Što se govorilo o industriji 4.0 i kibernetičkoj sigurnosti u Osijeku?

Što se govorilo o industriji 4.0 i kibernetičkoj sigurnosti u Osijeku?

U Osijeku se 18. i 19. svibnja održala dvodnevna ICT konferencija "Industrija 4.0 i kibernetička sigurnost" koju zajednički organizirali udruga Osijek Software City te tvrtke Vipnet, HUB385, FERIT, Siemens CVC, ATO inženjering i Culmena. Događaj je bio namijenjen vlasnicima poduzeća i članovima upravljačkih tijela koji donose ključne poslovne odluke u organizacijama iz prerađivačke industrije, trgovine, turizma, poljoprivrede, ali i drugih sektora.

Program prvog dana konferencije održao se u hotelu Osijek, a bio je posvećen digitalizaciji poslovanja, dok je drugi dan bio rezerviran za teme kibernetičke sigurnosti s predavanjima na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek.

Prilikom otvaranja konferencije glavni tajnik Osijek Software Cityja Bela Ikotić izjavio je:

Iznimno sam ponosan što Osijek jasno pozicioniramo kao pokretača promjena u Hrvatskoj te kao najpropulzivniji grad na području IT-a. Kvaliteta predavanja i broj gostiju koji sudjeluju na konferenciji Industrija 4.0 i kibernetička sigurnost dokaz su za to.

Digitalna transformacija velikih poduzeća ubrzava razvoj malih

Prvi dan obilježile su zanimljive panel rasprave, a na prvoj pod naslovom “Stvaranje okruženja za digitalnu transformaciju u RH – digitalizacijska transformacija velikih poduzeća ubrzava razvoj malih poduzeća” sudjelovali su Vipnetov direktor ICT-a Alen Gojčeta, glavni tajnik Osijek Software Cityja Bela Ikotić, Nedeljko Štefanić iz Culmene, Dubravko Hlede iz Rimac Automobila te Ivan Ivanković iz podružnice Zagrebačkog holdinga Zagrebački digitalni grad, dok je raspravu moderirao jedan od osnivača HUB385 Ivica Mudrinić.

Vipnetov direktor ICT-a Alen Gojčeta tom je prigodom istaknuo:

U kontekstu digitalizacije smatramo svojom obavezom da, kao telekom čija je povijest protkana inovacijama, budemo predvodnik ne samo u omogućavanju fiksnih i mobilnih komunikacijskih usluga, već i u stvaranju lanca vrijednosti kako za velike, tako i za male i srednje tvrtke kroz pružanje sigurnih usluga u oblaku, na digitalnim platformama te kroz podršku digitalnim mikrotransakcijama.

Pametne tvrtke, pametne županije

Na drugom  panelu raspravljalo se o primjerima uspješno digitaliziranih kompanija, prvoj “pametnoj” županiji u Hrvatskoj i temeljima smart poduzeća. Sudionici rasprave bili su Dejan Džabirski, rukovoditelj prodaje ICT rješenja u Vipnetu, Andreja Kajtaz iz FINA-e, Josip Kraljičković iz Zagrebačke županije i dr. sc. Ivica Mihaljević iz HEP Toplinarstva Osijek, dok je moderator bio direktor HUB385 Luka Sučić.

Osim interaktivnih panela, održala su se i edukativna predavanja “Digitalizacija RH kroz javnu upravu, proizvodnju i poslovanje u gospodarstvu”, “Moć prvih poteza u digitalnoj transformaciji” i “Financiranje implementacije znanja i tehnologija u području digitalizacije i Cyber security putem EU fondova”.

Konferencija se nastavila 19. svibnja na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek na temu kibernetičke sigurnosti. Tamo se govorilo o Općoj uredbi EU-a o zaštiti osobnih podataka (GDPR), sigurnosnim aspektima razvoja poslovnih aplikacija, bežičnih senzorskih mreža te industrijskih i komunalnih sustava upravljanja, primjeni softverske virtualizacije u industriji, bazi podataka za sigurne transakcije Blockchain, dok je završnicu konferencije obilježilo atraktivno predavanje “Stuxnet – virus koji je skoro pokrenuo 3. svjetski rat”.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?