
iOS, Android ili Windows Phone pod borom: Što će vam najprije izmamiti osmijeh na lice?
Ovog Božića razmišljate o kupnji novog pametnog telefona ili očekujete jedan pod borom? Raspitujete se o korisničkim iskustvima, surfate bespućima interneta u potrazi za recenzijama, pretražujete ponude operatera ne biste li naišli na blagdansku akciju skrojenu baš po vašim potrebama, istodobno se nostalgično prisjećajući vremena kada je kupovina gadgeta bila mačji kašalj jer, ruku na srce, nekog velikog izbora nije ni bilo. Danas je ponuda bogata, a uređaji jedan pametniji od drugog – kako onda donijeti konačnu odluku? :)
Istraživanja pokazuju kako prilikom kupnje gadgeta često odlučujuću ulogu igra njihov izgled. I dok se vanjštine većine trenutno raspoloživih uređaja ne bi posramili ni oni najzahtjevniji među estetima, bitno je ono očima nevidljivo, odnosno, operativni sustav koji pokreće uređaj i bitno određuje vaše korisničko iskustvo.
Jeste li pragmatični androidaš, ljubitelj iOS minimalizma ili pak spadate u onu najugroženiju vrstu – poklonike Windows Phonea? Netokracija vam donosi pregled ključnih karakteristika triju najpopularnijih operativnih sustava uz korisne savjete za božićni šoping – za vas i vaše najmilije!
Android
Googleov mobilni operativni sustav pokreće skoro 85% pametnih uređaja na kugli zemaljskoj, što ga čini daleko najpopularnijom mobilnom platformom. Većina velikih proizvođača nudi uređaje na Android sustavu, a ponuda je toliko široka da ju je gotovo nemoguće popratiti. Urbana legenda, ali i neka istraživanja, kažu da su androidaši praktični, tehnički tipovi, često iz programerske ‘kaste’ ili usmjereni u prirodne znanosti. Pomno prate vijesti iz tehnologije, a uređaje kupuju zbog funkcija i ne zbog ljepote ili sklonosti prema određenom brendu. Također, androidaše nećete naći kako kampiraju ispred trgovine dva dana prije lansiranja najnovijeg gadgeta njihovog omiljenog brenda.
Prepoznajete li androidaški duh u sebi? Zašto se opremiti Androidom i zašto ne pogledajte u nastavku.

Androidaške vrline:
- Unatoč količini malwarea na tržištu, Android je poprilično stabilna i pouzdana platforma.
- Mnoštvo dostupnih uređaja u svim veličinama, oblicima i cjenovnim rangovima – od jeftinih “kineza” do najpoznatijih i najskupljih mobilnih brendova.
- Jednostavno, prilagodljivo i fleksibilno korisničko iskustvo.
- Veliki izbor aplikacija u Google Play, ali i drugim trgovinama.
- Dobro riješena višezadaćnost.
- Idealan za društvene mreže i surfanje internetom.
Androidaške mane:
- Zastoji kod lansiranja ažuriranja sustava, upravo zbog visoke personalizacije za svako tržište i svakog operatera. Zadnje dvije verzije operativnog sustava pokreću samo 10% Android uređaja. Nove verzije operativnog sustava testiraju i personaliziraju se lokalno pa često može doći i do izbacivanja aljkavo testiranih verzija i s njima povezanih bugova zbog kojih su dosad ‘posijedili’ mnogi korisnici. Osim toga, mnogima će ići na živce i predistalirane aplikacije operatera koje dolaze zajedno s lokalnom verzijom sustava.
- Kvantiteta aplikacija ne jamči njihovu kvalitetu. Naime, Google Play kod odobravanja aplikacija primjenjuje nešto “labavije” standarde nego App Store.
iOS
iOS je pionir u tehnologiji zaslona osjetljivog na dodir (a i mnogočemu drugom). Za razliku od androidaša, hard core Appleovi fanovi počupat će se i potući do krvi u redu za najnoviji iPhone, vjerni su brendu i u pravilu će kupovati samo Apple proizvode. Usmjereniji su u društvene znanosti, umjetnost, dizajn i arhitekturu. Vole tehnologiju, a još više je cijene ako je lijepa i jednostavna. iOS fanovima važnije je imati manje funkcija, ali da one zaista dobro rade. Apple fanova ima među hipsterima i hipstera ima među Apple fanovima.
Evo ključnih prednosti i mana iOS uređaja koje vam mogu pomoći u odluci oko kupovine uređaja s ovim sustavom.

