
Influencere već smatramo poduzetnicima. Hoće li nove generacije postajati i – poslovni anđeli?
Influenceri investitori i investiranje u influencere... nismo ni mi mislili da ćemo se skoro baviti ovim temama. No kada talent management kompanija pokrene fond uz potporu svojih poznatih YouTubera, moramo se pitati što nas još čeka.
Iako se izdvajanje utjecajnih osoba događalo vjerojatno otkad je civilizacije, influenceri kakve danas poznajemo razvili su se na društvenim platformama. Što je dovelo njihov utjecaj na skroz drugu razinu, ali i donijelo prilike da itekako dobro monetiziraju taj utjecaj. Danas na influencere gledamo kao na samostalne manje biznise.
Ne čudi nas tako da oni uspješniji zbilja slijede prosječan put uspješnih poduzetnika. Osim rada na sadržaju, razvija se njihova mreža sponzorskih suradnji, kolaboracija, gradi se brend identitet, merchandising… A od nedavno, tu je ulaganje i u druge biznise.
Naime, povod ovoj epizodi je potez jedne od najpoznatijih talent management kompanija za kreatore na internetu. Riječ o Night Media kompaniji čiji talenti na YouTubeu okupljaju čak 325 milijuna pretplatnika – uz svojih par top YouTubera pokrenuli su VC fond vrijedan 20 milijuna dolara. Dosad su već uložili u 15-ak tvrtki, a fokusu su im early-stage investicije do 300 tisuća dolara usmjerene na potrošačke proizvode u segmentu gaminga i stvaranja digitalnog sadržaja.
Novi načini monetizacije utjecaja (i kapitala)
U novoj epizodi pridružio mi se Marko Tadić koji se inače na Netokraciji Srbija bavi razvojem poslovanja. Zajedno smo prokopali različite informacije koje su nam pomogle procijeniti što (poduzetnička) budućnost donosi influencerima i onima koji s njima surađuju. Znamo da već desetljećima razne zvijezde (filmske, glazbene…) investiraju u startupe i veće tvrtke kroz različite fondove ili samostalno. Ipak, ovaj korak u influencerskoj sferi daje nam naslutiti i da je ova industrija (barem na zapadu) zrelija nego smo očekivali…
Razgovarali smo i o tome:
- Zašto se jedna talent management kompanija odlučila na pokretanje VC fonda?
- Koje planove i ciljeve imaju u vezi svojih ulaganja?
- Kako najpoznatiji YouTuberi osiguravaju dodatne prihode van monetizacije sadržaja?
- Navodimo i primjere influencera koji su pokretali projekte i sami privlačili investicije.
- Zašto neki poduzetnički pokušaji balkanskih influencera nisu uspijevali?
- Što možemo naučiti od onih kojih razvijaju poslovanja usmjerena na influencer marketing i menadžment?
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode (i komunikacijske failove ili uspjehe).
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
bezkomentara
04. 05. 2021. u 9:25 am
Čini mi se da će ti influenceri nestati u skorije vrijeme, kao što je nestao myspace..