Redovna edukacija dobar je temelj, ali da bi se studenti diferencirali od svojih kolega, moraju sudjelovati u raznim projektima, kao što su natjecanja, rekao je to u razgovoru s novinarima Steven Guggenheimer, Microsoftov Chief Evangelist of Developer Experience, glavna osoba Imagine Cup koji je prošlog tjedna održavan u Microsoftovom kampusu u Redmondu. Naime, na panelu s pobjednicima ovog globalnog studentskog natjecanja, u čije je finale ušao i hrvatski tim Home Guardians, povela se rasprava o važnosti redovne edukacije, ali i vanjskih aktivnosti za razvijanje vještina potrebnih za uspjeh u poslovanju. Jedno je sigurno - svi sudionici temelj za uspjeh imaju.

Podsjetimo, Imagine Cup globalno je natjecanje kojemu je cilj poticati kreativnost kod studenata korištenjem tehnologije za rješavanje stvarnih problema. O hrvatskom timu Home Guardians, koji je ove godine ušao u finale i natjecao se u Redmondu, već smo pisali, a riječ je o projektu zvanom Juvo – Home Friend koji želi spriječiti nesreće u kućanstvu, što je glavni uzrok smrti djece. Posebno su se fokusirali na djecu s autizmom kod kojih su takve nesreće češće. No, u kategoriji u kojoj su se oni natjecali, World Citizenship, pobjedu je odnio tim AMANDA.

AR-om i VR-om protiv (cyber)zlostavljanja
Riječ je o projektu koji je, kao i njegovo ime, inspiriran nesretnom sudbinom mlade Amande Todd, koja je 2012. počinila samoubojstvo nakon dugogodišnjeg (cyber)bullyinga. Tim AMANDA povezao je proširenu i virtualnu stvarnost kako bi na vrijeme mogao kod učenika prepoznati znakove zlostavljanja. Sustav kombinira gamifikaciju i bihevioralni pristup, odnosno prati kako korisnici, dok su u virtualnom svijetu, rješavaju razne testove, putem kojih se radi njihova psihološka analiza. Amandina majka bila je dirnuta njihovim projektom te je doletjela iz Kanade ne bi li pratila njihovu prezentaciju.
Pehar ide u Rumunjsku
Iako se činilo da će tim AMANDA odnijeti pobjedu na World Championshipu, gdje se za kup natjecao s tajlandskim timom PH21, koji je pobjedu odnio u kategoriji igara projektom Timelie, te rumunjskim ENTy, pobjeda je ipak otišla u ruke Rumunja. Riječ je o medicinskoj napravi koja prati i analizira držanje korisnika, kako bi se što bolje utvrdili problemi s ravnotežom i dijagnosticirale bolesti, poput Parkinsonove.

Tim će se sada fokusirati na prikupljanje investicije, poboljšanje dizajna uređaja, certifikaciju i lansiranje, dok testiranje već provode s liječnicima.
Svi ste pobjednici, samim time što sudjelujete na Imagine Cupu, ali i činjenicom da slijedite svoje snove i ostavljate utjecaj na svijet.
Rekao je to dan ranije finalistima CEO Microsofta, Satya Nadella, a iako to često čujemo na raznim natjecanjima, ovaj se put to nije činilo kao floskula – ti mladi ljudi možda neće nastaviti razvijati projekt koji su tamo predstavljali, ali ovo iskustvo, kao i vještine koje su stekli pripremajući se za natjecanje, iznimno su vrijedni.

Tri savjeta Satye Nadelle
Činjenica da u ovom natjecanju sudjeluju osobe iz svih krajeva svijeta govori mnogo o vremenu u kojemu živimo – demokratizacija tehnologije postigla je da digitalno utječe na sve sfere našeg života. To je dotaklo mene dok sam odrastao, zbog čega sam tu gdje jesam, a vidim da i dotiče mnoge druge.

Nakon nekoliko dana uzbudljivih događanja u Seattleu i okolici, posjetitelji su sa sobom odnijeli mnoštvo iskustava, ali i tri jednostavna savjeta koja im je za budućnost dao Microsoftov CEO:
- Upitajte se – u čemu ste najstrastveniji? Što vas drži budnim noću?
- Povežite tu strast s izazovima koje želite riješiti u svijetu.
- Danas možemo zamisliti i ostvariti rješenja koja do sada nisu mogla biti moguća. S resursima koje imamo, digitalnim tehnologijama, možemo promijeniti svijet. Zamislite budućnost i povežite ju s onime za čime ste strastveni. Samo ćete tako biti uspješni.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.