
Može li javna nabava biti lakša? Nova aplikacija ma.te.a opremila se planovima, tenderima i analizama
U protekle 3 godine putem javne nabave kupljeno je preko 140 milijardi kuna vrijednosti usluga, roba i radova - a možda bi bilo još i više da oni koji nude/traže imaju jedno mjesto gdje mogu pratiti sve potrebno. Može li nova aplikacija tvrtke PJR donijeti promjenu?
Projekt jednako razvoj (PJR), jedna od vodećih tvrtki u području EU fondova i javne nabave, danas je predstavila aplikaciju ma.te.a. koja bi javnim naručiteljima odnosno poduzetnicima trebala omogućiti mnogo lakše sudjelovanje u kupoprodaji roba, usluga i radova.
Kako je većini poznato, javna nabava obavijena je velom složenih procedura zbog čega mnogi poduzetnici izbjegavaju istraživati i prijavljivati se na javne natječaje. Aplikacija ma.te.a osmišljena je kako bi uključenima olakšala sudjelovanje u postupcima javne nabave te im otkrila poslovne prilike za koje možda ni nisu znali da postoje.
Ideju da naprave aplikaciju koja bi presložila i posložila sve bitne informacije, postupke i planove oko javne nabave, tvrtka PJR dobila je iz vlastitog iskustva s tim procesima, za Netokraciju ističe direktorica PJR-a, Ana Fresl:
Krenuli smo od sebe i svojih potreba kao ponuditelj, sve podatke o javnoj nabavi smo bili prisiljeni tražiti od nekoliko različitih izvora ili nam postojeći servisi za dojave nisu bili dovoljni, pokrivaju samo dio tržišta, ništa nije pretraživo, nema statističkih mogućnosti, nema pogleda na tržište javne nabave po CPV-u ili po konkurentu.
Iako se godišnje u Hrvatskoj sklopi oko 23 tisuće ugovora s dobavljačima, dok se prosječno dnevno pokrene oko 100 novih prodajnih prilika, iz PJR su shvatili da se vjerojatno jednako toliko još dobrih prilika i suradnji nikada ne ostvari zbog kompleksnosti i nepreglednosti postupaka javne nabave – pa su našli rješenje.
Tri u jedan javne nabave

Aplikacija je organizirana tako da na jednom mjestu pruža pregled i analitiku aktualnih, proteklih i planiranih postupaka javne nabave, uz mogućnost personalizacije pregleda.
Konkretno, sadrži planove javnih nabava, registre sklopljenih ugovora, dnevne objave otvorenih postupaka, jednostavne nabave, koncesije i žalbe. I posebno važno – omogućuje napredno praćenje i poslovnu analitiku uspješnosti poduzeća kao ponuditelja, ali i njihovih glavnih konkurenata. PJR je i zato inspirirala situacija u kojoj su i sami bili, prilikom sudjelovanja u javnoj nabavi kao ponuditelj vodili su sami svoju statistiku uspješnosti u sudjelovanju.
Pri tome smo pratili i iznose s kojima smo se javljali te iznose s kojima je sudjelovala konkurencija. Sve to nam je pomoglo kako bi kvalitetnije sudjelovali u javnoj nabavi kao ponuditelj te kako bi kvalitetnije donijeli odluku o sudjelovanju. Obzirom da se to pokazalo kao vrlo korisno, odlučili smo tu mogućnost utkati u ma.te.a aplikaciju. Time će ma.te.a pomoći u donošenju odluka potencijalnih ponuditelja kako bi kvalitetnije „složili“ svoju ponudu za pojedini natječaj.

Aplikaciju su PJR-ovi stručnjaci razvili u suradnji s developerima IT tvrtke Dream agency. Ipak, PJR-ova ekspertiza je tu bila ključna da aplikacija ima smisla za svakoga tko se želi uključiti u proces javne nabave. Ana navodi kako je iza njih dugogodišnje iskustvo i više od 700 savjetovanja naručitelja u provođenju postupaka javne nabave, a ujedno su i sami ponuditelji.
Imamo više od 15 djelatnika s certifikatom za javnu nabavu. Aplikacija je nastala kao rezultat tog znanja i rada PJR stručnjaka koji su u proteklih 9 mjeseci usko surađivali sa developerima kako bi nastala ova aplikacija.
Aplikacija se može besplatno isprobati kroz demo verziju, ali za korištenje će se naplaćivati.
U čemu vide svoju prednost?
U protekle 3 godine putem javne nabave kupljeno je preko 140 milijardi kuna vrijednosti usluga, roba i radova što čini oko 18% godišnjeg BDP-a Hrvatske.
… kako nam se dogodilo da nemamo jednostavnije rješenje da pratimo sve povezane procese u vezi javne nabave? Jednostavan je odgovor: mnogima nije bilo u interesu, a oni koji su prepoznali priliku u rješavanju tog problema nikad se nisu do kraja uhvatili u koštac sa svim specifičnostima.
Pa tako ni ma.te.a nije bez konkurencije na hrvatskom tržištu, tu su primjerice i Tenderi.hr, ali mogla bi biti jedina aplikacija koja sveobuhvatno pokriva procese javne nabave s jednostavnim sučeljem koje neće još više odmoći. Između ostalog, prednost svojeg rješenja, PJR vidi u tome što ne prate samo tendere, već sve aktualne, protekle i planirane postupake javne nabave i registre ugovora. U tome uvelike pomažu obavijesti, dodaje Ana:
Dakle, ma.te.a omogućava korisnicima da na vrijeme saznaju planove nabava po interesnim područjima i time si isplaniraju prodajne aktivnosti te pruža dojave o objavama i promjenama u postupcima javne nabave. Kroz dnevno ažurirane prilike moguće je pretražiti i primiti na email sve obavijesti o javnim nadmetanjima (uključujući jednostavne nabave), objavljena savjetovanja, koncesije, kao i pregled žalbi.
A postoji li tehničko rješenje za namještene natječaje?
Postupci javne nabave nisu oličenje transparentnosti, u to smo se uvjerili već niz puta s otkrivanjem kako su se određeni natječaji dogovarali. Nadamo se da ovakva aplikacija može barem rubno pomoći dajući dodatnu preglednost tržištu, a moji sugovornici dodaju da za sve uvijek ima rješenja u okviru zakonskih procedura i pozitivnih propisa Republike Hrvatske. Nadamo se!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.