Moja televizija već odavno nisu televizijski programi, a opet, u ruke mi je došao uređaj koji mi je dao razmisliti... Možda je moja otuđenost od TV sadržaja nastala upravo zbog dosadašnje neprilagođenosti TV ponude novim potrebama prosječnog digitalca.
Osobno već nekoliko godina ne gledam televiziju. Kao student jedan period ju nisam ni imala, a kada jesam služila je primarno za gledanje YouTubea. Iste navike sam, manje-više, zadržala danas. U mom domu se ne pušta televizija “samo da ide” ili kao pozadinska buka. Ili se aktivno gleda/sluša ili je ugašena. Uz to nismo “familija” od mainstream sitkoma i random vijesti i emisija, znate ono… “na šta naletimo”. Volimo birati svoje informativne i zabavne sadržaje tako da većinu toga gledamo na zahtjev, ako je moguće, kada nama odgovara.
Zato moram priznati da mi nije bilo lako kad sam saznala da ću upravo ja raditi osvrt na novu OTT Iskonovu uslugu. Sve potrebe koje imam već rješava pametni televizor s 3 aplikacije koje su mi bitne: Netflix, Plex i YouTube. Ili sam barem tako mislila…
Kako bi odgovorio na takve potrebe današnjeg modernog korisnika, koji se ne voli vezati ugovorima i ne želi plaćati ono što ne koristi, Iskon je predstavio Iskon.Play TV, a ja sam provjerila i koliko su u tome uspjeli. Na početku mi se činilo da je u pitanju sustav koji je tu samo da “opameti glupe televizije”, nešto poput Chrome Casta… Međutim, riječ je o kombinaciji pametnih značajki Androida i TV usluge, upakiranih u mali prenosivi uređaj koji se može koristiti na svakoj lokaciji na kojoj gledatelj ima internetsku vezu, bilo kojeg operatora.
Naglasak je tu ne samo na Androidu, što omogućuje spajanje svih aplikacija koje biste inače koristili na pametnom televizoru, već i na TV ponudi gdje korisnik može sam birati paketiće kanala koje će imati aktivirane na svojem Iskon.Play TV-u te sukladno tome samo njih i plaćati. Zanimaju me samo Dokumentarci, HBO i HRT? Odlično, rokam to za… 68 kuna mjesečno.
Moram priznati, zaintrigiralo me.
Još jedno sučelje u kojem se moram snaći?

Ako kao i ja volite preglednost kategorija sadržaja, Iskon.Play TV sučelje vas neće razočarati. Horizontalno, čisto i pregledno. Dapače, u nekim aspektima mi se čak i više sviđaju UI odabiri koje je Iskon napravio nego neki od popularnih streaming servisa – poput toga da vas uvijek vraća na početak kategorije u kojoj pretražujete sadržaje. Ne bi mi bio prvi put da, primjerice, u Netflixu potrošim pola minute dok se vraćam iz dubina kategorije SciFi do sadržaja koji želim nastaviti gledati. (A moram napomenuti i da im je premotavanje puno jednostavnije!)
Ukratko, vidi se da su u Iskonu zbilja mislili na mnogo toga kada je u pitanju podešavanje izgleda same “glavne stranice” i pregled sadržaja. U glavnom izborniku možete jednostavno doći do najbitnijih stvari: od TV-a uživo i videa na zahtjev do korisnog TV vodiča i spremljenih sadržaja, a nakon toga slijede kratki prikazi svih povezanih aplikacija.
Na glavnoj stranici su nam tako u samo par pritisaka gumba dostupne omiljene stvari sa servisa poput Spotifya, YouTubea, Plexa, HBO-a, Twitcha… Omogućeno je da izbacujemo, ubacujemo, pomičemo niže ili više sve kategorije i aplikacije koje dodamo. Velika prednost je što se sučelje zbilja može detaljno prilagoditi u Postavkama koje su lako dostupne u Izborniku.

Dodatan plus u vezi prilagodbe prikaza aplikacija jest da možete prilagođavati i koliko redova brzih pregleda sadržaja se vidi na samoj glavnoj stranici, za svaku pojedinu aplikaciju. Naravno, to ovisi i o tome što je ta platforma omogućila kao kategorije za brzi prikaz, za YouTube to su: “YouTube Music”, “Preporučeno”, “U trendu” i “Pretplate”, no vi možete označiti da vam se prikazuju samo “Pretplate”. Zbilja korisno ako želite raščistiti tonu sadržaja kojom biste inače bili zasuti.
Ovdje je tim važnije spomenuti i sustav preporuka koji se odvija u pozadini, temeljem onog što najviše gledate od TV programa. Tu je i neizostavno kreiranje profila, tako da sustav može s vremenom naučiti više o preferencijama svakog ukućanina.
A kad smo kod preglednosti u svoj toj sili TV programa i aplikacija, jedna stvar je posebno važna za istaknuti.
YouTube, Twitch, HBO GO, Spotify… svi na jednom mjestu
Prije par godina pomalo i sigurno smo ulazili u eru pretplata. Netflix je otvorio vrata mnogima, slijedila ih je jedna produkcijska kuća za drugom, HBO, Disney, Hulu… a tu su i glazbeni servisi i premium paketi raznih drugih platformi. Došli smo do trenutka kada je svega, jednostavno, previše. I to ne samo u kontekstu količine novca koju bi za sve pretplate trebali iskeširati, već zbog činjenice da bi pretraga, istraživanje i konzumacija sadržaja sa svih platformi na koje smo preplaćeni bila užasno korisničko iskustvo. Na što mislim?
Svaki od tih servisa zahtijeva svoju aplikaciju, svaki ima svoje specifičnosti korištenja i prikaza sadržaja. Morali bismo ući u svaku pojedinačno da bismo provjerili što ima nova na kojoj, a da ne spominjem da bi u želji pogledati neke starije naslove vjerojatno prvo uzeli Google da vidimo tko je otkupio prava pojedinog filma ili serije, nego da se mučimo provjeravanjem u samim aplikacijama.

