Slučaj Infinum i Kintek: Kako ispravno napraviti plagijat internetske stranice?

Slučaj Infinum i Kintek: Kako ispravno napraviti plagijat internetske stranice?

Ako kreirate bilo kakav oblik sadržaja i ukoliko ga postavljate negdje na internet, vjerojatno ste se i susreli s nekim oblikom preuzimanja, da ne kažemo krađe, vašeg autorskog rada. No, što napraviti kad netko preuzme vaš sadržaj gotovo u potpunosti? Točnije, cijelu web stranicu? Možete sasuti drvlje i kamenje na "lopova", dići tužbu – a možete napraviti i smiren, argumentiran tekst o svemu, kao što je to napravio Tomislav Car iz tvrtke Infinum.

Usporedba Infinumove i Kintekove stranice (izvor: www.infinum.co)
Usporedba Infinumove i Kintekove stranice (izvor: www.infinum.co)

Ako kreirate bilo kakav oblik sadržaja i ukoliko ga postavljate negdje na internet, vjerojatno ste se i susreli s nekim oblikom preuzimanja, da ne kažemo krađe, vašeg autorskog rada. No, što napraviti kad netko preuzme vaš sadržaj gotovo u potpunosti? Točnije, cijelu web stranicu? Možete sasuti drvlje i kamenje na “lopova”, dići tužbu – a možete napraviti i smiren, argumentiran tekst o svemu, kao što je to napravio Tomislav Car iz tvrtke Infinum.

Naime, kako se čini, određena je australska tvrtka, Kintek,  bila poprilično inspirirana dizajnom internetske stranice Infinuma. Što je najzanimljivije, tvrtka se bavi web dizajnom, stoga ovakav potez iznenađuje. Još više čudi što je Car primijetio kako plagijat nije dovoljno dobro odrađen, stoga je, unatoč prvotnoj ljutnji, izdvojio nešto vremena i argumentirano u svom postu dao primjedbe za Kintek o tome što su krivo kopirali te im pružio savjete kako da poboljšaju plagijat.

Infinum Kintek 2
Izvor: www.infinum.co

Tu je kriva pozicija samoga loga, koji je na Infinumuvoj stranici smješten na sredinu s razlogom, ugrađene poruke u HTML, koje nisu tu da bi se tvrtka činila cool, nego kako bi pristupila potencijalnim partnerima ili budućim djelatnicima, veličina sadržaja i još mnogo toga… Dakle, ako se već kopira, neka se kopira kako treba!

Cjelokupan tekst pročitajte na Infinumovom blogu. Carski potez, rekli bismo!

Update: Stigao je i zanimljiv Kintekov odgovor

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Aco

    Aco

    26. 06. 2013. u 6:09 pm Odgovori

    Kakav slučaj? Oba sitea izgledaju kao i more sličnih siteova ovih dana. To mi je bila reakcija i kad je Infinum napravio redesign stranica, to mi je reakcija i sada. Ako zanemarimo PR komponentu njihovog članka ostaje na kraju priče “Mama…. mama…. i u Australija imaju Bootstrap i Internete!”. U svakom slučaju, ovakav članak (sa slikama australijskih s* i g*) bih očekivao na index.hr – “Strava u Australiji!” 🙂

  2. hmm

    hmm

    26. 06. 2013. u 6:12 pm Odgovori

    Danas većina stranica izgleda tako, jadno i neinventivno. Razlog tome su programer(čić)i koji su cijepljeni protiv dizajna (npr. katastrofalni odnosi veličina).

  3. Tomislav

    Tomislav

    26. 06. 2013. u 6:55 pm Odgovori

    Stranica Infinuma izgleda kao ThemeForest template, bas kao i ova druga, sto vjerovatno i jesu (ili su barem od tamo “skupili” inspiraciju).

    Dizete galamu bezveze.

  4. SadClown

    SadClown

    26. 06. 2013. u 6:58 pm Odgovori

    Interesantno – gledam onu sliku na kraju teksta, i, dok nisam video logoe na dnu, bio sam 100% ubeđen da je u plavom okviru original, a u crvneom plagijat, samo zato što su (po mom skromnom mišljenju) margine i alingment celog sadržaja prirodnije i ujednačenije urađene u plavom ovkiru nego u crvenom 🙂

  5. Marko

    Marko

    26. 06. 2013. u 8:59 pm Odgovori

    U zadnje vrijeme mi se čini da je Netokracija privatno igralište Infinuma – ni prvi ni zadnji put da je netko nekog ripa, štoviše ja znam barem 10 primjera u hrvatskoj koji su ripali i veći brendovi nego no name iz Australije. Očito da ekipa iz Infinuma ubrijava da su super inovativni bili.

    Kad smo već kod koncepta Infinumovog sajta, ako malo bolje pogledate par sajta za inpiraciju(pogotovo one sa Bootstrap inpiracijom) vidjet ćete da su sklopili par sajtova u jedan.
    Ak ćete već radit s bootstrapom onda to napravite kak su ovi dečki: http://flip.hr pa da se ni ne zna da je bootstrap. ps. a na njihovom fejsu sam vidio sad da su i njih ripali pa oni nisu plakali zbog toga.

