Igor Pavleković: Na Microsoft WinDaysu i o otvorenom kodu

Microsoft WinDays i teme o otvorenom kodu? To bi prije 5-6 godina bilo – nezamislivo

O tome što donosi ovogodišnji WinDays Technology, koji su izazovi u sigurnosti informacijskih sustava, o budućnosti tehnologije u svijetu pa čak i, što je za Microsoft donedavno bilo netipično, otvorenom kodu, razgovarali smo s Igorom Pavlekovićem iz Microsoft Hrvatska, ujedno i direktorom tehnološkog dijela konferencije koja počinje za dva tjedna u Poreču.

Igor Pavleković je direktor tehnološkog dijela konferencije WinDays, a uz brojne Microsoftove certifikate nosi i titulu MVP-a za Office365.
Igor Pavleković je direktor tehnološkog dijela konferencije WinDays koja se krajem mjeseca održava u Poreču.

WinDays Technology i ove će godine slijediti već isprobani recept, a to su predavanja o tome kako iskoristiti tehnologiju u svrhu poboljšanja poslovne produktivnosti, odnosno bržeg i jednostavnije postizanja poslovnih ciljeva. Uz digitalnu transformaciju, naglasak je na dvije zasebne kategorije – tehnologije otvorenog koda i informacijska sigurnost, objašnjava Igor Pavleković, direktor tehnološkog dijela konferencije koji u Microsoftu radi na poziciji account technology strategista, a uz certifikate MCSA, MCSE+S, MCITP i MCT prije zaposlenja u Microsoftu je nosio i titulu MVP: Office 365.

Predavanja i teme oko otvorenog koda nešto su što već neko vrijeme pokušavamo popularizirati i pokazati našoj zajednici i korisnicima kako se Microsoft u posljednjih nekoliko godina, transformirao odnosno otkako je Satya Nadella CEO tvrtke. I WinDaysi slijede taj smjer, naravno, tako da ćemo našim posjetiteljima priuštiti podosta takvih predavanja, reklo bi se netipičnih predavanja, koja bi prije pet do šest godina bila nezamisliva.

Među “asovima” ovogodišnjeg izdanja su motivacijski govornik Miles Hilton-Barbera koji je kao slijepi avanturist u svom najznačajnijem pothvatu preletio put od Londona do Sydneya u mikrolaganoj letjelici, zatim Patrick O’Rourke, IT direktor u Microsoftu, te Damarys Vigil koji će zajedno s Davidom Sostyjem pričati o tome kako Digital Crime Unit unutar Microsofta pomaže u borbi protiv informacijskog kriminala. Osim o Microsoftovim rješenjima, u Poreču će biti riječi i o razvoju softvera na macOS-u, SAP-u i open source temama od Linuxa do alata za pristup infrastrukturi. Također, nekolicinu predavanja vodit će i globalni partner konferencije, Red Hat.

Nove metode autentifikacije okosnica su sigurnosti informacijskih sustava

Ove će godine na tehnološkom dijelu konferenciji biti riječi i o sigurnosti informacijskih sustava, a među najavljenim govornicima su Leon Juranić i Alen Delić.
Ove će godine na tehnološkom dijelu konferenciji biti riječi i o sigurnosti informacijskih sustava, a među najavljenim govornicima su Leon Juranić i Alen Delić.

U posljednje vrijeme mnogo se priča o sigurnosti informacijskih sustava o čemu će na konferenciji, među ostalima, govoriti i Leon Juranić i Alen Delić. Oni koji se tim područjem bave susreću se s izazovom kako balansirati između omogućavanja pristupa servisima s raznih lokacija kako bi zaposlenici mogli biti produktivniji i napraviti posao te zaštite informacijskih sustava koji to i omogućavaju na način da se ne eksponiraju “zlim dečkima”, ističe Igor.

U Microsoftu ne smatraju da informacijski sustavi moraju biti zatvoreni i ograničeni, primjerice, na način da se podacima može pristupiti samo iz računalne mreže korisnika, već sustav zaštite temelje na korisničkom identitetu kojemu se može pristupiti s različitih lokacija. Iako se korisničkom identitetu još uvijek u najvećoj mjeri pristupa korisničkim imenom i lozinkom, sve se više razvija tehnologija naprednijih varijanti autentifikacije poput biometrije i virtualnih pametnih kartica.

Jesu li tradicionalni hardverski tokeni ili pametne kartice još uvijek siguran način autentikacije – jesu. No pitanje koje ja postavljam tvrtkama je zašto platiti više za takve sustave, kad istu razinu funkcionalnosti korisnik recimo dobiva korištenjem softverskog tokena na mobilnom telefonu, a funkcionalnost tokena je uključena u Windows 10 operacijski sustav i Azure AD koji se koristi za pristup Microsoftovim cloud uslugama.

