Kako preživeti hardverski startup, te izabrati sopstvenu avanturu? - tema je koju je na ovogodišnjoj Spark.me konferenciji otvorio John Biggs, autor i urednik TechCruncha za Istočnu obalu. Započevši svoje predavanje o avanturističkim knjigama koje nude više završetaka, Biggs je izjavio da je put do uspešnog hardverskog startupa sličan takvim pričama, te da postoji nekoliko mogućnih scenarija, ali da je u ovom slučaju neophodno izabrati onaj pravi. U suprotnom, vi ste mrtvi.

Kako preživeti hardverski startup, te izabrati sopstvenu avanturu? – tema je koju je na ovogodišnjoj Spark.me konferenciji otvorio John Biggs, autor i urednik TechCruncha za Istočnu obalu. Započevši svoje predavanje o avanturističkim knjigama koje nude više završetaka, Biggs je izjavio da je put do uspešnog hardverskog startupa sličan takvim pričama, te da postoji nekoliko mogućnih scenarija, ali da je u ovom slučaju neophodno izabrati onaj pravi. U suprotnom, vi ste mrtvi.
Na samom početku predavanja John je naglasio da je sada ubedljivo najbolje vreme za pokretanje hardverskog startupa. To je sada cool, investitori su zainteresovani, a postoje i crowdfunding kampanje koje su uvele revoluciju u način na koji ovakvi proizvodi stižu u ruke krajnjih korisnika.
Nema boljeg vremena za pokretanje hardverskog startupa nego danas. Možete naručiti Raspberry Pi, mikro kompjutere koje kao slagalicu možete sastavljati i eksperimentisati sa njima.
Dosta anđela i Venture kapitalista počinje da prepoznaje ovakve projekte, ali oni su čudni i smejaće vam se ukoliko ne vide naznake finalnog proizvoda. Istina je da su upoznati sa konceptom MVP-ja i upravo zbog tog razloga će i sesti da popričaju sa vama, no vaš zadatak jeste da sednete i napravite funkcionalan prototip.
Crowdfunding kao način finansiranja
“Amerikanci su dobri u marketingu, umeju da upakuju smeće i da vam ga prodaju”, izjavio je Biggs. Upravo iz tog razloga danas smo svedoci ogromnog broja hardverskih startupa koji pokreću crowdfunding kampanje pri čemu mnogi ne razumeju kako se to zaista radi. Ovakav način finansiranja podrazumeva gotov proizvod, zato razvijte prototip pre nego što krenete da tražite ljudima novac, dodao je John.
Kao odličan primer hardverskog startupa koji nije poreklom iz Sjedinjenih Američkih Država, Biggs je naveo Pressy, projekat koji je prikupio dosta pratilaca na Kickstarteru zahvaljujući dobrom marketingu koji je u fokus stavio već gotov proizvod. Takođe, zahvaljujući konstantnim update-ovima koji predstavljaju okosnicu kampanje, tim je uspeo da ubedi ciljanu publiku da se nisu pokajali što su uložili u njih.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=GrxAfqK2q7Q[/youtube]
Kada je tok kampanje u pitajnu, Biggs je izjavio da je izuzetno važno informisati ljude koji su podržali projekat, te da je neophodno slati izveštaje obogaćene fotografijama pa čak i otići u fabriku u Kini ukoliko će to pokazati vašoj publici da im niste samo uzeli novac za projekat koji nikada neće biti gotov.
Pored toga, John je dodao da je reklamiranje crowdfunding kampanje izuzetno komplikovan i mukotrpan proces, u kome i dan danas pobeđuje email marketing. Priča o poizvodima bi prvo trebao da bude plasirana ličnoj mreži kontakata, a nije loše biti aktivan ni da društvenim mrežama, uprkos činjenici da je direktan social media marketing izuzetno loša stvar kada je reklamiranje crowdfunding kamapnje u pitanju, naglasio je on.
Hardver je skuplji nego što to ljudi misle. Morate zato ustanoviti budžet, u suprotnom, zaposlite se u Philipsu.
Zatvorivši predavanje rečima da su hardverski startupi izuzetno komplikovani, te da crowdfunding kampanje gotovo nikada ne uspevaju do pola već ili uspeju ili propadnu, Biggs je izjavio da je izuzetno važno biti u konstantnoj komunikaciji sa dobavljačima različitih delova. Transparentnost je takođe važna jer će ona pokazati vašim mušterijama gde tačno odlazi njihov novac, dok je oko procesa nabavke delova ili pošiljke već gotovih proizvoda najbolje pronaći logističkog partnera koji će se baviti samo tim stvarima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.