Josipović se vratio na Twitter i odmah pogriješio u komunikaciji

Ivo Josipović se vratio na Twitter i odmah napravio bar 8 grešaka u komunikaciji

Prije ravno 264 dana tadašnji predsjednik Ivo Josipović obećao je da će se vratiti na Twitter, bez obzira na rezultat izbora koji je ubrzo nakon toga bio poznat. O, i bome se vratio, taman u predizborno vrijeme. No, već je u prvom danu (koji još nije ni gotov) napravio već nekoliko ključnih pogrešaka koje su, ako ništa drugo, zabavile tviteraše. Pa krenimo redom.

ivoivotvito

1. Loš prvi dojam

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Iako je nestao s ove društvene mreže na popriličan period, nekadašnji predsjednik na povratku nije ni pozdravio svojih desetak tisuća pratitelja, nego je odmah krenuo s novostima – poveznica na vijest o tome da SDP treba snositi odgovornost (?). Možda će netko reći da je riječ o oštrom početku/nastavku komunikacije, ali, iskreno, ovo je u najmanju ruku nepristojno. Zvuči li i vama ovo poput onih “prijatelja” koje ne vidite i ne čujete po nekoliko mjeseci, a koji se javljaju samo kad nešto trebaju…? No, o tome ćemo više kasnije. 😉

2. Brzina: 7 tweet/h

Dobro, sad ste tu – krenite lagano, ne morate žurno nadoknaditi sve ono vrijeme koje ste propustili bez nas tviteraša. Ne? Sedam tvitova u sat vremena? I to samo poveznice na internetsku stranicu?

Savjet za ovo već je sročen, taman da stane u tvit:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

3. Tvitanje u… kojem licu?

Dok je nekoć profil Ive Josipovića predstavljao njega osobno te se komuniciralo u prvom licu jednine, ovdje se malo govori u trećem licu jednine, prvom licu množine, a ponekad se ubaci i koji citat sebe samog. Usporedbe radi, evo (pred)posljednjeg tvita Ive Josipovića:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

i nekolicine današnjih:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Tko, što, koga?

(I “riješavaju” – doista?)

4. Jednosmjerna komunikacija

Iako je danas objavljeno više tvitova s profila Ive Josipovića i iako su tviteraši veselo cvrkutali o tome, nismo dobili nijedan odgovor na naše upite i komentare. A nije da se nismo trudili. 🙁

Ignoriranje kao strategija?

5. Povezivanje Facebooka i Twittera

josipovic obrisan tvit

Oh, ne! Otkako je svijeta i vijeka, plavog slova F i plave ptičice, zna se (!) da je uparivanje ovih društvenih mreža veliki ‘no-no’. Automatizirane objave s Facebooka koje ne stanu u jedan tvit, nose sa sobom skraćeni link fb.me razlog su za otpraćivanje, blokiranje, demonstrativno gašenje Twittera, let s planeta, veselje jer na Marsu ipak ima vode…

6. Brisanje tvitova

Pa zar doista mislite da smo toliko naivni? Naime, postoji razlog zbog kojeg je prethodni tvit stavljen kao slika – u međuvremenu je obrisan.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Brisanje tvitova može se opravdati samo u slučaju tipfelera i samo u slučaju da taj tvit ponovite (bez tipfelera). Pogotovo kad ste javna ličnost. I kad vas prati 10.000 osoba sa spremnim alatima za screenshotanje.

Ako i pogriješite, radije se ispričajte, budite ljudi, budite korektni. Malo ćemo se smijati, nemojte nam to zamjeriti, ali sve će proći bezbolnije.

7. “

Nije dovoljno samo automatski podijeliti tekst s internetske stranice i ne kontrolirati kako on izgleda na Twitteru. Slijedi živi, cvrkutavi dokaz:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Usput, nedavno mi se netko pobunio oko jednostrukih navodnika u naslovima tekstova na internetskim stranicama. Stavljamo ih upravo zbog mogućnosti da će se dogoditi nešto slično ovome gore kad tekst s naslovom u kojemu su “pravi” navodnici podijelite na društvene mreže.

