Kako razmišljaju studenti dok traže ili biraju svoj prvi posao, posebice oni tehničkog usmjerenja? Što ih motivira, što ih odbija i koliko je za tvrtke presudno imati takozvanu "google sobu"? Provjerili smo na primjeru jednog FER-ovca, Josipa Spajića, koji danas radi u odjelu poslovne inteligencije tvrtke Megatrend.
Nedavno smo, uoči sajma poslova na FER-u, pričali o tome kako benefiti koji neodoljivo, u većoj ili manjoj mjeri, podsjećaju na one koje je nudio dugo godina poželjan poslodavac Google, nisu dovoljni. Usprkos tome, mnogim je poslodavcima i dalje donekle misterija kako privući pravi kadar u svoju tvrtku, još za vrijeme fakulteta.
Upravo smo o tome razgovarali s jednim FER-ovcem, koji upravo završava diplomski studij, smjer telekomunikacije, a u isto vrijeme radi u odjelu Business Intelligence u tvrtki Megatrend. Što je Josipa Spajića motiviralo da se prijavi upravo u ovu tvrtku, pokušali smo doznati kroz razgovor.
Osim prirodne sklonosti prema matematici i fizici, za odabir Fakultet elektrotehnike i računarstva presudno je bilo dobro vladanje računalom, a do toga je došao (roditelji, drž’te se za stolice), preko igara.
Preko igara naučio sam dobro se služiti računalom, a kroz srednju školu sam se upoznao s osnovama programiranja i bio sam siguran da ću, ako upišem FER, uspjeti i završiti. Tijekom cijelog trajanje studija sam održavao instrukcije iz matematike, fizike i informatike, što mi je pomoglo u stjecanju dodatnih komunikacijskih i organizacijskih vještina.
‘Pogriješio sam što nisam ranije za vrijeme studija tražio posao’
No, za razliku od nekih kolega, Josip nije bio jedan od onih studenata koji se odlučio za razne aktivnosti izvan redovnog programa studiranja, poput praksi, studentskih natjecanja ili pokretanja vlastitih projekata. Jednostavno, posvetio se tome da što prije završi fakultet.
Mislio sam da je bolje potpuno se usredotočiti na to i prvo položiti predmete pa zbog toga nisam niti tražio posao, osim povremenih zaposlenja preko studentskog centra i jednog ljeta koje sam proveo u jednoj IT firmi. Mislim da sam pogriješio što se nisam prije odlučio pronaći posao jer pravo znanje dolazi s iskustvom stečenim u realnim uvjetima van kontroliranog okruženja fakulteta, ali nakon što sam pao prvu godinu, kada sam podcijenio težinu studija, više nisam htio riskirati nego sam se u potpunosti posvetio samo faksu.
Usprkos tome, odlučio se i prije no što je završio fakultet pronaći posao, a ubrzo je nabasao na Megatrend. Iako je danas, zahvaljujući tom poslu, postao zaljubljenik u Business Intelligence, priznaje da je za tu metodologiju čuo tek nakon što je počeo raditi u ovoj tvrtki.
Prilikom studija najviše su me privukle baze podataka te sam fokus stavljao na oglase za posao koji traže nekakvo poznavanje SQL-a. Jedan od takvih bio je Megatrendov. Nakon niza testova i krugova razgovora, ponuđen mi je posao pod uvjetima koji su me ugodno iznenadili. Ponuđena mi je suradnja preko studentskog ugovora s jako povoljnim uvjetima, dok traju moje studentske obaveze. Po završetku studentskih obaveza, čeka me radno mjesto u firmi. Nadalje, u firmi su više nego susretljivi glede mojih studentskih obaveza. Sve to su bili razlozi radi kojih sam prihvatio rad u Megatrendu.
‘Google soba’ nije odlučujući faktor, ali govori puno o načinu pristupa zaposlenicima
Dakle, fleksibilnost, susretljivost, mogućnost zaposlenja nakon što prođu studentske obveze. Što još?
U prosjeku, naravno, najveću prevagu nosi novac, ali nije jedini faktor. Prijateljska i opuštena radna okolina je jako bitna te naravno osjećaj da se cijeni tvoj rad i trud. Za sada još nisam među svojim kolegama doživio ili uočio da je “google soba” bila odlučujući faktor, ali sama činjenica da firma ulaže vrijeme i novac u održavanje takvih dodatnih sadržaja govori puno o načinu kako pristupaju svojim zaposlenicima i siguran sam da će taj trend kroz sljedećih par godina postati standard.
Ne ustručavaj se, samo kreni raditi, poruka je Josipa studentima, posebice jer je internet pun izvora iz kojih se može naučiti gotovo sve što je potrebno, i to samostalno.
Sve što naučiš kad-tad će ti dobro doći. Ako pronađeš nešto što voliš, onda je užitak uložiti dodatno vrijeme kako bi u tome postao dobar. A kada si u nečemu dobar, onda ostalo sve ostalo samo dođe.
Josip je pronašao svoju strast u poslovnoj inteligenciji, a za nekoliko godina vidi se, osim u sretnom braku :), na poziciji Senior BI Specialista u Megatrendu. Hoće li mu sve to uspjeti, ostaje za vidjeti, ali njegova priča svakako daje bolji uvid u razmišljanje studenata, kao i prioriteta koji su im važni pri odabiru prvog pravog poslodavca i razvoju digitalne karijere.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.