Zahvaljujući kompaniji Vip Mobile, dobio sam priliku da testiram novi iPhone 6 (onaj-koji-se-ne-savija). Tekst koji sledi zasnovan je na mojim utiscima nakon korišćenja ovog uređaja kao primarnog telefona u svakodnevnom životu.
“S konja na magarca”, rekao sam sebi kada sam juče vratio zlatni iPhone 6 sa testiranja. Pozivajući taksi sa 5S osetio sam se kao Guliver među Liliputancima, a dok sam unosio adresu, mora da je prošla večnost. Gotovo svako slovo sam promašio usled uske tastature sa malim dugmićima. Svet je odjednom postao mali. Želeo sam šesticu natrag, prisećajući se komentara vezanih za veći ekran koje su kolege sa Android uređajima iznele. Prokleti… bili ste u pravu sve vreme.
Nakon samo četiri dana korišćenja, zaljubio sam se u ekran od 4.7 inča i samu veličinu ovog pametnog telefona. Od kako sam zašao u svet pametnih uređaja iOS je bio moj izbor, a sve do proleća ove godine, bio sam ubeđen da je ekran od 4 inča na 5S modelu sasvim dovoljan za moje potrebe. Oh, kako sam pogrešio! Doslovno progledavši, shvatio sam zašto je trend većih (ne velikih) ekrana zaživeo i zašto su proizvođači poput Samsunga, HTC-a i Nokie odavno krenuli tim putem.
Stvari koje je Apple pogodio
Telefon je brz. Izuzetno brz. Neću ulaziti u veličinu RAM memorije, brzinu procesora – brojevi ovde nisu bitni. Ono što je najbitnije jeste upravo veličina ekrana, a korisnici koji dolaze sa starijih modela zanemariće u početku apsolutno sve, počevši od dizajna pa sve do kamere koja je još jednom prevazišla konkurenciju. Zahvaljujući iCloudu ili backupu sa kompjutera korisnici mogu da krenu sa korišćenjem novog iPhonea za samo nekoliko minuta, a zanimljivo je videti vaše aplikacije koje sada rade u jednom totalno drugačijem okruženju. Iako dobar deo njih još uvek nije ažuriran kako bi iskorisito veći ekran, aplikacije se skaliraju tako da je sve poznato i na dobrom starom mestu.

Stara formula sa palcem odavno je prestala da važi, a ja sam uspeo bez većih muka da dotaknem sami vrh ekrana, pa čak i levi ugao koji od desnorukih korisnika iziskuje nešto više truda. Za one sa nešto manjim šakama Apple je predstavio i Reachability, funkciju kojom se duplim dodirom na Home dugme spušta čitav ekran kako bi dosegnuli godni deo vaših aplikacija. U svakodnevnoj upotrebi nisam koristio ovu opciju, a kako sam čuo i od drugih korisnika, brzo su se navikli na veći uređaj.
Kao veliki fan Instagrama, posebnu pažnju posvetio sam kameri koja je sada još bolja, iako je broj megapiksela ostao nepromenjen. Senzor od 8 mpx pravi zaista impresivne fotografije i još bolje i oštrije video zapise, a ukoliko čitavoj formuli dodamo i nova softverska poboljšanja koja omogućavaju podešavanje ekspozicije u zvaničnoj Camera aplikaciji, dobijamo rešenje koje je i mnoge profesionalne fotografe ostavilo bez reči. Zaista, Apple je još jednom pomerio granicu kada je kamera u pitanju, a iako na tržištu postoje i druga, kvalitetnija rešenja, teško koje je upakovano u tako malo kućište. Pa čak i ako kamera strči.
