Inkubator Startup Rijeka ciljat će i na Italiju te Sloveniju s WhoAPI-jevom podrškom

Inkubator Startup Rijeka ciljat će i na Italiju te Sloveniju s WhoAPI-jevom podrškom

Rijeka će u veljači 2013. godine otvoriti svoj "Start-up" inkubator namijenjen isključivo mladim ljudima koji su pokazali interes za bavljenje poduzetništvom. Netokracija pak otkriva kako će na tehnološkom dijelu inkubatora raditi i dobro poznati netokrati: osnivači riječkog startupa WhoAPI koji je pred mjesec dana osigurao investiciju američkog fonda 500 Startups!

Startup Rijeka!

Rijeka će u veljači 2013. godine otvoriti svoj “Start-up” inkubator namijenjen isključivo mladim ljudima koji su pokazali interes za bavljenje poduzetništvom. Netokracija pak otkriva kako će na tehnološkom dijelu inkubatora raditi i dobro poznati netokrati: osnivači riječkog startupa WhoAPI koji je pred mjesec dana osigurao investiciju američkog fonda 500 Startups!

Inicijalnu vijest o inkubatoru prenio je službeni ‘portal’ grada Rijeke – Moja Rijeka. Nakon prvog inkubatora koji je Grad Rijeka sredinom 1990-ih godina pokrenuo na Rujevici, a potom i drugog u Baračevoj ulici, u veljači 2013. godine u funkciji će biti i treći, namijenjen isključivo mladim ljudima koji su pokazali interes za bavljenje poduzetništvom. Naime, u prostoru u vlasništvu Grada Rijeke u Ružićevoj 14 ulici tada će s radom početi “Start-up Rijeka” koji Grad počinje u suradnji sa sveučilišnom zajednicom, a na današnjem kolegiju odlučeno je da će se prostor urediti i opremiti proračunskim sredstvima u iznosu od čak 414.000 kuna.

Sudjelovanje pravih startupa

Osnivači WhoAPI-ja, Goran Duškić i Edi Budimilić, za Netokraciju su ekskluzivno otkrili detalje projekta te svoje sudjelovanje koje će inkubatoru dati potrebnu dozu ugleda u regionalnoj startup zajednici. U tome im se pridružio i kolega Hrvoje Hudoletnjak, koji je trenutno zadužen za svu komunikaciju s njihove strane dok su WhoAPIjevci u 500 Startupsovom inkubatoru u Mountain Viewu u SAD-u.

Hudoletnjak za Netokraciju naglašava kako im je najbitnije da konačni prostor bude dobro pripremljen za startupe. Prvi kat inkubatora zauzimat će tehnološki startupi, a tamo će se nalaziti i multifunkcionalna dvorana te prostor za opuštanje, dok će drugi kat, prema Hudoletnjakovim riječima, biit namijenjen prvenstveno fizičkim osoba u predinkubacijskoj fazi, specijaliziran za industrijski i product dizajn:

Sve će biti jedna cjelina i jedan brend što trenutno dogovaramo kako posložiti. Da ne idemo u širinu i generalizaciju, , ali da se istaknemo mi kao tehnolozi te dizajneri, da bi obje grupe zadržale svoj fokus.

Budimilić i Duškić u piratskom izdanju u sjedištu 500 Startupsa.

Rijeka kao startup grad

Cilj je stvoriti  preduvjete i okruženje za razvoj inovativnih poduzetničkih ideja i rad start-up projekta te omogućiti samozapošljavanja oko 40 mladih ljudi.Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel je istaknuo:

Ovaj smo prostor namijenili mladim ljudima koji još nemaju registrirane tvrtke, a u kojemu neće morati plaćati naknadu za korištenje prostora i opreme. Siguran sam da sve ovo neće ostati na razini pilot projekta i da će sve navedeno biti zamašnjak za nova zapošljavanja, ulaganja i razvoj novih ideja.

Obersnel je jučer otkrio planove za novi inkubator (Slika preuzeta s Moja Rijeka)

Pročelnik Odjela gradske uprave za poduzetništvo Andrija Vitezić najavio je raspisivanje javnih poziva za prijave poduzetničkih ideja, sklapanje sporazuma o suradnji sa Sveučilištem u Rijeci, Regionalnom razvojnom agencijom Porin te partnerima iz start-up zajednice radi stvaranja zajedničke mentorske mreže i podrške razvoju projekta.

Buđenje poduzetničkog duha 2.0

Vitezić je kazao kako je u svijetu prepoznat trend samozapošljavanja mladih osoba otvaranjem vlastitih tvrtki u pretežito visokotehnološkom sektoru, s obzirom na trenutačnu informacijsku eru koja omogućava mladim ljudima da se šire globalno putem informacijskih kanala. WhoAPI-jev Goran Duškić ide i korak dalje:

Ovaj inkubator je presudan za Rijeku i regiju! Ne sumnjamo da bi neka predavanja mogle privući pažnju startupa iz susjedne Slovenije i Italije! Ovakvi projekti su bitni za buđenje pravog poduzetničkog duha i projekata koji su fokusirani na high-tech i izvoz. Bez sumnje u našem gradu ima dovoljno mladih i talentiranih umova da iskoriste tu priliku.

Duškić smatra da će WhoAPI kao primjer uspješnog riječkog startupa svojim primjerom i mentorstvom pokazati sudionicima inkubatora kako doći do financiranja i američkih investitora koju većina regionalnih startupa traži. Osim toga, žele pomoći novim startupima da se snađu u Silicijskoj dolini kao što su to oni morali činiti proteklih tjedana… Očito se radi upravo o onome što su govorili kad su obećali da će WhoAPI “vratiti domaćoj startup zajednici”

Nema sumnje da upravo ovakav tip inkubatora, uz sudjelovanje kvalitetnih i iskusnih osnivača poput Duškića i Budimilića, pruža velik potencijal za razvoj tehnološkog sektora te novih tvrtki ne samo u Hrvatskoj, već i regiji. Ukoliko Telekom Slovenije može otvoriti pravi tehnološki inkubator, zašto ne bi i Rijeka?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?