Dobar mem daleko se čuje, a Irena je s nama podijelila pregršt savjeta kako biti bolji u kratkom, jasnom i duhovitom komuniciranju.
“Oprosti što ti pišem dugačko pismo, nisam imao vremena za kratko”, poznati je citat Marka Twaina kojim scenaristica Irena Krčelić odgovara na pitanje što ju je potaknulo da pokrene Skrationicu, radionicu sažetog izražavanja onoga što je bitno kroz vizualni humor. Skraćeno, radionicu izrade memeova. Kratka i jasna komunikacija danas je nužnost, ne luksuz.
Dodatni motiv bila joj je činjenica da u njezinom matičnom poslu scenaristice kreativni proces “grozomorno dugo traje” – od ideje do realizacije prođe u prosjeku 5 do 7 godina.
Za izradu memova ne treba biti duhovit poput Seinfelda, a za vizuale je tu AI
Kako često vodi edukacije na temu pripovijedanja, dosjetila se da bi jedna od njih mogla biti o tome kako proizvode i usluge predstaviti u jednom kvadratu, kao memove, i nazvala je Skrati priču. Testirala ju je prvo na djeci, a zatim i na odraslima:
Uz malo poticaja i navigacije, klinci bez ikakvih kognitivnih inhibicija ispaljuju urnebesne ideje. Za razliku od odraslih, nisu pod presingom da ih moraju izraziti estetikom koja nadmašuje virtuoznost Sikstinske kapele.
Odraslima je teže otpustiti kočnice i često se bore s uvjerenjem kako za smišljanje memova moraju biti duhovitiji od Jerryja Seinfelda, a uz to magistrirati grafički dizajn ili crtati bolje od Leonarda da Vincija.
Rješenje za tu blokadu svojih potencijalnih polaznika – mišljenje da za izradu memova treba biti likovno nadaren i barem osnovno se služiti alatima za obradu slike, Irena je našla u umjetnoj inteligenciji.
Naime, na Skrationicama vizuale izrađuje AI alat DALL-E 2, kojega Irena inače koristi kao pomoć kod brainstorminga i odabira kompozicije. Ona DALL-E 2 doživljava kao pomagalo i kaže da konceptualizaciju i vježbanje kreativnih mišića koje dolazi prije same izrade umjetna inteligencija neće tako skoro zamijeniti:
Kao što nema potrebe da računamo napamet, jer imamo i kalkulator i Photomath, tako nema ni potrebe uništavati oči i kriviti kičmu cijeli dan nad tabletom, kad možemo algoritmu dati uputu što da iscrta!
Uz DALL-E i slične AI alate, crtanje, slikanje i grafički dizajn super su jednostavni jer ti je glavni zadatak dati preciznu pisanu uputu što želiš da napravi. Ta demokratizacija kreative me oduševljava!
Mem primijećujemo puno više od klasičnih poruka
Irena voli reći da je mem digitalni vic, vizual koji ideju ili koncept iznosi na zabavan način prikladan za dijeljenje. Mem ćemo primijetiti puno više od klasično upakiranih poruka, dodaje, baš zato jer očekujemo zabavnu dosjetku pa ćemo obratiti na njega pažnju. A ako mem isporuči obećanu šalu, neće nam smetati čak ni što je u njega diskretno upakirana promotivna poruka.
Najčešća predrasuda o memovima, kaže, je da to moraju biti samo rekontekstualizirane scene iz popularnih serija i filmova te da se memovima može komunicirati samo neozbiljno:
Na Skrationici savladavamo 15 tipova memova prikladnih za brzo i duhovito vizualno izražavanje. Radimo to zato da bismo svaku ideju koja nam padne na pamet začas mogli oblikovati u odgovarajući vizualni izričaj i pustiti je u svijet.
Trenutno me najviše veseli viktorijanski sarkazam, tip mema kojeg karakterizira kombinacija vintage fotke snenog lica i mrzovoljnog unutarnjeg monologa.
Voljela bih vidjeti više duhovitosti baš u tom segmentu. Svi znamo da su iskazi korisnika frizirani, ako ne i 100 % lažni pa zašto ih onda ne iskoristiti kao šalu koja će duhovito prezentirati informaciju koju želimo prenijeti?
Koristi li Irena memeove u svakodnevnoj komunikaciji ili poslu i koji su joj najdraži?
Iako mi je crtanje još od djetinjstva primaran način komunikacije, donedavno ga nisam koristila izvan međufaze kreativnog procesa (storyboarding), no redovno ga koristim u email komunikaciji. Frustriraju me sterilni brendirani potpisi pa na kraju e-maila obično ubacim neku vizualnu šalu.
Najdraži su mi memovi u stilu Čiča Gliše jer je i moj stil gotovo dječje jednostavan. On dobro funkcionira za izražavanje tzv. činjeničnog humora kojeg najradije uklapam u gameboard tip mema (vizual koji komunicira neku zabavnu društvenu igru s kontrapunktom ozbiljne teme izražene riječima).
Kako krenuti s memovima? Ovo su Irenini savjeti:
1. Ne morate koristiti samo vizuale iz popularnih filmova i serija
Ako tako na njih gledate, bit će vam teško uočiti potencijal za bilo što drugo, osim zabave na društvenim mrežama. Memovi su kratke, jasne, zabavne vizualno izrečene poruke namijenjene digitalnom dijeljenju. Slobodno ih upotrebljavajte da izrazite ono što je vama važno.
Želite li se referirati na neki popkulturni moment, izrazite ga na svoj način i usput izbjegnite moguće komplikacije vezane uz korištenje tuđeg intelektualnog vlasništva.
Niže su dva NFT tokena koja sam napravila za Mind Valley kampanju – oba su jasna i bez uporabe Star Wars fonta ili fotografije Iana McKellena kao Gandalfa.

