Zbogom Internet Explorer, nećeš nam nedostajati

Zbogom Internet Explorer, nećeš nam nedostajati

Kako tehnologija napreduje iz dana u dan, nije ni čudo što je velikim tehnološkim kompanijama sve teže i teže da unapređuju postojeće proizvode. Jedan od takvih primera dolazi nam iz pravo Microsofta, gde su čelni ljudi kompanije odlučili da konačno ‘ubiju’ Internet Explorer u korist novog pretraživača po imenu Spartan, koji će debitovati na predstojećem Windows 10 operativnom sistemu.

spartan

Prve informacije da Microsoft gasi popularni browser stigle su još pre nekoliko nedelja, a u pravom duhu sporog učitavanja, i naša analiza najomraženijeg pretraživača kaska. No, kako bi priča o Microsoftovom browseru bila kompletna, potrebno je vratiti se u prošlost. Naime, Internet Explorer predstavljen je javnosti pre skoro 20 godina, tačnije 16. avgusta 1995. godine i pored Windowsa bio je dostupan za operativne sisteme OS X i Solaris.

Postoji čak jedanaest verzija ovog pretraživača, a od šeste generacije Internet Explorer je poprimio moderniji dizajn i nešto drugačiji korisnički interfejs u odnosu na prethodnike. Tek od osme verzije, koja je predstavljena 2009. godine, započinju značajnije promene na IE, ali ni one nisu bile dovoljne da bi se ovaj pretraživač suprostavio konkurenciji.

Pre samo dve godine Microsoft je izbacio i poslednju, jedanaestu iteraciju ovog browsera koja je bila sastavni deo operativnog sistema Windowsa 8.1. Korisnici širom sveta kao da nisu marili za promene koje su usledile, a jedan od glavnih razloga jesu predrasude i generalno loše iskustvo iz prethodnog perioda, jer istini za volju, Internet Explorer je oduvek bio dosta loš, a jedna lasta ne čini proleće.

Ah taj Internet Explorer…

Dugo se iz Microsofta nisu oglasili kada je reč o Internet pretraživačima – štaviše Internet Explorer bio je sastavni deo svih Windowsa samo kako bi korisnici mogli da preuzmu druge browsere. Vremenom, IE je postao meta mnogih nezadovoljnih korisnika, pre svega zbog lošeg režima rada, čestih bagova i brzine koja nije odgovarala potrebama modernih web standarda. Konkurencija ja lako potisnula nekada glavnog konkurenta.

Retko koji browser postane meme, Internet Explorer jedan je od njih.
Retko koji browser postane meme, Internet Explorer jedan je od njih.

Vremena za povratak nazad više nije bilo, te se sa novonastalom situacijom Internet Explorer nije najbolje snašao. Iako su bili svesni da je veliki broj korisnika prešao na druga rešenja, iz Microsofta nisu gubili nadu da će se on jednog dana vratiti na uspešnu poziciju, pa čak i kada su bili svesni da Internet zahteva mnogo više od onoga što imaju da ponude.

Nažalost, vreme je učinilo svoje – spor rad, nesigurnost i učestali bagovi, samo su postali sinonimi za možda i najpoznatiji pretraživač u istoriji Interneta. Ipak, u današnjem svetu rezultati se mere po zasluzi i uspehu, a potpuni debakl bio je neminovan. Da li su, spustivši se na najniže grane, predstavnici Microsofta konačno odlučili da okrenu novi list i tako ispišu jedno sasvim novo poglavlje?

Spartan, novi ratnik’ iz Redmonda

Možda zvuči previše napadno, ali “rat” na tržištu novih tehnologija postao je deo naše svakodnevnice, dok se od kompanija konstantno potražuju odgovori u odnosu na konkurenciju. Jedno od “oružija” koje je spremio Microsoft jeste i novi browser po imenu Spartan koji će premijerno biti predstavljen 21. januara na najnovijem operativnom sistemu Windows 10.

spartan_scr
Može li Microsoft odgovoriti na zahteve današnjih korisnika? (Izvor: cnbeta.com)

U odnosu na Internet Explorer, Spartan karakteriše minimalistički vizuelni identitet tj. znatno drugačiji korisnički interfejs i nekoliko bitnih promena poput deljenja sadržaja, beleženja i čuvanja Internet stranica. Možda i jedna od najbitnijih novina na novom pretraživaču jeste integracija glasovnog asistenta Cortana. Na taj način korisnicima će biti olakšan proces pretraživanja različitog sadržaja.

Sudeći prema prvim najavama i komentarima, od Spartana se očekuje dosta – pre svega zato što će to biti prvi browser koji je izašao iz Microsoftove “kuhinje” posle skoro 20 godina. Ipak, ostaje da vidimo kako će se on pokazati u radu i koliko će korisnici biti zadovoljni, obzirom da mora nadmašiti neslavnu prošlost svog prethodnika.

Loša uspomena ili deo tehnološke istorije?

Vođeni lošim iskustvom iz ranijeg perioda, iz Microsofta su rešeni da započnu novu poglavlje u svetu Internet pretrage. Sa mogućnostima i promenama koje donosi Spartan sigurno su na pravom putu, no da li će stići do cilja jedino će nam vreme pokazati.

Internet Explorer
Da, ovako je nekada izgledao Internet (Izvor: winsupersite.com)

Sa druge strane, Internet Explorer će još neko vreme ostati marginalizovan kod mnogih korisnika, sve dok jednog dana ne bude u potpunosti otišao u potpuni zaborav i istoriju. Izgleda da će se korišćenje ovog pretraživača svesti jedino na uspomene i sva ona sitna, beznačajna nerviranja, koja su nas izgradila kao ličnosti u virtuelnom svetu, ali i koja su doprinela razvoju novih tehnologija.

Zbogom Internet Explorer, nećeš nam nedostajati, ali zauvek ćeš živeti u našim srcima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Kolumna

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Gaming

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.