Ljuti smo na Apple... ali treba li nam još punjača?

Ljuti smo na Apple… ali treba li nam još punjača?

Zašto su svi tako ljuti jer neće imati još jednu kocku za punjenje viška i kabel koji će ionako puknuti?

Još od utorka tema je novi Apple događaj na kojem je predstavljeno nekoliko novih iPhone modela. Tu su bili novi “obični” iPhone 12, onda njegova mala verzija 12 Mini, i “nabrijani” brat 12 Pro. Novi telefoni će imati mnogo fantastičnih značajki, ali jedno neće: punjač i slušalice u kutiji. Hoće li se ova taktika pokazati revolucionarna kao neke do sada, ili kao promašaj?

Ove vijesti toliko su iznenadile i razljutile neke od vas u tolikoj mjeri da više nikoga nije ni briga za to što će novi telefon imati 5G, onaj koji bi, kako stručnjaci navode, trebao promijeniti čitav svijet na bolje. “Pusti sad 5G, daj mi punjač”, govore ljudi, dok zasigurno u kući imaju barem dva punjača koje ne koriste. Prema tome, kako bih se igrao đavoljeg odvjetnika ovdje sam da vam kažem zašto nedostatak slušalica i punjača u kutiji i nije neki problem.

Za početak se sjetite da je Apple ovo radio oduvijek. Među prvima su izbacili CD iz laptopa, danas je to standard. Izbacili su i utor za slušalice i bili pioniri bežičnih slušalica za mobitel, trend koji su prihvatili Samsung, Google i drugi. O ovim inovacijama uvijek smo mislili loše, a neki bi mogli reći da je izbacivanje stvari i dizanje prašine polako postalo i marketinški trik za Apple – nitko ne dobija toliko publiciteta zbog toga što su nešto maknuli. Kao što kaže Verge, uskoro bi nas mogao čekati i iPhone bez ijednog utora – nemojte reći da vas nitko nije upozorio.

Osim toga, nije da Apple ne daje baš ništa. Uz nove telefone dobit ćete jedan kabel, koji je s jedne strane USB-C, a s druge Apple Lightning. Ovo znači da ga ne možete ukopčati u neki od starih punjača, već samo u punjač od Maca ili u laptop, auto ili nešto slično. Zašto, Apple?

Već sigurno imate punjač kod kuće

Ovo je vjerojatno i najbolji razlog. Tijekom pisanja ovog teksta u stanu imam četiri Apple punjača, dva “mala” od iPhonea 11 i XR, jedan za iPad i onaj veliki za Macbook, a uz svaki punjač sam dobio i kabel. Imam i samo jedan Apple mobitel, što bi značilo da mi treba, realno, samo ovaj veći iPad punjač i sretan sam gdje god idem. Ova dva mala mi služe za punjenje drugih stvari, poput DSLR fotoaparata, GoPro kamere i štojaznam čega ne, jer se potežu po stanu.

Osim ako nije brži i bolji (što kod Applea, sjetimo se, često nije), što će nam novi punjač koji će samo zauzimati prostor? 

Problem ovdje nije s punjačem, nego s činjenicom da, ako postoji tvrtka koju nije briga za punjenje – to je Apple. To je firma koja je do prošle godine uz telefone davala onaj sitni adapter koji je dolazio još s iPhoneom 4, i koji bi punio mobitel čitavu vječnost. Iskreno, bolje je ništa nego to. Ako ste prošle godine kupili iPhone 11 i dobili tu sramotu od punjača, siguran sam da ste ga rado zamijenili za neki drugi Apple punjač ili nešto treće jer je jednostavno spor i nije u skladu s novim telefonima.

Ako uopće nemate nikakav punjač doma, Apple će vam rado prodati novi za 20 dolara. 

Elektronički otpad je velik problem, ali hoće li mobitel bez punjača zaista pomoći?

