Jon Bradford: Osobnost, tim, posvećenost projektu i ideja čine dobar startup!
Jon Bradford

Jon Bradford: Osobnost, tim, posvećenost projektu i ideja čine dobar startup!

Jon Bradford
Fotografija: Hrvoje Mihajlic

Kao što smo najavljivaliJon Bradford, direktor londonskog TechStarsa, održao je zanimljivu panel diskusiju u Zagrebačkom inkubatoru poduzetništva, a koju je vodio Ivo Špigel. Bradford je osnivač britanskog akceleratora Springboard, koji odnedavno djeluje TechStars London i tako je postao dijelom jednog od najvećih američkih startup akceleratora.

Predavanje je izazvalo veliko zanimanje domaće startup scene, pa je tako većina posjetitelja priznala da je trenutno ili dio startupa ili razmišlja o tome. Samim time su posjetitelji imali i mnogo pitanja za Jona, od toga jesu li hardverski startupi zapostavljeni spram softverskih startupa (Jon tvrdi da su, sudeći prema stanju u SAD-u, hardverski startupi the next big thing), do izražavanja strahova prije kretanja u poduzetničke vode, na što je Jon odgovorio kako autori startupa moraju biti odvažni ukoliko žele biti uspješni.

Za pitchanje u Americi velik problem predstavljaju – vize

Jon je otkrio kako je došlo do pripajanja Springboarda TechStarsu. Naime, osnivača TechStarsa, Davida Cohena, poznaje već godinama, a ključni se trenutak odigrao prije Božića – TechsStars se napokon želio proširiti izvan granica SAD-a, a od ideje do izvedbe bilo je potrebno samo šest tjedana. Jon je otkrio koje su prednosti sa sobom donosi jedan američki akcelerator:

U Europi se odluke donose sporije, a time i investicije stižu kasnije, dok je Amerika tu praktičnija. No, manje od pet posto startup timova u Americi dolaze s područja “preko bare”, jer vize ograničavaju njihov boravak.

Naime, TechStarsov program traje 90 dana, dok stranim državljanima viza dopušta boravak na jednak vremenski period – što bi značilo da se pitch održava posljednjeg dana boravka u Americi, odnosno, kako je Jon to slikovito dočarao, pitchate dok lovite taksi za aerodrom. Iz toga je razloga TechStarsov program u Londonu daleko praktičniji.

Objasnio je  ukratko i kako sam program izgleda – u njemu sudjeluje između 80 i 100 mentora, a sva se mentorstva organiziraju jedan na jedan s timovima. Nakon nekog vremena mentori biraju tim s kojim će raditi do kraja programa i izdvajaju određen broj sati za taj tim svakoga tjedna. Jon navodi kako im je u cilju da budući poduzetnici postanu dio “obitelji”, a jednoga dana, kad postanu uspješni poduzetnici, da uloženi novac ponovno vrate u sustav, odnosno, da pomognu budućim generacijama poduzetnika.

Jon Bradford
Fotografija: Hrvoje Mihajlic

Prosječna dob uspješnog europskog poduzetnika – 39 godina!

Vjerojatnost ulaska startupa u program je tek od tri do pet posto! Naime, od 300-400 prijava, koliko akcelerator dobije, samo se deset timova odabire za program. Jon je spomenuo i zanimljiv podatak kako je prosječna dob uspješnog europskog poduzetnika 39 godina i napomenuo kako autori startupa ne moraju nužno imati dvadesetak godina da bi se upustili u ovakvu avanturu.

Posjetiteljima je zanimljiv bio i proces odlučivanja koji će startup ući u program akceleratora. Jon je izdvojio nekoliko kriterija:

  1. Osobnost – Prvo pitanje koje postavlja osnivačima startupa je da kažu nešto zanimljivo o sebi. Navodi kako jednostavno moraju imati “ono nešto”, i kao pojedinci, i kao tim.
  2. Tim – Tim mora biti snažan! Radije odabiru osobe koje dugo vremena rade zajedno, nego tim koji se sastoji od više genijalnih pojedinaca, ali koji se ne poznaju dovoljno dugo vremena. Napominje kako se nerijetko dogodi da tijekom programa tim jednostavno “eksplodira”.
  3. Posvećenost – traže se osobe koje su u potpunosti posvećene startupu, jer treba imati na umu da je tim nakon tri mjeseca gotovo u potpunosti prepušten sam sebi.
  4. Ideja – iako je bitna, dolazi tek na četvrto mjesto.

Osim što je održao predavanje zagrebačkoj startup zajednici, u sklopu ZIP Masterclass Seriesa Jon će mentorirati sadašnjim ZIP-ovim startupima, a sutra, od 20 sati, možete ga sresti u još opuštenijoj atmosferi u Movie Pubu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Intervju

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.