
Hrvatski Juvo – Home friend bori se za 50.000 dolara u finalu Imagine Cupa u Seattleu
U polufinalu najvećeg studentskog tehnološkog natjecanja sudjelovalo je 158 timova iz svih dijelova svijeta, a samo njih 35, uključujući hrvatski tim, izborilo je finale koje će se krajem srpnja održati u Seattleu u SAD-u. Tamošnji će pobjednik kući odnijeti 50.000 dolara za daljnji razvoj projekta.
Juvo – Home friend, pobjednički projekt tima Home Guardians s hrvatskog finala natjecanja Imagine Cup održanog u travnju, plasirao se na finale na svjetskoj razini koje će se krajem srpnja održati u Seattleu u SAD-u. Radi se o najvećem svjetskom studentskom tehnološkom natjecanju u organizaciji Microsofta u okviru kojeg se studenti natječu u razvijanju inovativnih aplikacija, računalnih igara te rješenja problema u zajednici.
Hrvatski tim, sastavljen od dvoje studenata, Matije Srbića i Marije Cestarić, sudjelovao je i u programu Software Startup Academy, a ovogodišnje finale Imagine Cupa izborio je u oštroj konkurenciji. U polufinalu je sudjelovalo 158 timova, a u finale se plasiralo samo njih 35, pri čemu iz Srednjoistočne Europe sudjeluje šest timova. Osnovna zadaća projekta Juvo – Home friend je da brine za sigurnost djece unutar kućanstava kako se ne bi ozlijedili, a proizvod je iz područja interneta stvari i razvijen je pomoću uređaja Raspberry Pi koji komunicira s Microsoft Azureom.
Matija Srbić, student FER-a, kaže:
Uz to što ćemo se natjecati za veliku nagradu, nadamo se i upoznavanju mnogih velikih stručnjaka, ali i mladih, kreativnih ljudi koji žele mijenjati svijet na bolje.
Natjecanje se odvija od 26. do 28. srpnja kada će natjecatelji u 10 minuta pred četveročlanim žirijem predstaviti svoje projekte, a najbolji će osvojiti nagradu od 50.000 dolara.
Kako navode osnivači, razvoj aplikacije Juvo – Home Friend potaknut je činjenicom da djeca u ranoj dobi nisu svjesna opasnosti oko sebe, a samo trenutak nepažnje može završiti tragično. Aplikacija koja putem senzora, koji su trenutno “zamaskirani” u plišane igračke, dobiva informacije o kretanju djece po kući te približavanju opasnim predmetima, roditeljima omogućuje da se opuste i budu u potpunosti sigurni da se njihovoj djeci neće ništa dogoditi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.