Ministarstvo otvorenih podataka: Što od kandidata očekuje žiri?

Otvorenost podataka omogućuje građanima rješavanje problema, neovisno o vladajućima

Danas je zadnji dan za prijave na natječaj Ministarstvo otvorenih podataka čiji je cilj poboljšati upravljanje gradovima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji i Kosovu. O tome što se očekuje od kandidata i kandidatkinja koji se prijavljuju na natječaj i koja je važnost otvorenih podataka, pogotovo u zemlji poput Bosne i Hercegovine koja ima itekako komplicirano i zapravo jedinstveno državno uređenje, razgovarali smo s Feđom Kulenovićem, jednim od članova žirija.

Feđa Kulenović iz BiH je član žirija natječaja Ministry of open data zajedno s Ruslanom Velychko - Tryfoniuk, Bardhylom Jasharijem, Boranom Lončarićem i Eleanor Stewart.
Feđa Kulenović član je žirija natječaja Ministry of Open Data s Ruslanom Velychko – Tryfoniuk, Bardhylom Jasharijem, Boranom Lončarićem i Eleanor Stewart.

Otvorenost podataka omogućuje građanima bolji nadzor nad vlasti, ali i mogućnost za pronalazak rješenja za probleme u društvu, neovisno o tome imaju li vladajući volje za njihovo rješavanje ili ne, ističe Feđa Kulenović, jedan od članova žirija natječaja Ministarstvo otvorenih podataka. Uloga otvorenih podataka važna je za svako društvo, no postojanje više središnjih tijela javne uprave “malo” komplicira prikupljanje i distribuciju podataka. Bez obzira na to, Feđa smatra da otvorenost podataka može funkcionirati čak i u Bosni i Hercegovini.

Naravno da se može govoriti o Bosni i Hercegovini kao o cjelini u ovom smislu jer, bez obzira na decentralizirani sustav, uvijek postoji mogućnost da se svih potencijalnih 14 izvora otvorenih podataka ujedini u jedinstven sustav s vlastima ili bez njih.

No, gdje su najveći izazovi?

Najveći je izazov vezan za činjenicu da imate barem tri instance koje neovisno morate uvjeravati u korisnost otvorenosti podataka i da barem jedna uvijek može odbiti tu inicijativu na osnovi nekog potpuno nevezanog kriterija kao što je, primjerice, je li neki podatak dovoljno hrvatski, srpski ili bošnjački ili, nedajbože, pripada grupi onih koji se ne spominju. Izazovi su više vezani za pripremni period, nego za samu realizaciju i činjenicu da, čini mi se, svi više vole blokirati neki proces nego ga podržavati.

Nedostaju primjeri aplikacija za svakodnevne potrebe, poput dolaska javnog prijevoza

Cilj projekta Ministarstvo otvorenih podataka je poboljšati život građana u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji i Kosovu.
Cilj projekta Ministarstvo otvorenih podataka je poboljšati život građana u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji i Kosovu.

Većina dostupnih izvora otvorenih podataka javne uprave BiH je vezana za tamošnji statistički sustav, no malo ih je u otvorenom formatu, kaže Feđa. Javnim su se podacima do sada koristili samo projekti javnih financija ili za vrijeme izbora.

Centar za zastupanje građanskih interesa je napravio izuzetan posao prikupljajući sve budžete, sa svih nivoa vlasti, što bi bilo oko 157 različitih izvora koji su morali biti kontaktirani i na neki način uvjereni u potrebu otvaranja podataka. Svi ti podaci su dostupni u otvorenim formatima i mogu se iskorištavati za druge projekte. CPI je kreirao i portal otvorenih podataka gdje je sakupljena većina otvoreno dostupnih podataka koji se danas mogu koristiti za kreiranje zanimljivih aplikacija.

Međutim, to još nije dovoljno. Ono što ne postoji su primjeri mobilnih aplikacija koji bi pomogli građanima da brzo saznaju dolazak javnog prijevoza i ostalih servisnih informacija za svakodnevne potrebe.

Prema Feđi, društvo otvorenih podataka je ono koje prepoznaje korist otvorenih podataka i proaktivno ih upotrebljava, razmišljajući o inovacijama. Zbog toga se izazovom Ministarstvo otvorenih podataka nastoji motivirati studente, aktiviste, startupe i članove nevladinih udruga i poslovnog sektora da se uključe u osmišljavanje rješenja za građane. A što od kandidata i kandidatkinja očekuje jedan od članova žirija?

Prije svega inovativnost i proaktivnost. Očekujem da ćemo dobiti prijedloge koji neće ići utrtim putevima, već će aktivno tražiti i nuditi inovativna rješenja bez odustajanja na prvoj prepreci. Mi smo svi tu da im pomognemo da njihova ideja, ma koliko se činila nemogućom, doživi svoju realizaciju.

Za ostvarenje dobrih rješenja potrebna nam je i pomoć drugih

Stručnost i iskustvo ovdje nisu najvažniji kriterij, smatra Feđa. Najvažniji su maštovitost i spremnost na zajednički rad, jer iako sami možemo doći do odličnih rješenja – za njihovo ostvarenje nam je često potrebna pomoć drugih.

Zaista nisu potrebni velika stručnost ili iskustvo da biste imali ideju kako upotrijebiti otvorene podatke za poboljšanje života svih nas. Ono što ipak trebate imati je maštovitost, inovativnost i spremnost da radite skupa s drugima na rješenjima. Moj savjet svima je da se prijave ako imaju ideju koja će poboljšati kvalitetu života u njihovoj zajednici, a stručnost i iskustvo će se sami pridružiti kada je ideja dobra.

Nadamo se da će Feđine riječi motivacije ohrabriti one koji su se još dvoumili oko sudjelovanja na natječaju. Svoje ideje možete prijaviti još samo danas putem službene stranice, gdje se također nalazi više informacija za zainteresirane.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.