
Internet.org: Kako Zuckerberg planira omogućiti lakši pristup internetu u zemljama trećeg svijeta?
Sjećate li se Facebookovog plana da svi na svijetu imaju pristup internetu (a samim time i ovoj društvenoj mreži)? Zuckerberg i ekipa, koju čine Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm i Samsung, su ozbiljni po tom pitanju, a program inicijative internet.org sve je jasniji.
Sjećate li se Facebookovog plana da svi na svijetu imaju pristup internetu (a samim time i ovoj društvenoj mreži)? Zuckerberg i ekipa, koju čine Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm i Samsung, su ozbiljni po tom pitanju, a program inicijative internet.org sve je jasniji.
Tako je na Facebooku objavljen dokument koji govori o tome na koje će se sve točno načine postići željeno, odnosno, kako će se zemljama u razvoju omogućiti povoljniji ili čak gotovo besplatan pristup internetu. No, da ne biste morali pročitati cijeli dokument, GigaOm je napravio sažetak.
Prva polovica dokumenta sastoji se od Facebookovih savjeta telekomima o tome kako da grade učinkovitu, fleksibilnu i jeftinu infrastrukturu, umjesto skupih kreacija kojima sada upravljaju. Primjerice, svako dodavanje novih opcija danas rezultira višestrukim nadogradnjama i hardvera i softvera.
Facebook hvali svoj Open Compute hardver. Naime, njegova podatkovna infrastruktura svakoga dana sažima više od 10 petabajta podataka. Istodobno, nije fan problema fragmentacije kod Androida, jer to otežava testiranje aplikacije na različitim uređajima koji imaju različite mogućnosti te rade na različitim mrežama.
Facebook je razvio neke alate kako bi zaobišao takve izazove, a istodobno smanjio i količinu podataka koje njegova mobilna aplikacija konzumira te utjecaj na dugotrajnost baterije. To su:
- Kontrola prijenosa podataka putem zraka – Facebook testira softver koji koristi WiFi kako bi imitirao različite mobilne mreže. To Facebooku omogućuje, primjerice, testiranje ponašanja aplikacije na uređajima u Indiji.
- Učitavanje unaprijed i WebP – Kako su slike najveći izvor prijenosa podataka na zahtjev putem aplikacije, jer korisnici obožavaju pregledavati tuđe fotografije i uploadati vlastite, Facebook je morao kreirati balans između kvalitete slika i kontrole prijenosa podataka. Kad god je moguće, slike se unaprijed učitaju putem WiFi-ja. Facebook također koristi WebP standard slika, kojega je definirao Google, kako bi uštedio do 20 posto na prijenosu podataka.
- Prioretiziranje WiFi-ja – bilo za smanjivanje prijenosa podataka ili štednju baterije, Facebookova mobilna aplikacija prioretizira WiFi, kad god je to moguće.
- Suradnja aplikacije s hardverom – Facebook radi s proizvođačima čipova, kako bi osigurao da aplikacija radi optimalno na njihovom hardveru. Dodana je mogućnost da se učitava sadržaj koji je ranije privremeno spremljen, i to sa SD kartice, a ne interne memorije uređaja, ukoliko je to moguće.
- Ciklusi „buđenja“ za telefone – Potrošnja baterije prilikom „buđenja“ uređaja rangira između 0,02 i 0,1 posto. Kako bi smanjio potrošnju, Facebook je odredio intervale „buđenja“ koji se razlikuju od uređaja do uređaja, od mreže do mreže.
U dokumentu se mogu naći i Qualcommovi te Ericssonovi dijelovi koji govore o samoj mreži. No, iako niti jedna niti druga strana nisu predstavili nešto šokantno, iako su sve metode itekako korisne, zajednička suradnja mogla bi biti ključ uspjeha inicijative internet.org – naime, bitno je svim stranama pojasniti način na koji aplikacije koriste mobilne mreže te dati do znanja kako se mreže trebaju promijeniti da bi odgovorile na zahtjev ekonomije aplikacija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.