InfoGamer nisu samo djeca i 'giveawayi', nego i najbolje od regionalnog esporta

InfoGamer nisu samo djeca i ‘giveawayi’, nego i najbolje od regionalnog esporta

Ovogodišnji Reboot InfoGamer bio je, kao i svake godine - najveći do sada. Ipak, ono što ga odvaja od prethodnih je esport.

Teško je pisati išta o InfoGameru, a da nije već rečeno. Jedan od najpoznatijih sajmova igara i prateće industrije u Europi zaista iza sebe ima dovoljno godina koje mu idu u prilog, ali me svejedno svake godine uspije barem malo iznenaditi.

Nije to zbog nekoliko desetaka tisuća posjetitelja mahom mlađe populacije koji se “laktare” za ugrabiti neku besplatnu stvar na jednom od brojnih giveawaya, ni činjenice da je InfoGamer (uz Reboot Develop) najbolje mjesto za sve domaće developere igara. InfoGamer za mene, kao sada već “starijeg” gamera ima neku drugu važnost, a to je građenje priče i stvaranja zajednice ljubitelja igara – pa makar oni igrali Fortnite i došli po fotke s YouTuberima u subotu.

Ove godine sam se, pak, odlučio malo odvojiti od gužvi sajma i ne hodati toliko po štandovima raznih izlagača kojih je ove godine bilo više nego ikada do sada. Poseban novi paviljon koji je okupio LARP, društvene igre i igre na ploči ostavio je mjesta za neke promjene u prostoru na onom glavnom grupiranom prostoru InfoGamera. Dok je indie dio ostao na istome mjestu kao i pozornice, najveća promjena ove godine je bilo odvajanje A1 Adria League dijela od ostatka sajma, u poseban paviljon.

Upravo je fizičko odvajanje lige bio jedan od razloga zašto sam ondje provodio većinu svog vremena i zašto se ovaj izvještaj ponajprije bavi esportom. Ove je godine esport na InfoGameru konačno dobio svoj kutak u kojem se barem na trenutak moglo uživjeti u to kako esport izgleda na velikim svjetskim turnirima. Osim tri dana “velike” lige, u kojoj se igrao Counter Strike, League of Legends, Clash Royale i Hearthstone, uvertira u natjecanje bio je i zanimljivi Red Bull River Runes koji se odigravao također na velikoj pozornici A1 lige.

Antitalent / A1

Od Dote 2 do Hearthstonea

Sam River Runes je svojevrsna modifikacija Dote 2 u kojoj se eliminira dosta toga kako bi se stvorio mod koji nastoji biti što je moguće “čišći”. Tako se igra jedan na jedan, u samo središnjem laneu, kreće na šestom levelu i još mnogo toga. Red Bull, inače, osim River Runesa, organizira i turnire Player One koji su zapravo ista stvar – samo u igri League of Legends.

Ipak, ako ste pratili natjecanja A1 Adria lige, niste dolazili na InfoGamer zbog Dote, već zbog CS:GO-a i LoL-a te dvije za ovu godinu nove mobilne igre: Clash Royalea i Hearthstonea. Upravo su popularni kleš i Hearthstone bili glavni akteri prvog “pravog” dana lige, u petak. Koliko god se neki od nas možda ne slagali oko toga je li zapravo ispravno igre poput ovih zvati esportom, iskreno vam mogu reći kako su me finala ove dvije igre baš istinski zabavila i iskreno mi nije bilo briga radi li se o “pravom” esportu.

Hearthstone finale tako je ponudilo neke od bizarnijih situacija koje sam vidio u ovoj igri, a najveći obrat je došao u samom finalu između Lavveka i Vuleeta gdje je u odlučujućem meču Lavvek svojim Paladinom dominirao do samog kraja kada ga je Vulee pobijedio pomoću samo jedne karte koju je izvukao – pukom srećom. Bio je to drugi Spreading Plague u tom meču, a da je Vulee u tom trenutku izvukao bilo koju drugu kartu, Lavvek bi odnio pobjedu.

