskih projekata, a nakon Afrike i Azije Kaymu stiže u Europu, a time i u Lijepu našu.

300 trgovaca već nudi svoje proizvode na Kaymu, ali proces kupovine nešto je kompliciraniji.
300 trgovaca već nudi svoje proizvode na Kaymu.hr, ali proces kupovine nije baš jednostavan.

Njemački Rocket Internet već je u ovu regiju doveo sustav za plaćanje putem interneta Paymill, kao i sustav za naručivanje hrane Foodpanda (iako on u Hrvatskoj ponešto stagnira), a sada je tu i Kaymu, prisutan u 33 zemlje svijeta, koji, poput eBaya, omogućuje trgovinama, ali i privatnim osobama, da prodaju svoje predmete putem platforme. Tu je i sustav aukcija, ali mogu se staviti i fiksne cijene. No, glavna razlika između eBaya i sličnih platformi te Kaymua je u tome što se sam proces kupovine zapravo ne može obaviti preko novopridošlog servisa.

Naime, razne predmete, poput modnih artikala, parfema, sportske opreme, elektroničke, ali hrane i pića, možete naručiti putem Kaymua, ali ne i platiti. Kaymu samo povezuje prodavača i kupca na, kako kažu, “sigurnoj online platformi”, a što se tiče naplate i primopredaje, sve se temelji na dogovoru. Unatoč tome što sam Rocket Internet ima svoj online sustav za napalatu, Paymill, Kaymu na svojim stranicama za sada savjetuje “jedan sigurni i lagani način plaćanja” – pouzećem.

“Zanimljiv” proces kupovine

Proces kupovine je ovakav – pronađete proizvod koji vas zanima, provjerite je li riječ o fiksnoj cijeni ili pregovorljivoj (u drugom se slučaju prodavač kontaktira za pregovore o cijeni), a zatim se proizvod “kupuje” (iako bi se ovo moglo nazvati rezervacijom, a ne kupovinom). Nakon toga kupcu dolazi e-mail s informacijama o narudžbi i podatci za kontakt prodavača. Kupac potom kontaktira prodavača (ili obrnuto) s kojim dogovara način plaćanja i preuzimanja proizvoda, s time da se savjetuje primopredaja uživo. Što se tiče aukcija, tu je proces standardan – počinje se s najnižom cijenom koju je odredio prodavač, a korisnik koji je dao najvišu ponudu po isteku licitiranja kupuje proizvod.

Sedam dana nakon “kupovine”, Kaymu će zatražiti osvrt od kupca i prodavača o transakciji. Pozitivan osvrt kupca znači da je transakcija bila uspješna, a negativan da se nije dogodila. Ako nema osvrta, kontaktira se prodavač da se vidi što se dogodilo.

I tek je tad cijeli proces završen.

Kaymu 2

Poprilično komplicirano, ako pitate one koji barem ponekad kupuju predmete putem interneta, iako vjerujem da će se proces uskoro pojednostaviti i biti sličniji onome na koji smo navikli od sličnih svjetski prisutnih platformi. Prednost za trgovce u tome je što je postavljanje oglasa besplatno. Kaymu uzima proviziju (i do 18%) nakon izvršene transakcije, ali tek od iduće godine – provizije do kraja 2014. nema. Kao i na eBayu, postoji mogućnost statusa “pouzdanih prodavača“, što bi moglo povećavati šanse za prodaju predmeta, jednom kad se cijela stvar uhoda.

Kaymu i u Sloveniji

Kaymu.hr kreće s 300 trgovina, a obećavaju da će se njihov broj povećavati, kao i česte akcije s partnerima. Servis je sada dostupan u Sloveniji, gdje također kreću s istim brojem trgovaca i sličnim modelom.

Nadamo se da će u budućnosti biti moguće izvršavati i novčane transakcije preko servisa, jer je ovako riječ samo o (još jednom) nešto naprednijem internetskom oglasniku.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko

    Marko

    06. 11. 2014. u 10:29 am Odgovori

    To je blijeda (da ne kažem jeftina) kopija eBaya sa 10% njegove funkcionalnosti. Sajt djeluje nedorečeno, nisu se čak potrudili ni prevesti kako treba. Po principu ako prođe prođe, no mislim da neće postići naročiti uspjeh.

    • Ivan

      Ivan

      06. 12. 2014. u 10:44 am Odgovori

      Lako moguće da će proć, kad naši trgovci vide nešto “besplatno” i još im zamašeš lažno s nekim Rocket Internetom odmah pohrle. No, način ulaska i PR koji rade meni ne odaje dojam uspijeha.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Tehnologija

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Intervju

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.