Stiže iPhone 6: Veći, bolji, skuplji

Stiže iPhone 6: Veći, bolji, skuplji

Dan koji milioni zaljubljenika u Apple-ove gadgete željno iščekuju polako se bliži, a sa njim i novi, veći iPhone 6. Sudeći po glasinama, tehnološki gigant iz Cupertina trebao bi da predstavi dva modela veličine 4,7 i 5,5 inča, a za razliku od prethodnika, novi iPhone mogao bi pored hardverskih i softverski poboljšanja, videti i povećanje u ceni samog uređaja - kako preko ugovora, tako i u slobodnoj prodaji.

iphone6money

Dan koji milioni zaljubljenika u Apple-ove gadgete željno iščekuju polako se bliži, a sa njim i novi, veći iPhone 6. Sudeći po glasinama, tehnološki gigant iz Cupertina trebao bi da predstavi dva modela veličine 4,7 i 5,5 inča, a za razliku od prethodnika, novi iPhone mogao bi pored hardverskih i softverski poboljšanja, videti i povećanje u ceni samog uređaja – kako preko ugovora, tako i u slobodnoj prodaji.

Od kada je prvobitno predstavljen svetu 2007. godine, iPhone prve generacije koštao je oko 800 dolara u slobodnoj prodaji. Sa drugom generacijom predstavljeni su i subvencionisani ugovori od 199 dolara koji su i dan danas aktivni. Novi i veći iPhone 6 od 5,5 inča, mogao bi pak koštati čak 299 dolara preko ugovora što bi značajno povećalo cenu ovog uređaja i u slobodnoj prodaji.

Veći telefon, veća i cena

Analiziramo li glasine koje su se proteklih meseci pojavile u javnosti, lako dolazimo do zaključka da bi novi iPhone mogao da bude sastavljen od izuzetno skupih materijala koje je teško osigurati u većoj količini. Svakako najpoznatiji primer takvog materijala jesti staklo od safirnih kristala koje bi trebalo da krasi prednji deo ovog uređaja. Novi A8 čip, veći i oštriji ekran, kao i veća baterija, dodatno će povećati troškove izrade modela od 5.5 inča čime bi se mogla opravdati i veća cena ovog pametnog telefona.

iphone62

Cena uređaja na našim prostorima?

Ukoliko se informacija o skupljem iPhone-u pokaže tačnom, korisnici širom regiona takođe mogu očekivati nešto veću cenu – bilo preko ugovora ili u slobodnoj prodaji. U Hrvatskoj i Sloveniji, ali i drugim državama gde je iPhone zvanično dostupan, budući vlasnici većeg iPhone-a mogli bi se susresti sa povećanjem cene od 100 evra, dok bi tokom prvih nekoliko meseci, cena novog Apple-ovog pametnog telefona u slobodnoj prodaji mogla biti i do nekoliko stotina evra veća, u zavisnosti od potražnje koja zasigurno neće biti mala.

Sa mogućim ulaskom iPhone-a na srpsko tržište koje se najavljuje još od početka leta, a koje se očekuje krajem godine, korisnici u Srbiji mogli bi ipak zaboraviti na ovaj uređaj u slobodnoj prodaji i opredeliti se tako za ugovor, pri čemu bi za iPhone 6 morali da izdvoje značajno manje novčanih sredstava u startu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Intervju

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.