Daje uzlet bežičnom punjenju

Još jedna stvar koju bih ovdje istaknuo je bežično punjenje. Znam, ovo je idealan scenarij nedostupan svima, ali ako uzmem za primjer bilo koga tko radi u uredu ikakvog tipa, bežično punjenje je jednostavno superiorniji način. Jest sporije, ali svaki puta kada sjednete za stol stavite mobitel na punjač  – ako se ustanete samo zgrabite telefon, lakše je! Bežično punjenje nije najbrže, ali ono što njime dobijete je jednostavnost i manje kabela. 

Apple je ovo konačno shvatio i jače se okrenuo bežičnom punjenju kroz novi-stari MagSafe brend. MagSafe punjač tako hvata mobitel magnetom i puni ga, a ako uzmete MagSafe Duo možete puniti dva uređaja istovremeno (dva mobitela, ili mobitel i sat). Bežično puniti mobitel možete i u autu, a smiješno je što neki prosječni bežični punjači pune ionako brže od Apple punjača koji je dolazio uz iPhone 11. Istraživanja pokazuju kako bi petina britanskih radnika u uredu izdvojila bežično punjenje kao jednu od stvari koje najviše povećavaju produktivnost, upravo jer je jednostavno.

Uz inovacije poput Ikeinog punjača koji se lako ugradi u stolove polako dolazimo do vremena kada ćete bežično puniti praktički svuda – za radnim stolom, u autu ili kraj kreveta – sve mjesta gdje inače punite telefon. Dodajmo tome činjenicu da nećete pokidati kabele ili utor u mobitelu, i stvari izgledaju dobro.

Apple

Novi punjači su bolji nego originalni Appleovi

Kada govorimo o brzini Apple punjača, godinama je “hack” bio punjenje iPhonea s iPad punjačem jer je ovaj jači i brže puni. Sada kada je punjač u kutiji prošlost, kupci će ili nabaviti novi “jaki” punjač u Apple trgovini, ili se okrenuti nekom trećem brendu. Zašto? Jer je bolje.

Zahvaljujući tehnologiji GaN (galijev nitrid), punjači postaju manji i snažniji, samo što to prosječan kupac možda i ne zna. Činjenica je da sada možete skočiti na Amazon i kupiti punjač od 65W za oko 200 kuna koji će napajati ne samo vaš telefon, nego i laptop, Nintendo Switch, prijenosnu bateriju i sve drugo što u njega stavite – a manji je od Apple Macbook punjača.

Proizvođač RAVPower nudi punjač od 90W koji će napuniti Macbook od 15” za dva sata – a upola je manji nego Macov punjač! Možete u isto vrijeme puniti čak i dva laptopa. Zašto biste onda ikada koristili išta drugo osim ovakve stvari? Nedostatak punjača u kutiji zapravo je samo mogućnost da bacite sve ostale punjače i kupite jedan dobar – ako telefon ima bežićno punjenje zaista vam ništa drugo ne treba.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Dobro je za Zemlju – kaže Apple

Ako gledate širu sliku stvari, punjači, razne žice i drugi elektronički otpad zapravo čine ogroman udio otpada općenito. Svijet je prošle godine stvorio više od 50 milijuna tona elektroničkog otpada, a taj trend će samo rasti ako se naše korištenje tehnologije nastavi povećavati. No, nije sve tako jednostavno. Punjači i slušalice samo su kap u moru otpada i vjerojatno neće učiniti veliku razliku ako se ne promijene navike korisnika.

Tvrtka iz Kalifornije voli se pohvaliti svojim zelenim rješenjima, a često naglašavaju kako su jedan materijal (PVC) zamijenili drugim kako bi imali manji ekološki otisak. Eliminiranje punjača iz svih mobitela možda je drakonska mjera jer tako ni iPhone SE neće doći s njime, ali u Apple stilu ovo je taktika brzo odlijepljenog flastera koja danas čini korisnike ljutima, a sutra će isti ti govoriti kako je revolucionarna.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

EU ionako ne voli Apple kabel

Ako ste upoznati s kampanjom kojom EU nastoji standardizirati punjače na svom području, onda znate i da je USB-C budućnost. Iako Apple u iPadu ima ovaj ulaz, neobjašnjivo on nedostaje i u novom iPhoneu. Ovo je bizarno jer USB-C danas stoji na gotovo svakom elektroničkom uređaju i jednostavno je dobar – nema potrebe za viškom kabela već uz jedan punjač i kabel punite što vas je volja.