  6. Davor Tomić

    Davor Tomić

    26. 06. 2013. u 9:04 pm Odgovori

    Očigledna, bezobzirna krađa i odlična Tomislavova reakcija na istu.
    Imao sam i sam par sličnih situacija. Uvijek se jave podvojeni osjećaji. S jedne strane osjećaš se počašćeno jer nitko neće ići kopirati nešto za što ne misli da je jako cool, a s druge strane ipak ti nije drago da se netko kiti tvojim perjem, bez pitanja ili priznanja.
    Ne treba na to trošiti previše energije. Ako se može iz toga izvući nešto dobro, kao publicitet u ovom slučaju, izvrsno! 🙂

  7. Darko

    Darko

    26. 06. 2013. u 11:41 pm Odgovori

    Slažem se s mnogim komentarima da oba sitea izgledaju kao da su prilagodili isto ThemeForest temu… ThemeForest teme se prodaju u nakladama od tisuće komada tako da ovakvi slučajevi nisu rijetki…

  8. Ivan

    Ivan

    27. 06. 2013. u 1:31 am Odgovori

    Bezveze, njihova stranica kao i hrpa ostalih je promijenjena verzija nekog templatea sa themeforest ili templatemonster itd. Bezveze je cijeli post te njihov komentar na istu “kradu”. Uzmimo Google npr, od njih svi uzimaju ideje za dizajn, zasto, jer imaju milijunska istrazivanja i jer rade posao kako treba. A ako su stvarno 6mj radili dizajn nove stranice onda je to trosenje vremena uzalud.

  9. slaven

    slaven

    27. 06. 2013. u 3:23 pm Odgovori

    Stvarno smiješno što ljudi na ovakve gluposti troše vrijeme i energiju, ali očito je ovo primarno stvar PR-a.
    Oba sajta su na Bootstrapu, kao i stotine tisuća drugih, a većina njih ima slične ili iste elemente dizajna: koriste isti font, ista navigacija, isti slider u headeru, iste okrugle thumbove, iste ikone, isti footer, istu listu logotipa klijenata … itd.
    Dovoljno je pogledati wrapbootstrap.com ili themeforest.net i naći hrpu vrlo sličnih ili gotovo istih templejta koji se mogu kupiti za siću.
    Moglo bi se reći da ovdje postoji možda nešto više od “obične” sličnosti, ali u moru Bootstrap templejta, gotovo nitko ne može tvrditi da je nešto njegov originalni! dizajn ili intelektualno vlasništvo, jer da je – ne bi koristio Bootstrap i na tim komponentama gradio svoj (“originalni”, “jedinstveni”) dizajn.

  10. rudar

    rudar

    27. 06. 2013. u 4:47 pm Odgovori

    Australija… zanimljivo. Kolega mi prije par mjeseci poslao fotku logotipa australskog soboslikara. Identičan našem logu, napravljenom par godina prije nego je taj soboslikar otvorio firmu…

  11. GJR

    GJR

    27. 06. 2013. u 7:02 pm Odgovori

    Podjednako prosječna dva projekta. Ono što je najčudnije je da je “originalni” projekt rađen 6 mjeseci. Pa, makar i samo vikendima (u slobodno vrijeme)…

  12. Marko

    Marko

    27. 06. 2013. u 9:48 pm Odgovori

    Čini mi se da je ovaj blog promašen. Oba sajta liče na template i daleko su od originalnosti kakvu imaju pravi sajtovi npr FB, Twitter, eBay itd.

    Treba se koncentrirati na rad i uspjehe a ne na ovakve isprazne priče. Osobno mi nije drago da ime Hrvatske razvlače sa ovakvim bezveznim stvarima, bilo bi bolje da se o nama piše kada netko napravi nešto dobro i originalno.

    Ako mogu dodati, čini se da je Car na žešćem egotripu zadnje vrijeme

      • Marko Jovanović

        Marko Jovanović

        28. 06. 2013. u 7:18 pm Odgovori

        Infinumov sajt nije možda najorginalniji na svijetu, ali je lijep, funkcionalan i nije očita kopija ničega od ovog gore što je navedeno. Kintekov sajt je plagijat Infinumovog (vidi se ako se pogledaju detalji, prikaz pojedinog projekta, footer i slično), a i Kintek je to sam priznao koliko vidim.

        • GoodLooker

          GoodLooker

          28. 06. 2013. u 7:34 pm Odgovori

          Za ovu diskusiju nije bitno je li lijep i funkcionalan, već činjenica da se radi o kopiranju “nečije tamo” ideje, ili možda tvrdiš da to nije istina, da je Infinumov web originalan?
          A onda kad netko kopira tvoju kopiju ti si u šoku, pišeš sastavke u boji. To je malo licemjerjno, zar ne?

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.