Infobip ima svoj “App Store”, o čemu je zapravo riječ? I zašto je to bitno brendovima, developerima...

Infobip ima svoj “App Store”, o čemu je zapravo riječ? I zašto je to bitno brendovima, developerima…

Operativnih alata koje jedno poslovanje koristi sve je više, a njihovo povezivanje sve kompliciranije. Kao tvrtki kojoj su povezivanje i komunikacija u opisu posla, Infobip je podigao "one-stop-shop" za integracije s raznim alatima, kako onima koji koriste Infobipove usluge, tako i onima koji svoje usluge žele uključiti u Infobipov ekosustav.

Kako bi učinkovito komunicirale sa svojim korisnicima odnosno kupcima, tvrtke moraju imati dostupne ažurne podatke u pravom sustavu u pravo vrijeme. To može značiti aktiviranje komunikacije kad korisnik nešto napravi, povezivanje chatbota s podacima kupaca, stavljanje ključnih informacija na dohvat ruke agenta u kontakt centru itd.

Svrha Infobipovih proizvoda i usluga, u najopćenitijem smislu, nalazi se upravo u tome – pružiti jednu upravljačku točku za sve komunikacijske potrebe koje neka tvrtka ima prema svojim korisnicima odnosno kupcima. Tako osim rješenja za kanale poput SMS-a, WhatsAppa, Vibera i sličnih, Infobip svojim proizvodima pokriva niz segmenata: od kontakt centra u cloudu, data-driven korisničke podrške do personalizirane komunikacije na svakom dijelu korisničkog puta.

Mjesto za sve integracije

Dodatna moć tih proizvoda je mogućnost da se povežu s alatima koje njihovi klijenti već koriste. Microsoft, Oracle, Adobe, SalesForce, Shopify, HubSpot… samo su neke od platformi s kojima se Infobipovi proizvodi mogu integrirati i tako umrežiti sve bitne podatke koje su potrebne njihovim klijentima da osiguraju kvalitetno korisničko iskustvo.

A tu dolazimo i do glavnog junaka ove priče.

Upravo je frikcija prijenosa podataka među tim platformama ono što Infobip želi riješiti svojim Exchangeom, marketplaceom na kojem su već dostupne ključne integracije za njihove proizvode, objašnjava mi Kim Mauch, Senior Product Manager u Infobipu.

Poduzeća bi mogla potrošiti tisuće dolara na izgradnju vlastitih integracija između sustava. Umjesto toga, mogu koristiti unaprijed izgrađene integracije koje su izgradili vlasnici platformi i drugi programeri.

Integracijski marketplaceovi kao što je Exchange jednostavan su način za tvrtke da pronađu i implementiraju ova unaprijed izgrađena rješenja, smanjujući vrijeme i troškove povezivanja platformi koje koriste.

Zašto brendovi vole marketplaceove poput Exchangea?

Nije tajna da su korisnici danas sve zahtjevniji. Žele da svaka interakcija bude točna, brza i personalizirana – i kao da to nije dovoljno, ako može na kanalu po njihovom izboru.

Kako bi zadovoljile te potrebe, tvrtke moraju povezati podatke sa svih platformi koje imaju u svom ekosustavu. Međutim, s više od 30.000 SaaS (Software-as-a-Service) proizvoda koji su danas dostupni poslovanjima, postavljanje pravih podataka u pravi sustav je kompliciranije nego ikad.

“Rad na integracijama nikada ne prestaje, stalno im je potrebna briga, inače se ugase.”

Exchange je tako postao mjesto za integracije koje osim što “unose” funkcionalnosti Infobipovih servisa u druge platforme, isto tako dovode funkcionalnosti drugih servisa u Infobipove proizvode. Možemo na to gledati kao na svojevrsnu digitalnu simbiozu pa je i Infobipovcima najdraže kad vide da korisnici koriste mogućnosti u oba smjera, ističe Dean Muhoberac, Senior Product Manager u Infobipu.

Naši omiljeni korisnici koriste Infobipove integracije s različitih third-party platformi. Kao primjer, jedan od naših kupaca koristi naš SMS sustav kroz vanjsku platformu za marketinški angažman i platformu za anketiranje, dok ima aktivnu sinkronizaciju podataka preko Infobipovog People alata.

Neke od integracija brendovima konzistentno dostavljaju rezultate iznad očekivanja, stoga ne čudi da su se takve isprofilirale kao najkorištenije. Takva je integracija s Oracleom, o kojoj mi je više ispričala Paula Franić, Infobipova Product Managerica.

Primjerice, uz Oracle integraciju, kroz SMS i WhatsApp, razna poduzeća u financijama, maloprodaji i telekomu, čine svoje usluge više customer-centric. Poruke oko novih ponuda, posebnih akcija i slično, prilagođavaju se načinu na koji kupac komuncira sa svojim prijateljima i obitelji. Takav način interakcije rezultira boljim engagementom i povećanju vjernosti brendu. S druge strane, Oracle korisnik niti nema osjećaj da radi s nekom drugom tehnologijom, tako da integracija zaokružuje ukupno iskustvo: unaprjeđuje iskustvo kupca, ali i samog korisnika određene aplikacije.