“Ako se danas odlučim opirati promjenama, za 20 godina ću biti nepotreban”

S obzirom na to da je naglasak konferencije na digitalnoj transformaciji, bilo je logično da Igora upitamo kako se u tome snalaze hrvatske tvrtke. Odgovor je – svaka na svoj način. Na WinDaysima će biti riječi o tvrtkama koje su zastupljene na međunarodnom tržištu i imaju viziju gdje žele biti za pet do deset godina te su prepoznale kako tehnološka rješenja mogu biti katalizator u postizanju tih ciljeva. U svakom slučaju, prilagodba je nužna i neophodna.

Ne želim biti negativan, ali ako pogledamo prošlost i naučimo ponešto iz nje, vidjet ćemo da industrijsku revoluciju pojavom parnog stroja nije bilo moguće zaustaviti, a oni koji su joj se opirali, jednostavno nisu opstali na tržištu.

Igor smatra da je glavni trend u svijetu tehnologije vrijeme, odnosno činjenica da se svijet mijenja velikom brzinom, što podrazumijeva i pojavu novih poslova te nestanak nekih starih. Najgore što bismo kao pojedinci mogli napraviti je pokušati zaustaviti te promjene, smatra direktor tehnološkog dijela WinDaysa.

No, kad pogledam današnju djecu koja već s godinu dana znaju upaliti tablet i na istom si pustiti omiljeni crtić na YouTubeu, pitam se što će biti sa mnom za dvadesetak godina kad ti klinci budu radno sposobni i počnu vladati poslovnim svijetom. Ako se danas odlučim opirati promjenama, odnosno, disruptivnim poslovnim modelima, uređajima koji nas okružuju i tehnologijama koje prije pet  godina nismo mogli niti zamisliti, za 20 godina ću biti nepotreban, a to ne želim.

Cloud je “motor” digitalne transformacije, a alate birate sami

I ove godine će se na WinDaysima održati nekoliko okruglih stolova na aktualne teme.
Cloud utječe na sve veću mobilnost i rušenje granica fizičkih lokacija, ističe Igor.

U svemu tomu ključnu ulogu igra cloud. On omogućuje da kroz digitalnu transformaciju poslovni odjeli prepoznaju potrebu za promjenama kako bi se postizali bolji poslovni rezultati, bilo kroz transformaciju proizvoda, optimizaciju poslovnih procesa, osnaživanje zaposlenika ili pak angažiranje korisnika. No, reći da Office 365 služi kao alat za osnaživanje zaposlenika, jednom voditelju prodaje ne znači ništa, ističe Igor.

Ali ako mu kažem kako Microsoft ima tehnologiju koja njegovim mobilnim prodajnim predstavnicima omogućava direktno upisivanje narudžbe i fakturiranje kad je predstavnik još uvijek kod korisnika ili da mu možemo omogućiti prikaz poslovnih rezultata na mobilnom telefonu u realnom vremenu, to je već jezik kojeg voditelj prodaje razumije i zainteresirat će se za razgovor s nama.

Kako u tvrtkama nastaje problem zvan shadow IT

Cloud utječe i na veću mobilnost i rušenje granica fizičkih lokacija. Danas svatko od nas može s bilo kojeg mjesta na svijetu u bilo koje vrijeme ostvarivati svoje poslovne ciljeve, ističe Igor, a Microsoft se prilagođava novim zahtjevima tako da svakom korisniku sustava ostavlja mogućnost da sam odabere koju kolaboracijsku tehnologiju želi koristiti – Microsoft Teams, Office 365 Groups, e-mail distribucijske liste ili SharePoint stranice.

No, u ovom konkretnom sustavu, ono što me ponekad žalosti je činjenica kako IT odjeli u tvrtkama blokiraju korištenje takvih sustava iz razloga što ih sami ne razumiju i odbijaju im se prilagoditi, a to kod zaposlenika dovodi do pronalaženja rješenja – jednostavno će provući kreditnu karticu i na internetu pronaći rješenje koje će im pomoći riješiti poslovni problem, bez da je IT odjel toga svjestan.

I upravo tu leži problem, pošto se stvara tzv. shadow IT kojeg tvrtke nisu svjesne. Pojavljuju se pitanja sigurnosti podatka te kontrole istih što bi, recimo, mogao biti problem od iduće godine nakon što direktiva GDPR Europske unije bude u primjeni.

Više o tome kako izbjeći probleme, pronaći odgovarajuće alate i iskoristiti ih za bolju budućnosti moći ćete saznati za točno dva tjedna. Ovogodišnji WinDaysi održat će se od 25. do 28. travnja, a više detalja o rasporedu, govornicima i prijavi potražite na službenoj stranici konferencije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…