Stvari koje je Apple promašio
Zanemarimo za trenutak činjenicu da smo dizajn novog iPhonea videli još pre nekoliko meseci. Sam telefon izgleda zaista dobro i izrađen je od najkvalitetnijih materijala, ali nedostaje ono “ah”. Prepoznatljivog dizajna, iPhone 6 inkorporira poznatu formu i veći ekran što priznaću nije lako, pogotovo ne kada u kućište telefona morate da smestite veliko fizičko dugme koje je postalo prepoznatljiva odlika ovih uređaja. Ipak, novi dizajn ne izmamljuje uzdahe – ne na onaj način kako su to radili prethodnici. Jednostavne konture telefona doprinose boljem osećaju prilikom rukovanja (pogotovo zakrivljeni ekran na ivicama), ali bih voleo da je pečat Jonyja Ivea vidljiviji na telefonu koji smo toliko dugo čekali, a koji Apple treba da lansira u nove visine.

Svakako najveća zamerka sa dizajnerskog aspekta jeste ispupčeno kućište kamere koje predstavlja onu sitnicu koja jednostavno nervira korisnika svaki put kada spusti telefon na ravnu površinu. Svom srećom ovaj problem rešava se poprilično lako zahvaljujući velikom izboru futrola, no za one ljubitelje iPhonea koji su navikli da nose svoje pametne mezimce bez zaštite, kompromis možda ima visoku cenu. Nemojte me pogrešno shvatiti, kamera koja strči neće vas sigurno odvratiti od kupovine iPhone 6, ali će vas konstantno nervirati, terajući vas da se zapitate da li bi se ovo desilo da je Steve Jobs i dalje među nama.
Poslednja i verovatno najveća zamerka, pored one da se osnovna verzija iPhonea zadržala na 16 GB dok su ostalima povećani memorijski kapaciteti, upućena je upravo ka iOS 8 koji na iPhone 6 štuca više nego što bi Apple ikada to sebi smeo da dozvoli. U momentima kada je “krešovala” svaka druga aplikacija, kada nisam mogao da pristupim fotografijama koje sam uslikao, zapitao sam se kako je moguće da su prethodne rane verzija ovog operativnog sistema bile poprilično stabilne. Iako vizuelno odgovara mom ukusu, mislim da se određeni deo stabilnosti ovog OS-a jednostavno izgubio sa iOS 7. Sve ovo lako se može popraviti, no kompaniji iz Cupertina ponajmanje je trebao fijasko sa 8.0.1. kada korisnici doslovno nisu mogli da koriste svoje nove urađaje. Dodamo li i #bendgate na sve to, stvarno se moramo zapitati šta se desilo sa kompanijom koja je nekada važila za reper u svetu tehnologije.
Navukli ste me, a gde mogu da nabavim jedan?
Finalna ocena ovog uređaja svakako je visoka, a pogledamo li kritike najpoznatijih tehnoloških medija, lako dolazimo do zaključka da je iPhone 6 možda i najbolji pametni telefon koji se u ovom trenutku može kupiti. Kažem u ovom trenutku, jer se u ovoj industriji stvari menjaju neverovatnom brzinom. Svojom visokom cenom iPhone 6 možda nije uređaj za svakoga, a oni koji su već koristili iPhone gotovo sigurno će preći na veći uređaj – pa makar to bio i glomazni 6 Plus (onaj-koji-se-savija).
Korisnike u Srbiji verovatno i najviše zanima kada će ovaj uređaj moći da kupe preko paketa. Odgovor je: nadamo se uskoro. Tako kažu iz Vip-a, a slična klima prisutna je i kod drugih mobilnih operatera. Nema sumnje da će onaj ko prvi na tržište Srbije dovede iPhone svakako uraditi veliku stvar, no pitanje koje i dalje ostaje jeste šta se dešava sa RATEL-om i hoće li se Apple povinovati pravilima koje je ova agencija uspostavila kada je uvoz elektronske robe u pitanju?
Dok čekamo odgovore, ja odoh do neke od zemalja Evropske unije kako bih sebe ponovio novim iPhone 6 u Space Gray boji.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari