Jeste čuli za AI BattleGround, hackathon gdje se studentski AI botovi međusobno - bore?

Jeste čuli za AI BattleGround, hackathon gdje se studentski AI botovi međusobno – bore?

Otvorene su prijave za hackathon u kojem unutar 24 sata morate napraviti svojeg borca koji će zatim ući u ring umjetne inteligencije, a za tri najinteligentnijia pripremljene su i nagrade.

BEST Zagreb (Board of European Students of Technology) otvorio je prijave za sedmi hackathon AI BattleGround – natjecanje u programiranju umjetne inteligencije koje studenti organiziraju za studente.

Natjecanje traje 24 sata, a sudionici imaju 20 sati za programiranje i treniranje umjetne inteligencije. Po završetku programiranja, kreirani botovi će se međusobno boriti sve dok najinteligentniji ne pobijedi.

Inače, BEST (Board of European Students of Technology) neprofitna je i nepolitička udruga čija je vizija poticanje različitosti razvojem studenata u tehničkim, kulturnim i društvenim područjima. Udruga je utemeljena 1989. te se otad proširila diljem Europe (druga je najveća europska udruga studenata) kako bi dosegla što više studenata i omogućila im međusobnu komunikaciju, integritet i suradnju.

Više o samom natjecanju otkrio nam je Alen Komadina, voditelj odnosa s javnošću BEST-a i Stjepan Požgaj, član prošlogodišnje pobjedničke ekipe.

Prošlogodišnja pobjednička ekipa.

Uzbudljivo natjecanje u kojem strastveno navijate za svoje programe

Stjepan je pobjedu odnio s Marinom Kišićem, Josipom Klepecom i Dominikom Fistrićem, ali to im nije bilo prvo sudjelovanje na natjecanju. Godinu prije završili su drugi:

Oba puta smo rješavali izazovan zadatak u kojem je cilj bio napisati program koji će što bolje igrati neku igru protiv programa suparničkih timova.

Ovakva natjecanja su posebno uzbudljiva jer se – za razliku od standardnih algoritamskih natjecanja gdje je cilj riješiti zadatak – borbe programa dvaju timova gledaju uz navijanje i često nevjericu.

Stjepanu se prošlo izdanje posebno svidjelo jer su svi timovi bili na istom mjestu pa su mogli pratiti napredak ostalih timova, upoznati pametne ljude i zabaviti se.

Svaki hackathon je drugačiji jer se trudi biti u koraku s tehnologijom

Alen ističe kako su organizacijski tim i članovi Udruge općenito iznimno zadovoljni AI hackathonima prethodnih godina. Iz godine u godinu, generacije članova prenose znanje o organizaciji projekta, a osim toga predlažu se promjene i noviteti kojima teže povećati iskustvo i zadovoljstvo natjecatelja:

Što se samih natjecatelja tiče, napredak u znanju u koraku je s napretkom u samoj tehnologiji. Kako je tema hackathona svake godine drugačija, tako su rezultati i iskustva svake godine drugačiji. Natjecateljima je ponekad programerski izazov zahtjevniji, a neki ga riješe većom lakoćom.

Prijava je također sve više, ističe Alen, a vide i da se neki natjecatelji ne prijavljuju po prvi put. Prema tome, ali i prema formi za feedback koju na popunjavanje daju natjecateljima nakon samog događaja, natjecatelji su generalno zadovoljni provedenim projektom te ih je dojmio kao novo i korisno iskustvo.

Dobrodošli su svi studenti s interesom i osnovnim iskustvom rada s umjetnom inteligencijom.

“Nastojimo svake godine osvježiti koncept AIBG-a i prilagoditi ga trenutnim potrebama/željama studenata i tvrtki partnera.”

Natjecanje je poraslo u gotovo svim aspektima od prvog provođenja – njegov se brending proširio i na ostale lokalne grupe BEST-a, pa ga tako organiziraju i studenti novosadskih, niških i beogradskih fakulteta:

Financijsku i materijalnu podršku imamo od raznih tvrtki iz IT-sektora, neke su nas podržale u nekoliko inačica projekta, neke jednom, a s nekolicinom nakon odrađenog projekta sklopimo i godišnje partnerstvo.

Ipak, to sa sobom povlači i veću odgovornost te veću uključenost članova Udruge u organizaciju ovog hackathona kako bi bio što kvalitetniji i korisniji studentima, ali i partnerima, ističe Alen. Stoga, uz samo natjecanje uvijek teže organizaciji nekog dodatnog, popratnog sadržaja poput radionice s tvrtkama partnerima, speed networkinga, panele i slično:

Nastojimo svake godine osvježiti koncept AIBG-a i prilagoditi ga trenutnim potrebama/željama studenata i tvrtki partnera.

Dakle, sam proces organizacije složeniji je nego što je bio, no motivacija i uključenost članova su veće. Što se samih tema tiče, nastoje biti fleksibilni te se prilagoditi aktualnim znanjima i mogućnostima IT-svijeta, ažurirati ih i promijeniti relevantne aspekte, zaključuje Alen.

“…natjecateljima bih savjetovao da ne kompliciraju previše sa svojim rješenjem”

Najveća lekcija koju su Stjepan i njegov tim naučili tijekom ovog natjecanja, a i na ostalim natjecanjima sličnog formata, je da za dobar rezultat nije potrebno imati komplicirano rješenje. Često su timovi koji su htjeli koristiti neku jako naprednu metodu imali problema s implementacijom, a neki bi nakon dosta uloženih sati shvatili da tu metodu nije moguće primijeniti na zadanom problemu, ističe Stjepan:

Zbog toga mislim da se najbolje držati pametnog, ali jednostavnog rješenja nad kojim je lako imati kontrolu i za koje nas program neće iznenaditi neočekivanim ponašanjem.

Stjepan preporučuje ovo natjecanje svim studentima koji žele usporediti svoje vještine s najboljima. To je izvrsna prilika da upoznate druge studente, a možda i potencijalne poslodavce:

Što se samog natjecanja tiče, natjecateljima bih savjetovao da ne kompliciraju previše sa svojim rješenjem, da ne odustaju i da se prije jako dobro naspavaju.

Kako se prijaviti?

Ove godine AIBG će se održati 24. i 25. ožujka. U suradnji s partnerima osiguran je nagradni fond od 3.200 eura:

  • 1.600 eura za prvo mjesto,
  • 1.000 eura za drugo mjesto te
  • 600 eura za treće mjesto.

Za sudjelovanje u natjecanju potrebno je ispuniti prijavu na službenim stranicama natjecanja. Natjecatelji se mogu prijaviti samostalno ili u timu od 4 osobe. Dobrodošli su svi studenti s interesom i osnovnim iskustvom rada s umjetnom inteligencijom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Startupi

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.