Indiegogo: Zašto je Hrvatska izbrisana i kako će to utjecati na domaće projekte?

Indienogo – kako će izuzimanje Hrvatske s ove platforme utjecati na domaće projekte?

Indiegogo više nije službeno podržan u Hrvatskoj, što znači da ne možete više na njega postavljati kampanje ako ste tvrtka registrirana u Lijepoj našoj. Istražili smo kako je do toga došlo, a i kako će to utjecati na domaće projekte koji platformu aktivno koriste.

Ako ste firma koja nastoji do financija doći pomoću crowdfundinga iliti grupnog financiranja, velike su šanse da ste dobro upoznati s platformom Indiegogo. Osnovana još 2008., ova stranica bila je dom nekima od najzanimljivijih projekata crowdfunding povijesti, kao što su Hour of Code, Flow Hive i Ubuntu Edge, ali i domaći MakerPhone, MakerBuino, društvena igra Strašne žene i film Ostaše.

Upravo je Indiegogo bio omiljen kod domaćih poduzetnika jer, za razliku od Kickstartera, nije izostavljao Hrvatsku. Putem Indiegogo platforme mogli ste pokrenuti financiranje za svoj projekt kao tvrtka registrirana u Hrvatskoj, i potom realizirati financije bez problema. Ovo je radilo vrlo dobro dok prije nekoliko dana Indiegogo nije prekrižio Hrvatsku s liste dostupnih zemalja, kao da nikada na njoj nije bilo hrvatskih projekata.

Kako bih dobio više informacija, razgovarao sam s Hrvojem Jurićem, avanturistom koji je nedavno završio put oko svijeta na elektrificiranom biciklu i pritom skupljao novac za potrebite obitelji putem ove platforme, i Albertom Gajšakom. Albert je poznat kao jedna od mladih nada domaćeg poduzetništva, ali i kao osoba koja je Indiegogo koristila za plasman svojih prvih proizvoda.

Bez Indieja, Albert razmatra otvaranje poslovnice u SAD-u

Kampanja Albertovog CircuitMessa za MAKERphone na konkurentskom Kickstarteru je jednostavno eksplodirala, ali Albert mi kaže kako su u CircuitMessu Indiegogo koristili posebno zbog njihove InDemand usluge koja olakšava razvoj poslovanja kada jednom uspijete u crowdfundingu. Albert kaže i kako za njih ovo neće predstavljati previše problema, ali svakako vide izazove kod drugih projekata koji će mnogo teže doći do financija nego što je to bilo moguće dok je Hrvatska bila na listi jedne od najpoznatijih crowdfunding platformi.

Albert kaže kako će se CircuitMess i u slučaju Indiegogoa sigurno koristiti uslugama posrednika iz SAD-a, kao što su radili sa Kickstarterom, a možda otvore i tvrtku ondje samo zbog crowdfundinga. Dodaje kako im je Kickstarter i dalje “glavna” platforma, unatoč otežanom načinu prikupljanja financija preko posrednika, dok je Indiegogo alternativa. Ipak, čini se kako domaće firme neće više moći iskoristiti ovu alternativu ako se ne budu okrenuli nešto kreativnijim postupcima.

Ni Kickstarter ni Indiegogo nisu nešto što će vam u tren oka donijeti tisuće dolara, već se radi o platformama koje vam pomažu da prikupite novce i ljude koje ste već informirali. Ako se aktivno ne promovirate, neće vam nijedna platforma biti od mnogo pomoći.

Hrvoje je svoju kampanju spasio brzom reakcijom

Druga strana medalje, ona koja nema toliko veze s tehnologijom, je ona koju živi Hrvoje Jurić. Nakon putovanja oko svijeta uspio je skupiti više od 30 tisuća kuna za obitelji kojima je pomoć potrebna, a Indiegogo je napustio Hrvatsku baš usred Hrvojevog korištenja platforme. Kako kaže, u jednom trenutku se činilo kao da je izgledna situacija ona najcrnja – vraćanje novca svima koji su donirali.

Srećom, Hrvoje nije morao vratiti novce, već se sjetio “preseliti” financije na drugi račun i pomoću njih krenuti u kupnju potrepština obiteljima diljem Hrvatske, ali ova situacija pokazuje koliko je ozbiljno i ponekad opasno osloniti se samo na crowdfunding platformu kako biste realizirali svoj projekt. Hrvoje pojašnjava:

Nakon nekih 47 dana počeo sam dobivati obavijesti od strane Indiegogo tima da bih trebao upisati podatke banke zbog uplate prikupljenih sredstava nakon završetka kampanje. Kako sam već prilikom pokretanja kampanje naveo sve podatke, pa tako i one za isplatu sredstava, nije mi bilo jasno o čemu se radi. Pokušao sam nekoliko puta
ponovno upisati podatke banke, ali stanje se nije promijenilo. Tada sam dobio obavijest da provjerim nalazi li se adresa mog prebivalšta, tj. banke u zemlji koja je podržana od strane Indiegogo platforme. Nažalost, zbog nekog razloga Hrvatska se više nije nalazila na toj listi.