iOS vrline:
- Vrlo sigurna i stabilna platforma. S Appleom nema šale!
- Stroži standardi oko odobrenja aplikacija – više kvalitetnih aplikacija u App Storeu.
- Redovita ažuriranja sustava, bez zastoja, kašnjenja i bugova, dostupna za cijeli svijet u prihvatljivom roku.
iOS mane:
- Cijena.
- Cijena.
- I, da, cijena.
- Nefleksibilnost, nemogućnost personalizacije i pristup isključivo aplikacijama u App Storeu.
- Usporedimo li baterije iOS uređaja s onima na Android uređajima, većina androidaša u pravilu je opremljena boljim baterijama koje su usput i uklonjive te se mogu lako zamijeniti i servisirati, za razliku od Appleovih. No, opet i ovo ovisi od modela do modela, ali ako se odlučite za Apple, budite spremni hodati okolo s punjačem i/ili prenosivom baterijom.
Windows Phone
Ako su androidaši i Apple fanovi k’o psi i mačke – u nečemu će se uvijek složiti, a to je zajedničko ruganje Windows telefonima. Međutim, nemaju baš puno razloga za oholost, budući da su na određenim područjima Windows Phone uređaji zauzeli vodeću poziciju, a na drugima postali barem jednako dobri kao i konkurencija. Stoga se nipošto nemojte povoditi za lošim šalama i ako vam je dosta i jednih i drugih, u obzir uzmite i ovu platformu jer ona zaista može ponuditi mnogo. Ako ste ljubitelj mobilne fotografije, onda ni ne trebate previše razmišljati. Evo nekoliko činjenjica koje će vam pomoći kod odluke.

ili 630? Za fotografiranje su obje dušu dale!
Windows Phone vrline:
- Jednostavno, privlačno i estetsko sučelje.
- Moćna integracija s Officeom i ostalim Microsoftovim uslugama na kojima je većina nas ‘odgojena’ i koje je ‘prisiljena’ koristiti na faksu, poslu…
- Za mobilne fotografe: trenutno najbolji fotoaparat na mobilnom telefonu pripada upravo Windows Phone uređaju (Lumia 1520).
Windows Phone mane:
- Kronični manjak kvalitetnih aplikacija u Windows Phone Storeu (iako korisnici tvrde da se situacija popravlja)
- Skuplji u usporedbi s Android uređajima jednakih ili boljih funkcija.
I, što ste odlučili? 🙂
Ovaj vam je članak omogućio Vipnet na čijem web shopu možete pronaći brojne ponude mobitela za sve operativne sustave s primamljivim blagdanskim popustima. Uživajte u odabiru!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
wp
15. 12. 2014. u 6:29 pm
Solidan tekst, iako se kao nikako ne mogu sloziti da je autor napisao “Skuplji u usporedbi s Android uređajima jednakih ili boljih funkcija” kao korisnik L1020 a prije toga malo losijih modela mogu reci kako je WP fluidan bez obzira na cijenu i bas ti jeftini uredjaji donose trziste ovoj platformi jer imaju najbolji omjer cjene i kvalitet 🙂
Tom
16. 12. 2014. u 1:44 pm
Aplikacija u WP storeu ima dovoljno. U storeu su dostupne uglavnom korisne aplikacije , što znači da ne postoji sijaset beskorisnih aplikacija koje se nude za druge OS-ove. Vjerovatno će uskoro slična situacija biti i kod WP OS-a.
Ivan
16. 12. 2014. u 2:18 pm
Windows Phone bilo kada… Uzmi koji god cjenovni rang hoćeš i dobit ćeš fluidno iskustvo… Nema štekanja, nema glupih kršenja OS-a, ne moraš ga restartati svako malo da bi radio. Aplikacija ima čisto dovoljno, a ako nema originalna aplikacija onda ima neka third party koja je ponekad i bolja od originala (6tag aplikacija za instagram).
rigor
19. 12. 2014. u 9:52 am
Komentar da je baterija iPhonea loša uz fotografiju 6+ kod kojeg je taj nedostatak u potpunosti ispravljen je blago rečeno nekorektan.
Baya
19. 12. 2014. u 10:44 am
Pomalo aljkavo napisano, plus da je sigurno najvažnije je li ste hipster i ste usmjeren prema prirodnim znanostima a da biste si odabrali mobitel. Uz to pretpostavljam da je autorica teksta korisnica Apple uređaja, jer osim cijene i cijene nije uspjela naći još koju manu. A kojih fala bogu ima kao i svugdje.
A kako sam WP korisnik, na taj dio mogu samo nadodati da je od prednosti istog još i odlična i besplatna i offline navigacija (u klasi Googleove i daleko bolja od Appleove), skoro pa trenutačna ažuriranja softvera (od najmanje lumie 520 do najveće 1520) koji radi bez najmanjeg zastajkivanja. Windows store nema toliku hrpu aplikacija kao Play store, ali zato je u toj manjoj šumi lakše naći drvo. Kojeg ima sasvim dovoljno i pokrivaju 95% korisničkih potreba. Nije nevažno niti da je sasvim lijepo biti van svetih ratova na relaciji Google-Apple.
Na kraju, najbolja mobitelska kamera nije u Lumii 1520 (makar je i ta odlična), nego u 1020. Predlažem autorici malo edukacije prije pisanja (ipak većinski) tehničkog članka, ma koliko pokušavala stvar prebaciti na emocije. Sponzorirano je pa opraštam. 🙂
Ana Eterović
27. 12. 2014. u 4:47 pm
Autorica se educirala za članak, ali hvala baji Bayi na dodatnim preporukama 😉
Ana Eterović
27. 12. 2014. u 5:08 pm
Ali kao što si napisao, članak je sponzoriran, pa ga i to malo određuje. Lp!
Miki
19. 12. 2014. u 5:36 pm
Nakon sijaset Androida i malo iskustva sa I Phone odluka je Pala na WPhone i nisam požalio. Sve što treba jedan smartphone WPhone to ima. Brzina odlična , sučelje jasno i kvalitetno. Za Windows freakove u svakom slučaju za preporučiti.