Esport ready.” A1AL

Valiance obranio titulu

Produkcijski se A1 Adria liga ove godine uvelike izdigla od prošlogodišnje, a pravi doživljaj esporta došao je na red već u subotu, mečevima CS:GO finala ove sezone. Prošlogodišnji pobjednici Valiance&Co. kroz razigravanje su se našli u LAN finalu na kojem su ih čekali pobjednici grupne faze KlikTech, ali i Game Pub te iznenađenje godine Locastic Esports. Prvi meč dana pokazao nam je da Game Pub misli ozbiljno, a nakon što su eliminirali KlikTech iz borbe za naslov sve su oči bile uprte u Locastic koji je u grupnoj fazi već dva puta dobio poznati Valiance.

Ipak, ovaj puta to nije bio slučaj, a branitelji naslova su s glatkih 2:0 prošli u finale gdje su istim rezultatom porazili Game Pub. Valiance se ipak uspio vratiti na stare staze slave na kojima je bio prošle godine te nije dopustio nikakva iznenađenja na LAN-u, kada ih je već u grupi bilo dosta. Treće mjesto otišlo je KlikTechu, koji je sa 2:1 nadigrao Locastic u meču koji se igrao iza zatvorenih vrata, a CS:GO se igrao sve do 21 sat.

Locastic je ove godine zasigurno bio najveći miljenik domaće publike. Antitalent / A1

Asus Rog Elite opravdao status favorita

League of Legends i dalje je najveći esport u regiji, kao i esport u kojem je regija imala najveće uspjehe na svjetskom nivou, stoga ne čudi i velika popularnost i posjećenost LAN finala LoL turnira A1 Adria lige na kojem su igrali Asus Rog Elite, KlikTech, Zagreb 360 i x25 esports. Ipak, čitava ova sezona prošla je u sjeni izuzetnih mečeva Asusa koji je igrom na EU Mastersu zacementirao respekt regije u Europi koji je započet kada je prošle godine KlikTech igrao kvalifikacije za isti turnir.

Asus je bez previše drame prošao Zagreb 360, a novi tim KlikTecha ipak nije uspio osigurati finale, kao što su to prošle godine učinili Sacre i ekipa, te su ga porazili prošlogodišnji LAN finalisti x25. Zanimljivo je kako su dva od četiri tima ove godine na istom finalu bili i prošle, što ipak govori o određenoj konzistenciji najvećih timova u regiji, iako je to i dalje daleko od onoga što bismo svi mi voljeli.

Asus je u finalu s 2:0 nadvladao x25, čime je ovaj tim u regiji osvojio obje velike regionalne lige i godinu završava izuzetno dobro, ali nisam siguran hoće li i njih zaobići sudbina KlikTecha, odnosno koliko će igrača Asusa u timu ostati i nagodinu. Jasno je kako je regionalnim timovima teško zadržati kvalitetne igrače kada mogu konkurirati u većim organizacijama, ali jedini način na koji se to može promijeniti je građenjem jače zajednice i podizanjem kvalitete regionalnog esporta na višu razinu.

Nastup Asusa na EU Mastersu dobar je pokazatelj kako se i iz regije može otići na turnire u Europi te na njima ostaviti dobar dojam, samo što je teško odoljeti većim timovima. Isti su tu razlozi kao i iza činjenice da čitava naša nogometna reprezentacija igra vani, ali nadam se da će esport bar još neko vrijeme biti izuzet od kontroverznih ličnosti kakve viđamo u nogometnoj industriji.

Kada je riječ o samoj ligi, nećemo si lagati: bilo je dosta kašnjenja, grešaka produkcijske prirode, “štucanja” servera u CS:GO mečevima i drugih problema koji do idućeg izdanja moraju biti popravljeni, ali potencijal koji leži u ovoj ligi za regionalne timove tek se nakon ove sezone pravilno pokazuje.

Antitalent / A1

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Kolumna

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.