A kako je godina izgledala na Instagramu i OnInStagramu?

A kako je 2014. godina izgledala na Instagramu… I domaćem OnInStagramu?

Već smo provjerili kako je izgledala 2014. godina kroz "oči" društvenih mreža kao što su Facebook i Twitter, ali koji je sadržaj bio najpopularniji na Instagramu? Ovoga se puta nećemo obratiti za informacije ovom tehnološkom mobilno-aplikacijskom gigantu, nego domaćem web servisu OnInStagram.

OnInStagram 2014

Na poveznici A Year On Instagram možete provjeriti kako su popularni događaji u godini na izmaku izgledali kroz filtre Instagrama. Oni su nam već poznati – tu je slijetanje letjelice Philae na komet, tužna smrt osobe koja nas je uvijek veselila, Robina Williamsa, Svjetsko prvenstvo u nogometu, popularni i omraženi (kako to već ide s internetskim trendovima) Ice Bucket Challenge. Tu su i slike povezane s onim što nas je najviše strašilo u ovoj godini, ebolom, ali ni strah nas nije paralizirao i spriječio da “okinemo” bezbroj selfiea. Tu je i nesretna Appleova “afera” bendgate, popularna i zarazna igra Flappy Bird, potom Interstellar, Kim Kardashian, Oscar Pistorius, nemiri u Ukrajini

Godina je bila šarolika, kao i naši interesi, a Ivan Arar, osnivač ovog web servisa za Instagram, otkriva i kako je došao do najpopularnijih tema na ovoj foto-društvenoj mreži:

OnInStagram, između ostalih, ima mogućnost pregleda aktualnih događaja kroz fotke na Instagramu u četrdesetak zemalja svijeta. Tako je složena i naslovnica. To funkcionira na način da su slike s Instagrama povezane s Googleovim trendovima pomoću kojih se svakih pola sata mogu dobiti najtraženiji pojmovi na Googleovoj tražilici u svim tim zemljama svijeta. Na taj su način prikupljani podaci o najtraženijim pojmovima za cijelu godinu.

‘Vesela’ godina za OnInStagram

Robina Williamsa teško ćemo preboljeti, a sadržaj povezan s njegovim likom i djelom i dalje se svakodnevno objavljuje na Instagramu.
Robina Williamsa teško ćemo preboljeti, a sadržaj povezan s njegovim likom i djelom i dalje se svakodnevno objavljuje na Instagramu.

Osim što je godina bila zanimljiva za Instagram, bila je vrlo turbulentna i za OnInStagram, otkriva Ivan. Promet prema servisu rastao je do svibnja, kada je Google uveo značajne promjene u svom algoritmu za pretragu. Određene su stranice od tada rangirane na drugačiji način, pa je tako i promet na OnInStagramu počeo padati, i to sve do početka rujna. Srećom, nakon tog razdoblja trend rasta se vratio i zadržao do danas.

Godina je prošla je u znaku optimizacije stranice i lagane borbe s povećanjem prometa te vječnom borbom s nestabilnim Instagramom koji je često padao i time uzrokovao nepredvidive probleme OnInStagramu. Od noviteta tu su teme, odnosno stranice koje tematski objedinjuju sadržaj s Instagrama, bilo da su to tagovi, profili ili lokacije i za čije je kreiranje potrebna urednička ruka jer se ne kreiraju automatski kao što se sve do sada kreiralo na OnInStagramu. Plan za 2015. godinu je veća upotreba tema i razvoj nove monetizacijske platforme.

Rastanak od AdSensa, sastanak s novim oglašivačkim mrežama

Kad smo već kod monetizacije, OnInStagram se ove godine rastao i s Googleovim programom AdSense. Naime, kada se promijenio i Googleov algoritam za pretragu, ubrzo je stigla i informacija da OnInStagram više nije pogodan za AdSense program, iz razloga što od sadržaja ne nudi ništa više od onoga što se može pronaći na samom Instagramu. Ivan priznaje da je nakon toga uslijedio lagani šok i očaj, no i to je razdoblje brzo prošlo.

U vrlo smo kratkom roku postigli dogovor najprije s jednom europskom mrežom za oglašavanje, a kroz koji mjesec s još dvije američke mreže. Sve one plaćaju publisherima po postignutom CPM-u, a kako sad stvari stoje, shvatili smo da nam je sad čak i bolje nego dok smo poslovali s Googleom – zarada je ista, ali sada ne strepimo svakodnevno od Googleovih rigidnih pravila.

OnInStagram je u međuvremenu kontaktiralo još desetak drugih mreža, tako je jedan od planova za 2015. godinu proširivanje na druge oglašivačke mreže. A mi želimo OnInStagramu uspješnu godinu, uz želju za što stabilnijim Googleovim algoritmom i Instagramovim ponašanjem. 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.