Zašto ne bismo više sudjelovali na IT konferencijama u regiji, počevši s How to Webom?
How to Web

Zašto ne bismo više sudjelovali na IT konferencijama u regiji, počevši s How to Webom?

S obzirom na to da opet idemo na tehnološke konferencije, zašto ne bismo išli na one lokacijski, vremenskom zonom i kulturološki bliže nama poput primjerice How to Weba koji se održava 21. i 22. rujna u Bukureštu?

Zaista mi je nevjerojatno, posebno nakon što je Infobip akvizirao Netokraciju, koliko malo poznajemo lokalne tehnološke šampione iz susjednih zemalja. Osim Nordeusa, znamo li druge uspješne tehnološke tvrtke iz Srbije? Znamo li koji je proizvod po kojem se proslavio slovenski Outfit7 ili da je Telerik pokrenuo bugarsku startup scenu?

Puno bolje znamo američke pa čak i europske tehnološke uspjehe nego regionalne, iako bismo od ovih drugih možda i mogli više naučiti, jer su krenuli u sličnim uvjetima kao mi.

Jedan od najboljih načina za praćenje što se događa u drugim tehnološkim zajednicama definitivno je sudjelovanje na njihovim konferencijama međunarodnog karaktera, bilo da se radi o How to Webu u Rumunjskoj na koji sam do pandemije išao 10 neprekinutih godina, Digital Labinu, Infobip Shiftu u Zadru ili Sparku u Crnoj Gori.

Možda edukacijski budžet svoje tvrtke ili vlastiti novac želite uložiti konferenciju nešto zapadnije, ali evo nekoliko razloga zašto biste trebali razmisliti i o sudjelovanju na tehnološkim konferencijama u srednjoj i istočnoj Europi.

How to Web

Regionalni stručnjaci s globalnim iskustvom

Iako mnoge konferencije ističu prvenstveno strane govornike s druge strane oceana, često zaboravljamo cijeniti regionalne stručnjake koji rade na globalnom proizvodu ili problemu, ali u uvjetima koji su nam puno bliži. Naravno, mnogi od nas se i zasite jednih te istih govornika iz Hrvatske koji govore o jednoj te istoj temi, ali zašto ne poslušati VP of Producta bugarskog jednoroga Payhawka ili voditeljicu prodaje i marketinga rumunjskog cybersecurity giganta Bitdefendera?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Njihovi proizvodi su globalni, a često ni ne znamo za njih. Kao govornici možda nisu istrenirani kao prosječan Amer kojem je engleski prvi jezik, ali kao stručnjaci rade na globalnim problemima iz srednje i istočne Europe – poput nas.

Novi centri investicija, talenta, znanja…

Hrvatske tvrtke odavno otvaraju razvojne centre u susjedstvu, poput Infinuma u Crnoj Gori. Na žalost, s obzirom na to da ne pratimo tehnološke medije i ne idemo na tehnološke konferencije u Češkoj, Rumunjskoj, Albaniji ili Mađarskoj – ne znamo što bismo tamo mogli naći.

Upravo je zato bitno – ako ne pratite redovito sve te lokalne scene – barem posjetiti jednom godišnje njihove najveće međunarodne tehnološke konferencije. Radi se o prilici da upoznamo i sjednemo na kavu s lokalcima i vidimo – ok, je li ovo mjesto za naš novi razvojni ured.

How to Web

Ako ste pak u startupu koji tek raste, na sličan način možete gledati na traženje investitora. Svi bi htjeli osigurati investiciju od YCombinatora i Sequoije, ali često prve seed investicije stižu od lokalnih fondova i anđela investitora. Češki Credo je primjerice bio jedan od prvih investitora u rumunjskog jednoroga UIpath.

Piva s kolegama iz IT-a koji ne govore istim jezikom, ali kužite se

Jedan od razloga zašto volimo konferencije, posebno u ova pandemična vremena, su druženja i razmjena iskustava s kolegama koji rade to što i mi radimo. Ne sa speakerima, ne s investitorima, s ekipom koja radi isti posao kao mi.

Jedan od razloga zašto sam osobno uvijek volio ići na lokalne tehnološke konferencije u Srbiji – koje su skoro uvijek imale samo lokalne predavače – je druženje s ekipom s kojom se kužite, što je redovito bio i najbolji dio.

Na How to Webu sam prije nekoliko godina predavao o content marketingu.

Odlazak na konferencije u ostatak regije pa tako i primjerice How to Web u Bukureštu gdje dolaze i Bugari, Hrvati i Srbi – prilika je upoznati takvu ekipu.

Meni je osobno sudjelovanje na mentoriranju startupa kao dio Spotlight programa uvijek bio jedan od najdražih dijelova te konferencije. Iskustva novih osnivača temeljena na radu primjerice, u nekim velikim rumunjskim R&D centrima, bila su drugačija od onih inženjera ili dizajnera u Hrvatskoj.

Još imate vremena za How to Web

Ako sam vas uspio uvjeriti da barem uzmete u obzir odlazak na konferenciju u regiji, preporučio bih How to Web koji se održava uskoro – 21. i 22. rujna – u Bukureštu. Na konferenciji sam bio već desetak puta i zaista je jedna od najbolje organiziranih tehnoloških konferencija u regiji.

Ako želite proširiti svoj krug kontakata s kolegama koji rade svjetske stvari iz šireg susjedstva, preporučujem da pogledate program konferencije i ako vam bude zanimljivo – posjetite je već ove godine.

P.S. Samo za vas netokrati, ekipa iz HTW organizacije pripremila je kod s popustom. Uz Netokracija20HTW možete dobiti 20% popusta na ulaznicu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?