Ukoliko ste ikada pomislili da bi vaš omiljeni tviteraš bio odličan gradski odbornik, sada je pravo vreme da uradite nešto po tom pitanju. Pod imenom Internet Lista, ovaj nezavistan projekat na čelu sa Zoranom Torbicom nastoji da Internet zajednici pruži mogućnost da glasa i izabere tviteraše koji će se kandidovati na predstojećim gradskim izborima zakazanim za mart.
Ukoliko ste ikada pomislili da bi vaš omiljeni tviteraš bio odličan gradski odbornik, sada je pravo vreme da uradite nešto po tom pitanju. Pod imenom Internet Lista, ovaj nezavistan projekat na čelu sa Zoranom Torbicom nastoji da Internet zajednici pruži mogućnost da glasa i izabere tviteraše koji će se kandidovati na predstojećim gradskim izborima zakazanim za mart.
“Ideja je da osobe sa Internet scene uđu u skupštinu Beograda i time direktno utiču na svoj, ali i živote ostalih građana Beograda od kojih je veliki broj nezadovoljan načinom na koji se vodi srpska prestonica”, izjavio je Torbica u ekskluzivnom razgovoru za Netokraciju. On je dodao da će na sajtu svaki tviteraš moći da predloži sebe ili drugog tviteraša za mesto gradskog odbornika, no važno je napomenuti da postoje zakonski okviri koje svaki kandidat mora ispuniti.
Da bi dospeli listu, kandidati tj. tviteraši moraju biti punoletni sa stalnim prebivalištem na teritoriji grada Beograda. Pre zvanične objave svi kandidati će proći kroz proces verifikacije kako bi se utvrdilo da li zadovoljavaju uslove propisane zakonom. Tviteraši će imato pravo na 5 glasova koje će moći da podele onim kandidatima sa čijim se programom slažu i koje bi želeli da vide na mestu odbornika u gradskoj skupštini.
Razvoj eUprave i Interneta na prvom mestu #InternetListe
Na pitanje koji su ciljevi Internet Liste, Torbica je izjavio da ovaj projekat insistira na četiri osnovne tačke: razvoju eUprave, smanjenju birokratskih procedura, razvoju eBiznisa i pristupu širokopojasnom Internetu koji predstavlja osnovu za dalji razvoj eServisa i web usluga. Takođe, svaki od kandidata moći će da predstavi i svoj program u vidu tvita i tako ga uvrsti na listu.
Internet Lista je pravi primer crowdsourcinga, odnosno mudrosti mase. Ulaskom u skupštinu, ova lista omogućiće građanima da direktno utiču na razvoj Beograda, i biće im omogućeno da se njihov glas, odnosno tvit čuje, da pokreću projekte i učestvuju u njima.
Ipak, ukoliko ste se nadali da glasate za Torbicu, vaše želje nažalost neće biti ispunjene. Kako je istakao za Netokraciju, Zoran ne namerava da se kandiduje niti sebe vidi u ulozi odbornika. Njegova želja je da građanima Beograda pruži priliku da učine nešto za svoj grad, pritom insistirajući na razvoju Interneta i IT industrije koja već danas stvara veliki deo novih poslova u srpskoj prestonici.

Da bi izabrani kandidati sa nezavisne Internet Liste ušli u gradsku skupštinu, potrebno je da lista pređe cenzus od 5 posto tj. da osvoji nešto više od 40,000 glasova. Iako zvuči kao velika cifra, Torbica je uveren u uspeh liste dodavši da je beogradska Internet zajednica znatno veća i da će se pravi kandidati brzo prepoznati, a reč o njima širiti i putem ostalih društvenih mreža.
Po izboru tviteraša u skupštinu grada Beograda biće postavljen i poseban forum gde će se diskutovati o problemima i predlagati najsvrsishodnija rešenja. Torbica naglašava da Internet Lista kreće sa radom već danas, te poziva sve tviteraše da predlože sebe ili nekog drugog kandidata čiji bi program u skupštini grada Beograda značajno unapredio živote svih Beograđana.
Više informacija o projektu možete pronaći na zvaničnom sajtu, kao i na Twitter nalogu Internet Liste.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ana
26. 01. 2014. u 6:16 pm
hahahaha
Mckrack
26. 01. 2014. u 8:31 pm
Jedan je prorok, i Kiza je njegovo ime.
marko
27. 01. 2014. u 12:24 am
Da li ste vi normalni? Za Torbicu me ne cudi da se ovako blamira, valjda decko nije toliko inteligentan, ali sta je sa vama? Netokraciju smatram kredibilnom cak i kada izvestava sa Twitomanije, pa znam da su na toj i slicnim konferencijama bitni sveukupno ljudi, dakle ne samo Torbica, ali ovo???? Pa ko ce da glasa i da shvati ovo kao nesto ozbiljno? Ponavljam, da li ste vi normalni da prenosite ovako nesto? Hajde sad lepo na sajt pa vidite koliko “kandidati” imaju glasova, pa to u nekom selu ne bi moglo da pobedi
Ivan Brezak Brkan
27. 01. 2014. u 10:08 am
Zdravo Marko, hvala što nas smatraš kredibilnim – upravo zato smo i ovome izvještavali, jer neovisno što tko god od nas (odnosno prvenstveno glasača kao najbitnijih) mislio o projektu – bitan je za o njemu govoriti jer je prvi ove vrste u regiji 🙂 Hvala na čitanju!
Dragana
28. 01. 2014. u 12:17 am
Meni je ovo odlična ideja! S obzirom na to da su dosad kandidati većinom bili iz odredjenih stranaka ( a biće i sad) ovo mu dodje kao totalno osveženje na ovoj umrtvljenoj političkoj sceni. Tu je prisutan i problem što stranke predlažu kandidate koji su “podobni”, a retko one koji su sposobni. I zbog toga mislim da je ovo odlična ideja i da treba da se kandiduje neko ko je totalno apolitičan, koga ne zanima samo fotelja nego je pametan i obrazovan i stvarno želi nešto da uradi. I što je najvažnije, na društvenim mrežama je sve transparetno, teško bi mogla da se desi neka “kradja” glasova. Ja se nadam da je ovo sistem glasanja koji će u nekoj skorijoj budućnosti biti jedini i koji je po meni jedini fer i ispravan. Treba svakom dati šansu i svako da ima jednaka prava!