Ono gdje vidim veliku prednost Iskon.Play TV-a je upravo u tome što okuplja sve naše račune na popularnim servisima na jednom mjestu. I to čini veoma dobro. Kako sam već spomenula, sve servise koje koristite možete lako dodati na vašu glavnu stranicu gdje ćete imati sveobuhvatan pregled sadržaja kroz različite aplikacije. Ne morate ulaziti u svaku aplikaciju zasebno da biste vidjeli najnovije od vaših omiljenih YouTubera ili ako samo želite što prije nastaviti gledati seriju koju ste započeli na HBO-u, sve vam je dostupno jednim pritiskom gumba na daljinskom. (Netflix, nažalost, uz veliku dobru volju Iskona još nije dostupan na usluzi zbog poslovne politike).
Uz sve prednosti, ono što Iskon mora još ispolirati jest učitavanje aplikacija. Naravno, ovo govorim iz perspektive razmaženog digitalca koji želi seamless prelazak s jednog sadržaja na drugi – u sekundi.
Svjesna sam da je u pitanju sustav koji treba podržati pohranu i prikaz nekolicine servisa, ali mislim da su neka učitavanja bila dvi-tri sekunde preduga unatoč žičnom spajanju, a znam da nije do veze (na optici sam, Iskonovoj tim više, koja provjereno leti :)).
Nije me natjeralo da gledam televiziju, ali…
Na kraju mog 10-dnevnog druženja s Iskon.Play TV-om ne mogu reći da sam dobila želju svakodnevno gledati HRT, RTL ili Fox kanale išta više nego prije (znači, skoro nikako). Ipak, ima televizijskih sadržaja koje bih voljela i cijenila pogledati onda kada meni odgovara. I to je definitivan win koji Iskon ima u ovoj usluzi. Iskon.Play TV automatski čuva sav TV sadržaj čak 7 dana unazad, također, ako korisnik spremi jedan od sadržaja, rok za naknadno gledanje mu se produžuje na 30 dana, bez naknade. Ovo je izvrsna opcija za sve koji su davno raskrstili s TV-om uživo, poput mene.
Iskreno, u ovom periodu sam shvatila da mi nedostaju pojedine emisije na HRT-u iako u trenutku često nemam vremena da ih uhvatim. Osim toga, život bi mi bio puno lakši da ne moram castati prijenos s računala iz druge sobe kako bi na velikom ekranu mogla uživati u F1 utrci – i napokon bi uz sve drugo imala normalan sportski kanal u paketu. S obzirom na to da nemam najbolja iskustva s ugovorima, veseli me iznimno što imamo i ponudu bez ugovorne obveze.
Zaključno, iako se vjerojatno sama ne bih tako lako odlučila za masu dodatnog sadržaja (jer i ovako mislim da trošim previše vremena na pojedine sadržaje) smatram da je Iskon sa svojom OTT uslugom definitivno preduhitrio sve moguće potrebe prosječnog digitalca koji ima potrebu pratiti TV kanale uz sve svoje druge omiljene servise, bilo kada i bilo gdje, a možda i najbitnije – na jednom mjestu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
M M
27. 01. 2022. u 9:16 pm
Inace o testu Iskonovog Play tv-a–
Los i spor odziv sa daljinskog upravljaca
Nemogugucnost razlikovanja dodirom izmedju tipki daljinskog upravljaca (razina izmedju tipki je jedanka pa bez gledanja u daljinski nemoguce je odabrati trazenu tipku..tipka OK i strelice upravljanja)
Prikaz prosle „epizode“ sa TV vodica redovno se smrzava u nekom trenutku..pa je cijeli postupak prikazivanja potrebno pokusavati i po nekoliko puta ponovno.
Tipka „back“– povratak – na daljinskom upravljacu radi samo u ..kada? gdje? Negdje da .. negdje ne..
Ukoliko se vrijeme trajanja emisije sa TV vodica ne podudara sa stvarnim trajanjem javlja se skok.. koji je nemoguce pratit.
slika uzivo tv programa ucestalo se smrzava.. Par sekundi (3 DO 5) zatim nastavlja gdje je stalo (utakmica tako kod vas traje jos 2-3 minute nakon sto su kladionice vec objavile dogadjaj 🙂 )
Imam opticki internet sa nadprosjecnom brzinom.. kvaliteta prikaza slike je losa..daloko od full hd.