Jeste čuli za AI BattleGround, hackathon gdje se studentski AI botovi međusobno - bore?

Jeste čuli za AI BattleGround, hackathon gdje se studentski AI botovi međusobno – bore?

Otvorene su prijave za hackathon u kojem unutar 24 sata morate napraviti svojeg borca koji će zatim ući u ring umjetne inteligencije, a za tri najinteligentnijia pripremljene su i nagrade.

BEST Zagreb (Board of European Students of Technology) otvorio je prijave za sedmi hackathon AI BattleGround – natjecanje u programiranju umjetne inteligencije koje studenti organiziraju za studente.

Natjecanje traje 24 sata, a sudionici imaju 20 sati za programiranje i treniranje umjetne inteligencije. Po završetku programiranja, kreirani botovi će se međusobno boriti sve dok najinteligentniji ne pobijedi.

Inače, BEST (Board of European Students of Technology) neprofitna je i nepolitička udruga čija je vizija poticanje različitosti razvojem studenata u tehničkim, kulturnim i društvenim područjima. Udruga je utemeljena 1989. te se otad proširila diljem Europe (druga je najveća europska udruga studenata) kako bi dosegla što više studenata i omogućila im međusobnu komunikaciju, integritet i suradnju.

Više o samom natjecanju otkrio nam je Alen Komadina, voditelj odnosa s javnošću BEST-a i Stjepan Požgaj, član prošlogodišnje pobjedničke ekipe.

Prošlogodišnja pobjednička ekipa.

Uzbudljivo natjecanje u kojem strastveno navijate za svoje programe

Stjepan je pobjedu odnio s Marinom Kišićem, Josipom Klepecom i Dominikom Fistrićem, ali to im nije bilo prvo sudjelovanje na natjecanju. Godinu prije završili su drugi:

Oba puta smo rješavali izazovan zadatak u kojem je cilj bio napisati program koji će što bolje igrati neku igru protiv programa suparničkih timova.

Ovakva natjecanja su posebno uzbudljiva jer se – za razliku od standardnih algoritamskih natjecanja gdje je cilj riješiti zadatak – borbe programa dvaju timova gledaju uz navijanje i često nevjericu.

Stjepanu se prošlo izdanje posebno svidjelo jer su svi timovi bili na istom mjestu pa su mogli pratiti napredak ostalih timova, upoznati pametne ljude i zabaviti se.

Svaki hackathon je drugačiji jer se trudi biti u koraku s tehnologijom

Alen ističe kako su organizacijski tim i članovi Udruge općenito iznimno zadovoljni AI hackathonima prethodnih godina. Iz godine u godinu, generacije članova prenose znanje o organizaciji projekta, a osim toga predlažu se promjene i noviteti kojima teže povećati iskustvo i zadovoljstvo natjecatelja:

Što se samih natjecatelja tiče, napredak u znanju u koraku je s napretkom u samoj tehnologiji. Kako je tema hackathona svake godine drugačija, tako su rezultati i iskustva svake godine drugačiji. Natjecateljima je ponekad programerski izazov zahtjevniji, a neki ga riješe većom lakoćom.

Prijava je također sve više, ističe Alen, a vide i da se neki natjecatelji ne prijavljuju po prvi put. Prema tome, ali i prema formi za feedback koju na popunjavanje daju natjecateljima nakon samog događaja, natjecatelji su generalno zadovoljni provedenim projektom te ih je dojmio kao novo i korisno iskustvo.

Dobrodošli su svi studenti s interesom i osnovnim iskustvom rada s umjetnom inteligencijom.

“Nastojimo svake godine osvježiti koncept AIBG-a i prilagoditi ga trenutnim potrebama/željama studenata i tvrtki partnera.”

Natjecanje je poraslo u gotovo svim aspektima od prvog provođenja – njegov se brending proširio i na ostale lokalne grupe BEST-a, pa ga tako organiziraju i studenti novosadskih, niških i beogradskih fakulteta:

Financijsku i materijalnu podršku imamo od raznih tvrtki iz IT-sektora, neke su nas podržale u nekoliko inačica projekta, neke jednom, a s nekolicinom nakon odrađenog projekta sklopimo i godišnje partnerstvo.

Ipak, to sa sobom povlači i veću odgovornost te veću uključenost članova Udruge u organizaciju ovog hackathona kako bi bio što kvalitetniji i korisniji studentima, ali i partnerima, ističe Alen. Stoga, uz samo natjecanje uvijek teže organizaciji nekog dodatnog, popratnog sadržaja poput radionice s tvrtkama partnerima, speed networkinga, panele i slično:

Nastojimo svake godine osvježiti koncept AIBG-a i prilagoditi ga trenutnim potrebama/željama studenata i tvrtki partnera.

Dakle, sam proces organizacije složeniji je nego što je bio, no motivacija i uključenost članova su veće. Što se samih tema tiče, nastoje biti fleksibilni te se prilagoditi aktualnim znanjima i mogućnostima IT-svijeta, ažurirati ih i promijeniti relevantne aspekte, zaključuje Alen.

“…natjecateljima bih savjetovao da ne kompliciraju previše sa svojim rješenjem”

Najveća lekcija koju su Stjepan i njegov tim naučili tijekom ovog natjecanja, a i na ostalim natjecanjima sličnog formata, je da za dobar rezultat nije potrebno imati komplicirano rješenje. Često su timovi koji su htjeli koristiti neku jako naprednu metodu imali problema s implementacijom, a neki bi nakon dosta uloženih sati shvatili da tu metodu nije moguće primijeniti na zadanom problemu, ističe Stjepan:

Zbog toga mislim da se najbolje držati pametnog, ali jednostavnog rješenja nad kojim je lako imati kontrolu i za koje nas program neće iznenaditi neočekivanim ponašanjem.

Stjepan preporučuje ovo natjecanje svim studentima koji žele usporediti svoje vještine s najboljima. To je izvrsna prilika da upoznate druge studente, a možda i potencijalne poslodavce:

Što se samog natjecanja tiče, natjecateljima bih savjetovao da ne kompliciraju previše sa svojim rješenjem, da ne odustaju i da se prije jako dobro naspavaju.

Kako se prijaviti?

Ove godine AIBG će se održati 24. i 25. ožujka. U suradnji s partnerima osiguran je nagradni fond od 3.200 eura:

  • 1.600 eura za prvo mjesto,
  • 1.000 eura za drugo mjesto te
  • 600 eura za treće mjesto.

Za sudjelovanje u natjecanju potrebno je ispuniti prijavu na službenim stranicama natjecanja. Natjecatelji se mogu prijaviti samostalno ili u timu od 4 osobe. Dobrodošli su svi studenti s interesom i osnovnim iskustvom rada s umjetnom inteligencijom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Startupi

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Novost

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.