Neke od integracija pak unaprjeđuju iskustvo korisnika u segmentu e-commerca, odnosno online kupnje. Paula tu navodi Shopify kao dobar primjer gdje korisnici platforme mogu iskoristiti Infobip integracije kako bi na jednostavan način došli do svojih korisnika i unaprijedili dio tzv. korisničkog puta.

Trgovci mogu jednostavno posložiti postavke prema kojima će, svaki puta kada proizvod ostane u košarici, taj kupac dobiti SMS kao podsjetnik da dovrši kupnju.

Osim što je korištenje takvih gotovih integracija brže, ujedno je i isplativije i jednostavnije, objašnjava mi Filip Ivanišević, Group Manager za Partner Marketing u Infobipu. Tvrtke ne moraju nabavljati novi alat niti prolaziti cijeli pravni i naplatni postupak, a njihovi se ljudi ne moraju zamarati edukacijom kako koristiti novi alat. Uz to, dodaje:

Oni ne moraju održavati integraciju niti se prilagođavati novim funkcionalnostima, sve ih dočeka spremno za korištenje.

No, da bi to sve bilo moguće, bitno je, uz Infobipove, da se u ovakve sustave uključe i drugi integratori odnosno programeri kako bi ekosustav nastavio rasti.

“Integracije su teške”

Sve integracije su teške. Toga odmah postanete svjesni čim počnete raditi na svojoj drugoj integraciji, kaže Dean kako smo otvorili pitanje o naj- integracijama. Naj-lakša, zaključit ćete, ne postoji.

I prije podizanja samog Exchangea Infobipu je stoga bilo važno krenuti s onim integracijama koje su u industriji bile najtraženije. Fokusirali su se tada na razvoj integracija koje su postojale na marketplaceovima trećih strana, pojašnjava Kim.

Korisniku Infobipa bilo je teško naučiti o dostupnim integracijama, a ulazak u te integracije obično je zahtijevao tehničku stručnost. Tako smo odlučili podići vlastiti marketplace, a od tada smo ispolirali onboarding iskustvo, dodali desetke novih integracija koje su razvili Infobipovi i drugi programeri te otvorili vlastite SaaS proizvode za integraciju.

Brendovi uz marketplaceove poput Exchangea mogu na jednom mjestu pronaći razne integracije za povezivanje platformi koje su im bitne za poslovanje.

Danas Infobipu u pripremi i održavanju integracija pomaže i hrvatski Evolutio s kojim je Infobip u ožujku potpisao strateško partnerstvo. U nadolazećim partnerskim projektima, Evolutio će implementirati te integracije koristeći Infobipove komunikacijske kanale.

Osim takvih partnera, Infobipov Exchange je otvoren i za druge suradnike, poput različitih softverskih platformi koje žele ostvariti integraciju s Infobipovim alatima naplaćujući svoju platformu/funkcionalnost samostalno ili kroz partnerski program.

101 dobre integracije: za developere koji se žele uključiti

Želite li i sami se uključiti u stvaranje integracija za Infobipov Exchange, bez brige. Kim ističe da prihvaćaju većinu integracija. Naravno, ako ispune par osnovnih zahtjeva: prođu sigurnosnu provjeru, podržavaju više (od jednog) korisnika i koriste Infobipova tehnološka rješenja.

Za developere i izdavače softvera koji požele dodati neku novu vrijednost Infobipovim proizvodima kroz takve integracije prvi savjet sa mnom podijelio je German Rojas, Product Manager koji se u Infobipu bavi korištenjem, izgradnjom i pronalaženjem inbound integracija.

Morate imati jasnu viziju o tome kako nova aplikacija otključava nove slučajeve upotrebe, poboljšava postojeće ili omogućuje korisniku s jedne ili druge strane da učini nešto lakše. Ako aplikacija koju imate na umu i koju želite izgraditi odgovara barem jednom od tih scenarija, samo se odlučite i napravite je. Ako uspijete locirati svoju na jednoj od njih, to će sigurno biti uspješna aplikacija.

Dok je Dean dao savjet kako izdavači softvera mogu nadograditi svoje proizdvode uz Infobipov API.

Često se softverske tvrtke (iliti ISV-ovi) fokusiraj na slanje poruka, tj. jednosmjerno komuniciranje, što je samo polovica petlje. Čak i ako nema potrebe za dvosmjernom komunikacijom, posjedovanje informacija o statusu poslane poruke važno je za upravljanje troškovima i kvalitetu usluge.

Novo poglavlje

Infobovi API-ji već su naveliko korišteni od strane različitih telekoma i ISV-ova, a Exchange se pomalo i sigurno pozicionira kao one-stop rješenje za integracije Infobipovih proizvoda s drugim platformama i alatima. Dean uz to dodaje kako su dodatnim proširenjima u njihovoj ponudi za SaaS-ove, kao i kroz sam marketplace, otvorili novo poglavlje – kako za svoje korisnike, tako i za partnere.

U narednom periodu stoga će se još više fokusirati da proces stvaranja i pretraživanja integracija učine što lakšim, zaključuje Kim.

Želimo opremiti programere alatima kako bi što jednostavnije mogli napraviti integracije s našim proizvodima, s mnogim API-jima i drugim integracijskim točkama koje mogu koristiti za pružanje veće vrijednosti svojim korisnicima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…