Jeste li čuli za Kaymu? Vjerojatno ne, ali riječ je o svojevrsnoj kopiji eBaya, na kojoj svoje proizvode mogu nuditi trgovine i privatne osobe, uz sustav aukcija. Projekt podupire Rocket Internet, venture capital tvrtka poznata po kopijama uspješnih internetskih projekata, a nakon Afrike i Azije Kaymu stiže u Europu, a time i u Lijepu našu.

Njemački Rocket Internet već je u ovu regiju doveo sustav za plaćanje putem interneta Paymill, kao i sustav za naručivanje hrane Foodpanda (iako on u Hrvatskoj ponešto stagnira), a sada je tu i Kaymu, prisutan u 33 zemlje svijeta, koji, poput eBaya, omogućuje trgovinama, ali i privatnim osobama, da prodaju svoje predmete putem platforme. Tu je i sustav aukcija, ali mogu se staviti i fiksne cijene. No, glavna razlika između eBaya i sličnih platformi te Kaymua je u tome što se sam proces kupovine zapravo ne može obaviti preko novopridošlog servisa.
Naime, razne predmete, poput modnih artikala, parfema, sportske opreme, elektroničke, ali hrane i pića, možete naručiti putem Kaymua, ali ne i platiti. Kaymu samo povezuje prodavača i kupca na, kako kažu, “sigurnoj online platformi”, a što se tiče naplate i primopredaje, sve se temelji na dogovoru. Unatoč tome što sam Rocket Internet ima svoj online sustav za napalatu, Paymill, Kaymu na svojim stranicama za sada savjetuje “jedan sigurni i lagani način plaćanja” – pouzećem.
“Zanimljiv” proces kupovine
Proces kupovine je ovakav – pronađete proizvod koji vas zanima, provjerite je li riječ o fiksnoj cijeni ili pregovorljivoj (u drugom se slučaju prodavač kontaktira za pregovore o cijeni), a zatim se proizvod “kupuje” (iako bi se ovo moglo nazvati rezervacijom, a ne kupovinom). Nakon toga kupcu dolazi e-mail s informacijama o narudžbi i podatci za kontakt prodavača. Kupac potom kontaktira prodavača (ili obrnuto) s kojim dogovara način plaćanja i preuzimanja proizvoda, s time da se savjetuje primopredaja uživo. Što se tiče aukcija, tu je proces standardan – počinje se s najnižom cijenom koju je odredio prodavač, a korisnik koji je dao najvišu ponudu po isteku licitiranja kupuje proizvod.
Sedam dana nakon “kupovine”, Kaymu će zatražiti osvrt od kupca i prodavača o transakciji. Pozitivan osvrt kupca znači da je transakcija bila uspješna, a negativan da se nije dogodila. Ako nema osvrta, kontaktira se prodavač da se vidi što se dogodilo.
I tek je tad cijeli proces završen.
Poprilično komplicirano, ako pitate one koji barem ponekad kupuju predmete putem interneta, iako vjerujem da će se proces uskoro pojednostaviti i biti sličniji onome na koji smo navikli od sličnih svjetski prisutnih platformi. Prednost za trgovce u tome je što je postavljanje oglasa besplatno. Kaymu uzima proviziju (i do 18%) nakon izvršene transakcije, ali tek od iduće godine – provizije do kraja 2014. nema. Kao i na eBayu, postoji mogućnost statusa “pouzdanih prodavača“, što bi moglo povećavati šanse za prodaju predmeta, jednom kad se cijela stvar uhoda.
Kaymu i u Sloveniji
Kaymu.hr kreće s 300 trgovina, a obećavaju da će se njihov broj povećavati, kao i česte akcije s partnerima. Servis je sada dostupan u Sloveniji, gdje također kreću s istim brojem trgovaca i sličnim modelom.
Nadamo se da će u budućnosti biti moguće izvršavati i novčane transakcije preko servisa, jer je ovako riječ samo o (još jednom) nešto naprednijem internetskom oglasniku.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko
06. 11. 2014. u 10:29 am
To je blijeda (da ne kažem jeftina) kopija eBaya sa 10% njegove funkcionalnosti. Sajt djeluje nedorečeno, nisu se čak potrudili ni prevesti kako treba. Po principu ako prođe prođe, no mislim da neće postići naročiti uspjeh.
Ivan
06. 12. 2014. u 10:44 am
Lako moguće da će proć, kad naši trgovci vide nešto “besplatno” i još im zamašeš lažno s nekim Rocket Internetom odmah pohrle. No, način ulaska i PR koji rade meni ne odaje dojam uspijeha.