
Umjesto složenog JOPPD obrasca prijava poreza na kapitalnu dobit – putem interneta
Nizom poreznih izmjena koje su na snagu stupile početkom 2017. godine nalazi se i ona o prijavi poreza na kapitalnu dobit kroz predaju složenog JOPPD obrasca, što je dužno učiniti oko 100.000 građana. Kako bi građanima olakšala tu dužnost, tvrtka Croatian Tax Tab Ltd. razvila je prigodni servis koji se može pronaći na web adresi kapitalnadobit.hr.

Od ove godine, oko 100 tisuća građana ima obvezu prijave poreza na kapitalnu dobit i to kroz predaju složenog JOPPD obrasca, koji sadrži čak 19 stranica s objašnjenjima. Budući da mnogi građani ne znaju kako to učiniti na pravilan način, tvrtka Croatian Tax Tab Ltd., spin-off tvrtke Koios s iskustvom u razvoju IT rješenja za financijski sektor u regiji, razvila je web servis koji to omogućava na brži i lakši način, a može se pronaći na adresi kapitalnadobit.hr.
Većina građana ne zna kako prijaviti porez na kapitalnu dobit
Budući da je fizičkim osobama i dalje praktički nemoguće prijaviti porez digitalnim putem, unatoč svim najavama u proteklih petnaestak godina, razvojem ovog servisa željelo se pomoći velikom broju građana koji će se naći u novoj obvezi, kaže Stjepan Pavlek, direktor tvrtke Croatian Tax Tab Ltd.
Iza servisa stoji složen sustav koji građanima pomaže da brzo i sigurno dobiju ispunjen JOPPD obrazac, kao i bankovnu uplatnicu s točnim brojem računa za uplatu i pozivom na broj. Vjerujemo da je ova usluga ujedno i dobar pokazatelj kako bi trebale izgledati moderne usluge u financijskom sektoru koje su namijenjene najširoj populaciji građana.
Naime, uvođenje nove obveze izazvalo je kod građana poprilične nedoumice, što pokazuje i anketa koju je proveo ovaj servis u suradnji s nekoliko portala, a u kojoj je sudjelovalo više od 3500 osoba. Prema njoj čak 52 posto ispitanika nije znalo što je porez na kapitalnu dobit, a 77 posto njih ne zna što je potrebno napraviti da bi se ispunila porezna obveza i kako se porez prijavljuje. Također, prema podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD) dionicama je u 2016. trgovalo oko 21.000 fizičkih osoba, a predstavnici društava za upravljanje investicijskim fondovima procjenjuju kako je oko 80.000 njihovih ulagača u obvezi platiti novi porez.
Kako funkcionira servis?
Servis KapitalnaDobit.hr funkcionira tako da korisnicima omogući jednostavnu prijavu (putem Googlea, Facebooka ili Microsofta) ili stvaranje korisničkog računa te unos osobnih podataka koji su potrebni za prijavu poreza na kapitalnu dobit. Stjepan objašnjava:
Potom korisnici imaju dvije opcije: prva, unijeti već izračunate porezne osnovice koje su im dostavili brokeri i investicijski fondovi u svom izvješću; te druga, unijeti ili učitati u XLS datoteci pojedinačne transakcije iz kojih će portal izračunati poreznu osnovicu. Nakon unosa financijskih podataka slijedi pregled obračuna poreza, plaćanje (kartično) te preuzimanje gotovih dokumenata na kojima je sve popunjeno i potrebno je samo isprintati ih i staviti potpis.
Pri tome osnovna usluga koja se sastoji od ispunjavanja JOPPD obrasca i uplatnice iznosi 25 kuna, dok ona napredna, a riječ je o korisnicima kod kojih se moraju obraditi sve transakcije, odrediti osnovica, a potom ispuniti JOPPD i uplatnicu te izvještaj, iznosi 50 kuna. Iako je servis dostupan tek odnedavno, Stjepan kaže da ga je već koristilo nekoliko stotina korisnika kojima se svidio zbog jednostavnosti, brzine i uštede vremena.
Napravljen na platformi Microsoft Azure
Razvoj servisa trajao je od kraja studenoga 2016. godine, a nastao je kao cloud usluga na platformi Microsoft Azure. Stjepan objašnjava kako je jedan od razloga zašto je odabran Azure i činjenica da je servis trebao zaživjeti brzo te je bilo važno da se određene funkcionalnosti platforme dobiju gotove, poput sigurnosti ili kriptografije, budući da se radi o osobnim financijskim podacima.
Azure nam omogućuje automatsko skaliranje hardverskih resursa prema potrebama. To nam omogućuje da glatko opslužimo tisuće korisnika u večeri 30. ili 31. siječnja, kada je rok za predaju, te potom padnemo na vrlo mali broj zahtjeva dnevno, pri tome plaćajući samo one resurse koje u nekom trenutku koristimo.
Kao treći razlog, Stjepan navodi jednostavno online ugovaranje i nabavu svih usluga hardverskih resursa i platforme, što im je također bilo važno brzo upogoniti, uzimajući u obzir da je izrada servisa trajala i u vrijeme blagdana. Iako je ovo prvi projekt nove tvrtke Croatian Tax Tab Ltd, govoreći o planovima za budućnost, Stjepan ističe proširenje usluga automatiziranog online računovodstva te porezne administracije i za druge poreze, odnosno kategorije korisnika.
Jeste li među obveznicima prijave poreza na kapitalnu dobit te hoćete li isprobati novi web servis?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivica
31. 05. 2018. u 4:01 am
Zarada od Forexa i Binary-a
Kako prijaviti zaradu i gubitke i platiti porez?