Kako pokrenuti blog, bilo na WordPressu ili Mediumu, bilo za napredak u karijeri ili zabavu, otkrivamo u novoj epizodi Netokracija Podcasta posvećenoj popularnom formatu.
Pokrenuti blog u 2020? Nije li to nešto što se radilo prije 5 ili 10 godina, a danas je zamijenjeno Instagramom i YouTubeom? Unatoč rastu društvenih mreža i video platformi, blogovi i dalje imaju svoje mjesto na Internetu, posebno u profesionalnim krugovima tehnološke i marketinške industrije kao format kroz koji se dijeli znanje.
Evolucija blogova u Hrvatskoj
U Hrvatskoj su mnogi digitalci, poput Borisa Ličine Borje – danas direktora digitalnih komunikacija u I to nije sve, i Marka Rakara Mraka, bili izuzetno aktivni na svojim blogovima Borja.org odnosno Mračni blog.
Blogovi su i dalje dobra platforma za komunikaciju sa zajednicom, prisjetimo se samo kad je Infinumov suosnivač Tomislav Car najavio da je postao investitor, Filip Višić počeo pisati cijeli blog o gradnji kuće ili Emanuel Blagonić Tatin blog.
Blogovi mogu i evoluirati, kao što je Borja počeo pisati o očinstvu, kao što je uostalom i Netokracija evoluirala iz grupnog bloga u magazin.
Prije nego što pokrenete blog…
Na ovu temu nas je potaknuo jedan novi blog, Ned Talks, kojeg je kao način da uči i podijeli svoje dosadašnje iskustvo, pokrenuo Nedeljko Lužija koji radi u IT prodaji u Lemaxu.
Ako, poput Nedeljka želite pokrenuti svoj blog, u novoj epizodi Netokracija Podcasta prolazimo – korak po korak:
- Zašto uopće pokrenuti blog?
- Izabrati platformu poput WordPressa i Mediuma ili instalirati blog na vlastitoj domeni kako biste imali kontrolu nad svojim sadržajem;
- Kako izabrati format i teme o kojima ćete pisati, ali i koliko često trebate pisati da bi vaš blog bio vidljiv među ciljanom publikom;
- Koje platforme koristiti za promociju i zašto se usredotočiti na email marketing, ali i zajednice poput primjerice Dev.to ili specijaliziranih Facebook grupa.
Savjeti koje prolazimo tek su početak za bilo koga tko pokreće svoj blog, tako da nakon što krenete svakako proučite arhive veterana poput Probloggera Darrena Rowsea, a i prijašnje epizode Netokracija Podcasta o pisanju: Prvi i drugi dio.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
mariann makrai
12. 10. 2020. u 3:53 pm
Ej, mogu biti gost kod vas? Got a lot to share
Nela Dunato
12. 10. 2020. u 7:26 pm
Hvala za plug, Mia! 😀
Blog je već više od 20 godina zimzeleni medij koji ne ovisi o usponima i padovima društvenih platformi. Video i podcasti su super, ali pisani tekst jer meni još uvijek naj, kao konzumentici i kao kreatorici sadržaja.