Također, ni sama poveznica ne izgleda baš najsretnije. Ako se već neće to tehnički srediti na samoj stranici, savjetujemo korištenje skraćivača linkova. I ne samo zbog izgleda.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

8. Tvitanje samo u predizborno doba

Možda sam naivna što me to čudi, ali čudi me. Komunikacija političara uvijek je višestruko povećana u ovo doba, ali nije mi jasno kako tek rijetki shvaćaju način na koji funkcionira Twitter. Jednostavno je potrebna konstantna komunikacija kako bi se savladala platforma i kako bi se izgradilo povjerenje tviteraša. U suprotnom se vraćamo na onu priču o “prijatelju” iz prve stavke.

A uzmite u obzir da javnost političare ne percipira kao prijatelje.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Što sad? Savjet političarima glasi da budu duboko involvirani u ono što se događa na njihovim društvenim mrežama, pogotovo ako je riječ o profilima koji predstavljaju njih same, a ne samo inicijativu/političku opciju. Ako već ne mogu sami voditi svoje profile, kao što to radi, recimo, bivša premijerka Jadranka Kosor, onda neka to doista radi stručnjak i osoba od povjerenja. I neka komunikacija bude u prvom licu, dvosmjerna i prilagođena platformi na kojoj se nalaze. Sve drugo izaziva u najmanju ruku podsmijeh, a vjerujem da to ono što se želi postići neposredno pred izbore (ili u bilo koje drugo vrijeme).

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. jozo

    jozo

    02. 10. 2015. u 2:54 pm Odgovori

    Ne znam čemu toliko halabuke oko jednog propalog političara koji je sada očajan da uhvati makar koji glasić… Naprosto ga nemojte slijediti na Twitteru i to je to. Dok je bio na funkciji, bilo mu je “ispod časti” tweetati, a sada ga to kao puno zanima, moš mislit

  2. vanja

    vanja

    02. 10. 2015. u 8:30 pm Odgovori

    “5. Povezivanje Facebooka i Twittera”? gdje pročitati o ovom pravilu? naime, dobrih 80% portala, organizacija piše svoje tvitove sa fb. linkovima.
    hvala

  3. vanja

    vanja

    03. 10. 2015. u 12:15 pm Odgovori

    ovo nisam znao. nebitno o čijem profilu se radi. svakako ću pročitati ovo sa linka, no, ako sam dobro shvatio, jedan status može ići na x soc. mreža (via hootsuite, npr.), no, kada se nešto prenosi sa FB-a, onda se treba/mora linkati originalni post, a ne fb?

    huh, puno toga meni još nije jasno.. 🙁

    hvala!!

    • Mia Biberović

      Mia Biberović

      03. 10. 2015. u 12:22 pm Odgovori

      Pa da, poanta je da se sadržaj prilagođava platformi na kojoj se objavljuje. Nisu ista pravila (pisana i nepisana) na Facebooku i Twitteru, stoga je besmisleno distribuirati sadržaj na isti način.
      Dakle, da, može se isti sadržaj podijeliti na više mjesta, ali potrebno ga je prilagoditi. Alati poput Hootsuitea omogućuju lakše upravljanje i objavljivanje na više kanala, ali bolje je linkati na originalni sadržaj, nego usmjeravati tviteraše na Facebook pa tek onda na željeno mjesto.
      Ako ništa drugo, dovoljan je argument da većinu tviteraša to živcira. Nemam spremno istraživanje koje bi to potkrijepilo, samo osobno iskustvo. 🙂

  4. vanja

    vanja

    03. 10. 2015. u 12:55 pm Odgovori

    da, prvi dio kužim. no, ono što sam prvi put napisao, masa njih šalju linkove koji počinju sa fb.me, no, dio njih zbilja vodi na FB post, ali dio otvara link na stranicu portala.
    moram to malo proučiti.

    hvala!!

    • Mia Biberović

      Mia Biberović

      03. 10. 2015. u 2:46 pm Odgovori

      Pa ovisi o tome što je postavljeno na Facebook. Ako je riječ o kakvom postu na toj društvenoj mreži, tipa tekstualnom statusu ili fotografiji, onda će fb.me link s Twittera voditi na Facebook. Ako je riječ o linku, recimo na kakav članak, onda će voditi direktno na njega.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Izvještaj

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.