2. Nemojte komplicirati
Krenite s najjednostavnijim tipom vizualnog humora – dijagramima.
Univerzalno su prepoznatljivi, svatko ih razumije i zna nacrtati ili izrezati iz kolaž papira ili fotografirati predmete posložene kao Vennov dijagram. Jednostavno je i efektno.
Primjere dijagramskog humora koji vam se sviđaju koristite kao obrazac! Na primjer, na isti način kao što je ilustrator Mike Lowery izrazio koliko od njegova srca zauzima njegova žena, a koliko hrana – odnosno, da su mu njegova supruga, kolači, tacosi i slanina sve na svijetu, izrazite što dominira srcem kupca vaših ribičkih štapova!
I na zaboravite pretjerivati, inače neće biti smiješno.
Jednako tako, zašto ne biste fotkali presjeke predmeta i istaknuli njihove najdojmljivije osobine, kao što je to napravila grafička dizajnerica Michelle Rial s gumicama za kosu?
3. Pretjerujte
Izaberite jednu karakteristiku nečega što volite, ili vas frustrira i prenapušite ju do maksimuma.
Sajtovi koji nude stock fotke često imaju odličan izbor besplatnih fotografija koje su dušu dale za izradu memova, pa ih pročešljajte svako malo za inspiraciju.

4. Koristite mape
Mape su također zicer! Vizualno su prepoznatljive, a uz pomoć njih možete izraziti i najkompleksniju zezalicu.
Pun majstorica Gemma Correll radi sjajne kartografske dosjetke. Sviđaju li se i vama, izguglajte ih i stavite u svoj folder za inspiraciju ili dignite na Pinterest koji automatski nudi primjere slične onome koji ste izdvojili. Na taj način ćete za manje od minute prikupiti mape različitih humorista i ilustratora. Koristite ih kao odskočnu dasku za svoje ideje.
5. Budite doslovni
Pogotovo kad koristite fraze i poslovice koje su se izlizale u floskule. Zapravo, floskule su prilično zabavne kad ih se doslovno vizualizira!

6. Isprobajte umjetnu inteligenciju
A muči li vas otpor prema crtanju, isprobajte što nudi umjetna inteligencija.
Ova dva primjera niže nastala su kao super jednostavne upute alatu DALL-E. Tražila sam da poput djeteta nacrta djevojčicu koja mjesečari ka frižideru te da u anime stilu nacrta nezadovoljnu klinku kojoj mačka leži na glavi. Svaki je nacrtao za manje od 30 sekundi, što je i ludo i predivno.
Ni jedan ni drugi nisu crteži koji će ikad visiti u Louvreu, ali za kontekst memova su prikladni!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.