Na moru si? Evo zašto nema razloga da ne budeš i na internetu

Na moru si? Evo zašto nema razloga da ne budeš i na internetu

Nema emailova, skrolanja po Facebooku, lajkova niti snapova. Odlazim na more i potpuno se isključujem! Tako nekako zvuči moje jadikovanje svakom nesretniku koji mi se ovih dana nađe u blizini. Zvuči poznato? No, koliko je izvedivo isključivanje u potpunosti i mora li tehnologija biti neprijatelj - moru i odmoru?

pokucni_internet_cover

Ako vas je kolovoz zatekao na gradskom asfaltu, vjerujem da ne treba puno poticaja da se zamislite negdje uz more, u laganijem ritmu. Pijesak pod prstima, vjetar u kosi, a u ruci nešto osvježavajuće…Mobitel, tablet ili računalo? Nigdje na dohvat ruke jer jedino što želite čuti su cvrčci, a ne zvuk notifikacija. Idila, zar ne? No zamislite sljedeću situaciju, već dan-dva nakon dolaska na neki naš otok na jugu, dosadilo vam je samo se sunčati i kupati i vrlo brzo ste željni zbivanja i avantura. Kada ide brod na obližnji otok? Uskoro, uputit će vas neki dobronamjerni mještanin. Kakvo vas vrijeme čeka, gdje valja jesti? Što nikako ne smijete propustiti dok ste ondje?

Toliko pitanja, a odgovora nigdje. Naime, iako ste se odlučili odmoriti i na neko vrijeme staviti mobitel i računalo po strani, užasnuti ste kad otkrivate da nema interneta u apartmanu, a mobilne podatke ste odavno potrošili. Nema guglanja, nema informacija i vanjskog svijeta. Instagram možda još nije toliko problematičan, ali bez Facebook Messengera ljudi bi se ozbiljno mogli zabrinuti da vam se nije nešto dogodilo. Ne treba dugo da se počnete pitati je li ideja o digitalnoj detoksikaciji bila pametna i mora li tehnologija biti neprijatelj odmoru? U trenutcima lucidnosti, razmišljate što bi sad sve dali za internet.

Digitalna detoksikacija – zabijanje glave u pijesak?

citanje_plaza

Kako svjesno provesti odmor bez interneta, zašto vam treba digitalna detoksikacija i gdje pronaći svoju oazu bez tehnologije i interneta, neke su od tema koje u posljednje vrijeme postaju sve popularnije. Paradoksa li, gdje drugdje, nego na internetu. Jer internet i tehnologija su loši, zbog njih smo mrzovoljni, nesretni i iscrpljeni pa je rješenje nekakav kamp gdje ćemo na tjedan ili dva sve to odbaciti te ponovno pronaći mir i ravnotežu. 

Komunikacija, povezivanje s dragim osobama, razmjena iskustava, zabava, sve ono što tražimo od naših malih spravica koje nosimo svuda sa sobom nam odjednom smeta i postaje opterećenje. Pri tome se odsustvo tehnologije povezuje s povratkom u realnost i izgradnjom odnosa sa stvarnim ljudima. Stvarno je offline, lažno je online. Međutim, ne umanjujemo li time značaj online prijateljstava, poslova dogovorenih na internetu ili ljubavi i brakova rođenih zahvaljujući nekoj aplikaciji. Sve ovo podsjeća na vremena kad su nas upozoravali da ne gledamo previše televiziju te digitalnom detoksikacijom možda tek rješavamo simptome, a ne uzroke. Biti online i povezan je nešto što moramo naučiti prihvatiti kao i tehnološke napretke koji su došli ranije. Štoviše, ne samo prihvatiti nego naučiti i upravljati njima.