Moguće je da je Apple zadržao svoj Lightning ulaz i ne isporučuje punjač zbog EU koja ih tjera da prijeđu na USB-C, ali to već ulazi u teorije zavjere. Ako se pita europarlamentarku Biljanu Borzan, u idućih nekoliko godina svi bi uređaji trebali podržavati USB-C, baš kako bi se smanjila količina nepotrebnih punjača i kabela koje nosimo sa sobom. Ali, eto – barem ste dobili Lightning USB-C kabel s mobitelom koji ćete ukopčati Bog zna gdje.

P.S. Slušalice su i bile užas

Vjerojatno se pitate kako se nisam dotaknuo Apple slušalica koje također ne dolaze u kutiji. Apple slušalice jednostavno su “u redu”. Kako dobar dio Apple korisnika ionako kupuje AirPods (ne kod nas, ali u svijetu), EarPods su još jedan relikt minulih vremena, za razliku od Samsunga koji uz svoje telefone daje zaista dobre slušalice. Osobno ne vjerujem da bi ih itko svjesno koristio ako ima izbor bilo kojih barem malo boljih slušalica da ne dolaze s mobitelom.

Zanimljivo mi je kako Android korisnici već godinama ignoriraju te slušalice koje dobiju s mobitelom jer su uvijek nikakve, samo Apple kupci nose okolo EarPods kao da su ih platili 2000 kuna, iako su, u svom temelju, nastale prije gotovo desetljeće. Sada kada ne dolaze s telefonom izgubile su jedini razlog zašto bi ih itko koristio, i nadam se da će se povući u povijest gdje i pripadaju. Razumijem da dosta nas koristi ove slušalice za pozive, ne glazbu, ali možda je vrijeme da uložite u jedne slušalice koje će trajati.

Na kraju mogu reći kako ne mislim da je eliminacija punjača vrhunska ideja. Bolje bi bilo da je Apple ovo kombinirao sa prelaskom na USB-C kao što je napravio s iPadom, ali s druge strane zaista ne vidim potrebu za još punjača. Ono što je ovdje problem je – što ako ste prodali mobitel s punjačem i zaista ga nemate? U tom slučaju ste na velikom gubitku jer je svaki novi iPhone malo skuplji nego prošle godine i time plaćate još veći porez na Apple luksuz nego prije godinu dana. Činjenica je da je Apple mogao ubaciti punjač, a ovako vas cijedi za još novaca. Ali budimo posve realni – s punjačem ili bez njega, iPhone će se prodavati kao lud i dalje. 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Roberto Bilić

    Roberto Bilić

    17. 10. 2020. u 2:03 pm Odgovori

    Imam Sony bežične slušalice koje se sa uređajem uparuju putem NFC-a prvi put, a zatim koriste bluetooth. Nedavno sam kupio iPad 7 i naravno da nema NFC, tako da slušalice ne mogu koristiti s njim. Imam i Minix media box koji također nema NFC. Tako da mi preostaje novi shoping slušalica. Za iPad jedne žičane, a za Minix jedne bežične bluetooth. Ovo mi je djeluje baš ekološki i sa financijske strane opravdano. Umjesto jedne slušalice, imati ću tri.

    Što se tiče punjača, kupio sam jedan utikač sa četiri USB izlaza. Jedan za mobitel, drugi za stari iPad, treći za novi iPad, četvrti za punjenje USB zvučnik. Četiri različita kabela.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.