Stranico, totalno si moderna, majke mi.
Što jedan "old school" web developer Joshua Mahoney zna o modernim web stranicama? Sudeći po predavanju koje je održao na ovogodišnjem WebCampu, konferenciji za geekove svih veličina i oblika - prilično.

Četiri podignute ruke na upit “Tko je ikada koristio Mozaic?”, napušteni preglednik iz devedesetih, odražavaju kako se stanje web industrije brzo mijenja. Joshua je voditelj ReversingLabs front-end development tima i čini naše iskustvo ‘surfanja’ ljepšim još od davne ’96. Široki dijapazon iskustva u svijetu web razvoja mu omogućava objektivan i detaljan pregled današnje situacije koji nam je prezentirao u svom govoru “What are the elements of a modern web application?“
“Back in the days” developerima je bilo puno lakše plivati kroz more web developmenta jer ga je činilo par kapi – Notepad, Phothoshop i IE (u današnje vrijeme poznat i kao onaj-treći-preglednik). S druge strane, korisnici su bili servirani sadržajem koji je više ličio na dnevne novine nego, po današnjim pojmovima, web stranici. Što se promijenilo? Da bi se odgovorilo točno, potrebno je pitati pravo pitanje. Moderna kako? Najčešća pogreška u percepciji je fokus na tehnologije, umjesto na gledanje ciljeva i ideja otpornih na vrijeme. Pogledajmo ih iz perspektive korisnika i developera.
Velikih šest
1. Brzina
Ljudi su čudna vrsta životinje koja se vrlo brzo navikne na stvari koje su na prvi pogled revolucionarne, čudesne, nevjerojatne, očaravajuće. Brzina je jedna od tih stvari. Dok je prije koje stoljeće bilo sasvim normalno za slanje pisma koristiti konje i golubove, danas jedna sekunda industriji može donijeti ili odnijeti milijarde. Optimizacija web stranica odlazi u ekstreme i stvari poput minificiranja, bundlanja, kompresiranja, cachiranja i ostalih amerikariziranih pojmova nećelavim developerima dižu kosu na glavi.
2. Responzivno, responzivno, responzivno
Responzivni dizajn, općoj publici nešto manje poznatija fraza RWD i često istoznačnica adaptive (koja znači nešto drugo, get your facts straight) današnji su standardi u industriji. Vaš web proizvod mora se ugodno prikazivati na najmanjem mobitelu i najvećem LCD ekranu.
Ono što se do nedavno dodatno naplaćivalo i izdvajalo kao posebnost, danas je očekivanje svih korisnika i loša praksa ako nedostaje.
3. Minimalizam
Minimalizam, prostranost, velike kvalitetne fotografije i flat dizajn mogu se doživjeti na svim popularnim novijim web stranicama, temama i aplikacijama. Prezentacija sadržaja uz što manje riječi postala je umjetnost. Trend se osjeti i u arhitekturi, industrijskom dizajnu, modi, kulturi.

4. Interaktivnost
Moderne stranice danas pričaju s korisnikom, navode ga, reagira na njegove kretnje i odluke. Web je živ.
5. Stabilnost
Još jedan primjer prilagođavanja industrije povećanim korisničkim zahtjevima. Testiranje kvalitete proizvoda novo je radno mjesto, a developer je loš developer ako svoj kod ne testira i održava.
6. Sigurnost?
Stavku u pitanje ne dovodim samo ja, već i Joshua suptilnim dodavanjem upitnika. No na stranu sveprisutne sigurnosne propuste, curenja osobnih podataka, povećanim nadzorom i narušavanjima privatnosti – danas su sigurnosni standardi jasni.
PEN testing, odnosno Penetration Testing (bez prljavih primisli, nap. a.) standardna je praksa za provjeru sigurnosti sustava, a OWASP održava deset najčešćih sigurnosnih programskih propusta.
Uz navedene koji su na webu opipljivi i korisnicima i developerima, Josh je napomenuo još dvije stavke iz isključivo developerske perspektive – modularnost i frameworks. Do kraja čitanja ove rečenice vjerojatno su izašla tri nova JavaScript frameworka, tako je kako je. Web eksponencijalno evoluira i ponekad je teško pratiti trendove i tehnološke napretke, ali izleti izvan naših komfornih zona najčešće završe napretkom.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.