Postavljanje zdravih granica

Recimo da se odlučite za potpunu digitalnu izolaciju, što time dobivate? Pri povratku u rutinu čekaju vas zatrpani inboxi, hrpa upita i komentara i začas se nađete okruženi svime onime od čega ste bježali na prvom mjestu. Može li jedno iskustvo od tjedan dana bez interneta na moru ispraviti sve propuste u proteklih godinu dana? Hoćemo li naučiti odvojiti vrijeme za posao od onog za privatni život i reći: Ovo je sat vremena samo za mene?

smartphone_zena

Odnos prema poslu i radna kultura ne bi se trebali svoditi na to da nam je za vrijeme odmora potrebno desetak dana bez ikakvog doticaja s vanjskim svijetom da dođemo k sebi. Rješenje se možda krije u našem odnosu prema tehnologiji, radnom vremenu, očekivanjima i zdravim granicama. Istraživanja su pokazala da već odmor od emaila povećava razinu zadovoljstva i smanjuje stres pa, primjerice, u njemačkom Daimleru zaposlenici mogu postaviti svoje službene mailove na automatsko brisanje dok su oni na godišnjem odmoru kako bi ih pri povratku na radna mjesta čekaju prazni sandučići. Dosjetljivi Francuzi radnim zakonodavstvom ohrabruju kompanije na uvođenje pravila oko sati kad zaposlenici nisu dužni primati niti odgovarati na emailove.

Digitalna detoksikacija je zanimljiva jer polazi od nekoliko pretpostavki. Prva je da kad isključite mobitel, tablet, računalo pa čak i ruter da se ne dovodite u napast, život postaje bolji i ljepši, a nakon tjedan ili dva bez maila i Facebooka obogaćeni ste za novo iskustvo koje vas je nepovratno promijenilo. Ili se vraćate iz digitalne izolacije i shvaćate da je tehnologija ipak odlična stvar. Zanimljivo je da nijedno takvo iskustvo ne prolazi bez da ‘pokusni kunić’ cijelom svijetu ne objavi da se povlači, kao što i po povratku detaljno opisuje svoje iskustvo – naravno, na blogu i društvenim mrežama. Oni poduzetniji napisali su i knjige o tome ili pokrenuli tvrtke inspirirane digitalnim wellness programima. U svakom slučaju, evo još jedne ideje za domaći turizam kad turistima doista opravdano možemo ponuditi samo sunce i more. 🙂

Ključ je u disciplini

No, daleko do toga da želim reći da treba i za vrijeme odmora non stop biti prikovan za plavičasto blještavi ekran. Iako, ako ste mali poduzetnik pa tu i tamo radite iz nekog apartmana s pogledom na more, brzi internet je nešto što se podrazumijeva, poput kreme sa zaštitnim faktorom na plaži. Da ne govorimo o pristupu internetskom bankarstvu ili mogućnosti da možete hitno riješiti neku poslovnu situaciju dok ste, primjerice, na trajektu. Ili ćete internet na odmoru koristiti da se javite mami da ste živi i zdravi, za slušanje glazbe, čitanje, informiranje, neometane razgovore s prijateljima koji su daleko ili možda samo da ulovite kojeg Pokémona između dva kupanja. Primjerice, prema istraživanju Pew Centra, 67 posto ispitanika smatra da im je internet pomogao ojačati veze s drugima, a čak 90 posto ih smatra da je internet općenito dobra stvar za njih. Da ne spominjemo kako svi oni video uratci s mačkama koje ste smatrali gubitkom vremena pomažu da se osjećate bolje. Znanstveno dokazano. Pa sad recite da je internet loš.

plaza_internet

Poanta je odvojiti se i odmoriti od posla da uopće ne razmišljamo o njemu, što nema previše veze sa samom tehnologijom. Zašto? Pa ako ne uspijevamo u tome, vjerojatno ćemo na posao misliti čak i ako mobitel i računalo nisu pored nas – na plaži, negdje u divljini ili večeri s drugom polovicom. Internet je tu nas zabavi, poveže s drugima, informira i educira, a nedavno ga je čak UN proglasio i ljudskim pravom. Na nama je da savladamo umijeće samodiscipline te iskoristimo najbolje od tehnologije i interneta.

Dakako, nemamo svi istu viziju odmora, no ako ćete poput mene pokoji put s plaže ili apartmana objaviti nešto na Snapchatu ili komentirati na Facebooku nema razloga da se osjećate loše. Tako misle i u Tele2 – njihov pokućni internet i prijenosni Huawei WiFi router možete koristiti i nositi sa sobom na svaku novu lokaciju na obali – apartman, vikendicu ili staru obiteljsku kamenu kuću. 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.