Razlozi za suradnju startupa i korporacija - i prepreke

Ivan Ivanković: Razlozi za suradnju startupa i korporacija… i prepreke

Jedini predavač iz Hrvatske na mariborskoj konferenciji o poduzetništvu PODIM bio je Ivan Ivanković, jedan od suosnivača startupa Squee te stručnjak za razvoj novih poslovanja u Hrvatskom Telekomu, koji je na pozornici pričao o potencijalima suradnje između etabliranih kompanija te startupa u ovom dijelu Europe.

Slika: Janez Klemenčič
Slike: Janez Klemenčič

Korporacije su sve više zainteresirane za startup svijet, a startupi to mogu iskoristiti, istaknuo je Ivan na početku trend koji viđamo u posljednjih nekoliko godina.

Sve češće vidimo da se korporacije pokušavaju ubaciti u startup prostor, a zbog toga i prave akceleratore, inkubatore, sponzoriraju konferencije. Neke od njih žele prigrliti nove tehnologije, a nekima je stalo samo do PR-a. Bez obzira na to koji su razlozi, startupi mogu iskoristiti ovaj trend i koristiti resurse koje korporacije nude kako bi premostili određene prepreke koje su pred njima.

Korporacije se trebaju i zabrinuti zbog prednosti koje startupi imaju nad njima. Iako mnoge od njih i dalje vjeruju da su korisnici naviknuti na njihov proizvod i brend te da se neće obratiti novim rješenjima, u tome griješe. Kako bi to oprimjerio, Ivan je spomenuo Blockbuster, tvrtku koja je prije nekoliko godina bila vrijedna pet milijardi dolara i koja je tom trenutku imala priliku kupiti Netflix za 35 milijuna dolara. Nekoliko godina kasnije, Netflix je vrijedan nekoliko milijardi dolara, a Blockbuster je bankrotirao.

Zašto bi korporacije trebale surađivati sa startupima?

Startupi iskorištavaju slabosti korporacija, a baš bi zato one trebale surađivati s njima kako bi opstale na tržištu. S druge strane, startupi mogu koristiti resurse koje korporacije nude i tako si olakšati rast. Evo i drugih razloga koje je Ivan naveo za suradnju korporacija sa startupima:

  1. Startupi brže izlaze na tržište uz pomoć korporacija, a i obrnuto.
  2. Diverzifikacija prilika. Korporacije uz pomoć startupa mogu igrati na više strana.
  3. Testiranje novih i inovativnih poslovnih modela.
  4. Akvizicija napredne tehnologije. Velike organizacije često nemaju odjele za istraživanje i razvoj, stoga radije kupuju manje tvrtke koje razvijaju inovativne proizvode i usluge.
  5. Sprečavanje odljeva korisnika s osnovnih usluga.
  6. Razni modeli suradnje. Korporacije nude razne načine na koje se može surađivati sa startup scenom, a u zadnjoj fazi je i ulaganje te akvizicija manjih tvrtki.

No, suradnja često nije glatka

Prije no što se krene razmišljati o suradnji, obje strane moraju napraviti svoju “domaću zadaću”, odnosno istražiti jedni druge kako bi znali što se može očekivati, napomenuo je Ivan. Problem na koji se često nailazi je da potrebe nisu točno definirane. Ivan navodi da HT-u često pristupaju tvrtke koje ne znaju jasno što žele od njih, nego samo žele razgovarati. S druge strane, javljaju se i startupi bez održivog poslovnog modela. Sama ideja po sebi nije dovoljna – pokažite bar neke rezultate.

Vrijednosti startupa često nisu definirane, a uglavnom se odnose na vrijednosti koje je nametnuo sam osnivač. S druge strane, velike organizacije imaju definirane vrijednosti, ali to ne znači da svi ih zaposlenici korporacije dijele – treba se doznati i više o osobi s kojom ćete razgovarati kako biste joj se još više približili.

Glavna tema konferencije PODIM bila je suradnja korporacija i startupa.
Glavna tema konferencije PODIM bila je suradnja korporacija i startupa.

Koja je izlazna strategija? Ivan smatra da u ranoj fazi startupi ne trebaju razmišljati odmah o prodaji, nego se trebaju fokusirati na razvoj poslovanja. Ako odmah pristupe korporaciji s prijedlogom o otkupu, korporacija neće vidjeti koju vrijednost takva tvrtka donosi u kolektiv.

Problem nastaje i kada korporacija i startup ne rade istim tempom, što se često događa. Startupi mogu biti frustrirani tromošću korporacija, a korporacije ne mogu pratiti brzinu i okretnost startupa. Tu je i otpor unutar korporacije – pojedini zaposlenici navikli su raditi stvari na određen način i ne vole to mijenjati. Startupi, naravno, funkcioniraju na obrnut način.

Korporacije često nisu svjesne da netko izvana pokušava uzdrmati njihovo poslovanje. Uz partnerstvo sa startupima to se može spriječiti.

Izazovi su prisutni, ali ne treba se bojati partnerstava, zaključio je na kraju Ivan. Spomenute prepreke su premostive, a suradnja može biti korisna za obje strane.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Netokracija Podcast

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...