iOS7: Kako sam preživio tjedan dana s najkontroverznijim iOS-om do sada

iOS7: Kako sam preživio tjedan dana s najkontroverznijim iOS-om do sada

Nakon još jednog odgledanog WWDC-a jedini logičan korak bio je i instalirati prvu beta verziju nove verzije iOS-a. Tijekom postupka, prvo što upada u oči je kompletno redizajnirana instalacijska procedura koja sada neodoljivo podsjeća na Windows Phone svojim minimalističkim i flat dizajnom.

ios7_1naslovnaNakon još jednog odgledanog WWDC-a jedini logičan korak bio je i instalirati prvu beta verziju nove verzije iOS-a. Tijekom postupka, prvo što upada u oči je kompletno redizajnirana instalacijska procedura koja sada neodoljivo podsjeća na Windows Phone svojim minimalističkim i flat dizajnom.

Već je pri prvom dodiru s ekranom jasno da je iOS 7 jedno sasvim novo iskustvo za korištenje. Cijelo je sučelje dobilo nove ili dodatne animacije, odnosno, svaka je akcija korisnika popraćena laganom animacijom. U prvome sam trenu pomislio da će ovo biti nepotreban gubitak vremena i da će mi animacije ići na živce, međutim, pokazale su se kao vrlo opuštajući i ugodan feature.

Sporne iOS 7 ikone

Druga stvar koju sam odmah primjetio je ona o kojoj bruji cijeli internet – ikone. Naime, većina stručnjaka (onih koji to jesu i onih koji to nisu) smatra da su ikone najveći promašaj iOS-a 7. Osobno, ikone su jednako šarene kao i prije i ne vidim to kao neki problem, doduše, to je jedna vrlo subjektivna stvar. Apple je ionako najavio da će se ikone vrlo vjerojatno mijenjati kroz betu.

Ikone
Ikone su šarene, ali veća je smetnja činjenica što aplikacije nemaju uniformiran dizajn.

Ono što mi je “zasmetalo” (više s estetske strane nego funkcionalne) je što aplikacije uopće nemaju uniforman dizajn. Svaka aplikacija kao da je dizajnirana od druge osobe i kao da su ih radili sasvim različiti vendori. Apple bi se trebao više potruditi napraviti svoje aplikacije jedinstvenima i prepoznatljivima.

Nakon nekoliko sati rukovanja s mobitelom primjetio sam lagani efekt na pozadini koji se primjećuje kod naginjanja mobitela. Pozadina se lagano pomiče ovisno o položaju mobitela te tako korisnik ima osjećaj dubine i trodimenzionalnog prostora. Također jedan vrlo ugodan efekt, iako prilično beskoristan.

Propušteni notificationi su sada izdvojeni u svoju kategoriju. Svi notificationi i obavijesti o automatski nadograđenim aplikacijama. Notification centar sa sumnjivo praznim kalendarom.
Propuštene obavijesti sada su izdvojene u posebnu kategoriju. Kalendar je, doduše, “sumnjivo” prazan.

Centar za obavijesti je promijenjen i korisniku omogućava vrlo lagan pregled i razliku između pročitanih i nepročitanih notificationa. Dizajn je ugodniji i lakši za snalaženje. Veliku novost donosi Control Center, koji se pokreće laganim potezom s donjeg ruba ekrana prema gornjem. Omogućava paljenje i gašenje nekih postavki (Airplane mode, WiFi, Bluetooth, itd.), podešavanje svjetline ekrana, kontrole za glazbu, korištenje mobitela kao baterijske svjetiljke i pristup satu, digitronu i kameri. Notification Center i Control Center se također mogu pokrenuti i iz lock screena što je odlična novost.

Filtri nalik Instagramu

Fotografiranje s novim iOS-om je puno lakše nego prije. Kamera se brže pokreće , a može se birati između raznih načina snimanja laganim povlačenjem prsta lijevo ili desno. Aplikacija sada ima ugrađene filtre slične Instagramu i oni se mogu vidjeti uživo cijelo vrijeme, a ne tek nakon što smo sliku uslikali. Apple je čak i ponudio kvadratni format za slike. Jedina primjedba ovome je što filtri nisu dostupni kada se kamera pokreće unutar aplikacija, kao što je Facebook. Nadamo se da će se to promijeniti, jer bi doista bilo šteta da su filtri dostupni sa samo jednog mjesta.

iOS 7 beta
Vremenska aplikacija je pravo osvježenje! Control center je vrlo intuitivan i ima odličan “glass” efekt. Tu su i svi fotoefekti “live-preview” scene.

Siri me također iznenadila i to ne samo novim komandama, nego i boljim razumijevanjem našeg krnjeg engleskog i teškog balkanskog naglaska. Već nakon dva ili tri pokušaja shvatila je kako joj govorim da želim alarm u pola 8 ujutro, neka mi upali Bluetooth i spoji se na bežične zvučnike, pokrene internetsku radio aplikaciju i pusti glazbu.

Nedostatci sustava

Beta iOS-a 7 ima i neke svoje nedostatke. S obzirom da se radi tek o beti, instalacija iste zahtijeva potpuni wipe uređaja i nekada ne omogućava povratak na stariju verziju. Ipak, backup starih postavki radi besprijekorno, tako da nikakav gubitak podataka ne postoji. Neke aplikacije se uopće ne žele ni pokrenuti, dok se neke druge znaju ponekad srušiti za vrijeme korištenja. Skype je jedna od aplikacija koja je poprilično nestabilna.

World clock o čijem dizajnu satova se puno pričalo. Phone aplikacija kroz koju se lagano prozire pozadina. U potpunosti redizajniran kalendar sa sinkronizacijom Facebook evenata.
Kalendar je u potpunosti redizajniran. Kroz Phone aplikaciju se lagano prozire pozadina. Tu je i World Clock o čijem dizajnu satova se poprilično raspravljalo.

App Store sada u pozadini prati vaše navike pa ima tendenciju automatski skidati nadogradnje za aplikacije tijekom noći, dok je mobitel spojen na punjač i vaš kućni WiFi. Vrlo je ugodno ujutro u centru za obavijesti vidjeti koje su se to aplikacije nadogradile tijekom noći, bez da je korisnik morao imati bilo kakvu interakciju s uređajem.

Baterija se troši otprilike podjednako kao i na iOS-u 6. S obzirom da je ovo beta koja ima uključene razne logginge i šalje u pozadini statistike u Apple, za očekivati je da će s izlaskom pune verzije potrošnja baterije pasti. Apple je obećao gomilu raznih featurea (npr. application backgrounding) koje u ovom trenu nije moguće isprobati dok aplikacije ne implementiraju ove mogućnosti.

Ukratko, zaključak je da je ovom nadogradnjom iOS 7 puno ugodniji za koristiti od prijašnjih verzija s nekoliko sitnijih prigovora dizajnu, za koje očekujem da će biti ispravljeni do pune verzije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Esport

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Novost

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.