Hrvoje dodaje kako se uspio na vrijeme prilagoditi i uz pomoć prijateljice s adresom u Njemačkoj “doskočiti” ovom problemu prebacivanjem novca od kampanje na njezin račun. Da se nije snašao na ovaj način, priča Hrvoje, sav novac bi se sigurno vratio na račune osoba koje su ga uplatile.

Ipak, postavlja se pitanje zašto se ovo dogodilo? Zašto bi Indiegogo kao jedna od vodećih crowdfunding platformi samo tako, odjednom, izbacio Hrvatsku iz svoje ponude?

Nakon putovanja oko svijeta Hrvoje je uspio skupiti više od 30 tisuća kuna za obitelji kojima je pomoć potrebna, a Indiegogo je napustio Hrvatsku baš usred Hrvojevog korištenja platforme.

Zašto nas je Indiegogo izbrisao?

Hrvoje razloge pronalazi u Hrvatskoj, odnosno u našem poreznom sustavu koji do sada nije gledao na Indiegogo.

Naime, nakon uplate iznosa s prve kampanje, koju sam pokrenuo 2017. godine nisam imao nikakva potraživanja od strane porezne uprave. Ali neki poznanici su imali problema s pravdanjem sredstava koja su primili na svoj račun. Siguran sam da su neki od pokretača kampanje imali upite o tom problemu prema Indiegogo timu pa postoji mogućnost da je to jedan od razloga uklanjanja Hrvatske s popisa zemalja koje mogu sudjelovati u kampanjama.

Sam Indiegogo na svojim stranicama ističe kako je njihov payment processor razlog neuvrštavanja određene države. Njihov servis za plaćanje je Stripe, a ako on ne podržava isplate prema određenim državama – piši propalo?

Možda nećete biti u mogućnosti napraviti kampanju jer država koju ste odabrali nije podržana od našeg servisa za procesiranje plaćanja, Stripea.

Ipak, Indiegogo i Stripe ne surađuju od jučer, točnije, odabrani su Indiegogo partner od 2015. godine. Kako je onda Hrvatska prije bila podržana, a sad ne – pitate se? Za to vrijeme, države koje ni tada Stripe nije podržavao, među njima i Hrvatska, mogle su svejedno otvoriti i zaključiti kampanju na Indiegogou jer je Indiegogo za takve podržavao međunarodne transakcije. No, čini se, da transakcije mimo Stripea odjednom nisu podržane.

Je li razlog ovome možda odnos Stripe – Indiegogo, Stripe/Indiegogo – naša Porezna ili nešto pak treće, saznat ćemo, nadam se, kad nam se netko od tri aktera odluči javiti na upit. Do tad, za domaće poduzetnike, aktiviste i osnivače, kao rješenje, Indiegogo preporučuje otvaranje podružnica u SAD-u, a Stripe predlaže korištenje njihovog servisa Stripe Atlas koji, zanimljivo, omogućuje upravo otvaranje startupa od bilo kud u svijetu.

Suradnja s tvrtkama iz SAD-a ili čak otvaranje podružnice ondje nije ništa novo za tvrtke iz Hrvatske, ali pomalo je razočaravajuće što je Indiegogo okrenuo leđa Hrvatskoj iako smo punopravna članica EU.

Za pojašnjenje sam se obratio direktno Indiegogou, Stripeu i Poreznoj, a njihovim odgovorima upotpunit ćemo tekst čim ih dobijemo.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Ana Marija Kostanić

      Ana Marija Kostanić

      06. 12. 2019. u 10:07 am Odgovori

      Žao nam je Mirko ako niste dobili što ste se nadali, ali nije baš da ne znamo ništa. 🙂 Saznali smo da je Porezna svojedobno intervenirala kod nekih kampanji u zadnje vrijeme i da nije razlog samo novi servis za platne transakcije kako se govori jer s njima posluju već odavno. Znamo ključne podatke, a kompletna slika čeka odgovore cijenjenih stranaka – jer tako to ide – sporo.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Ekskluzivno

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.