
Prijavite svoj projekt i budite hrvatski predstavnik za natjecanje Ideje iz Europe
Imate poduzetničku ideju za koju smatrate da je itekako vrijedna realizacije? Upravo takve projekte traže Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta te HAMAG-BICRO u sklopu natjecanja Ideje iz Europe. Prijave traju do 15. rujna!

Riječ je o natjecanju koje je pokrenuto na inicijativu Kraljevine Nizozemske u 2015. godini u kontekstu nizozemskog predsjedanja Vijećem EU-a tijekom prve polovice 2016. godine, a podržala ju je Europska komisija. Upravo je te godine nacionalna pobjednica na natjecanju bila Anita Bušić s projektom BodyRecog – The Body Shape Tracking App, koji je uvršten među 50 najinovativnijih tvrtki iz područja sporta na svijetu. Anita će ove godine hrvatskog pobjednika natjecanja bodriti na polufinalu u Tallinnu, koje će se održati u studenom.
BodyRecog pred komercijalizacijom
Gotovo godine kasnije, Anita se nalazi u SAD-u – iz jednostavnog razloga, kaže mi u razgovoru, jer ulagači žele da projekti koji ih zanimaju budu tamo gdje se oni nalaze. Jedan je to od izazova hrvatskih i drugih europskih poduzetnika, zbog čega mnogi i moraju barem privremeno napustiti granice svojih država. Naime, ulagači kod razmatranja potencijalnih investicija žele biti na “poznatom terenu”, odnosno poznavati porezni i pravni sustav zemlje u kojoj se tvrtka koja ih interesira nalazi. To je jedna od potreba europskih poduzetnika kojima bi odgovaralo da mogu otvoriti svojevrsnu “europsku” tvrtku, odnosno da postoji jedinstven pravni i porezni sustav na razini Europe za startupe, a nada se da će to biti jedno od pitanja koje će se otvoriti u sklopu ovakvih europskih inicijativa.
Kako doznajemo, Europska komisija to je pitanje i otvorila te predlaže inicijative koje će adresirati prepoznate ključne izazove te traži o njima mišljenje država članica. Predlaže veliki, sveobuhvatni i detaljni stručni pregled svih pravila i praksi država članica prema novoosnovanim i rastućim poduzećima u cilju bolje usklađenosti raznih inicijativa EU-a. Time Europska komisija želi harmonizirati javne politike i regulative u državama članicama kako bi se zajednički usmjerila na načine da se poboljšaju uvjeti za poduzetništvo i inovacije. Upravo o tim temama raspravljat će se na ovogodišnjoj Skupštini malih i srednjih poduzeća (SME Assembly) u Tallinnu.
Anita otkriva i u kojoj je fazi danas njen projekt:
BodyRecog je prošao fazu beta testiranja u kojoj smo vidjeli da naši korisnici imaju različite potrebe, ovisno o tome je li riječ o sportašima ili ne, stoga ćemo izvješća koja aplikacija nudi prilagoditi njihovim očekivanja. Potom slijedi početak komercijalizacije, potpisali smo već neke prodajne ugovore, dok smo za druge u pregovorima.
Prijave do 15. rujna

Natjecanje Ideje iz Europe želi pronaći i druge inovativne projekte koji nastoje odgovoriti na globalne izazove kao što su zagađenje, zdravstvo, gubitak biološke raznolikosti, klimatske promjena i nestašice prirodnih resursa, hrana i energija. Projektima natjecanje želi pomoći u realizaciji ideje uz povezivanje s relevantnim pojedincima i organizacijama koji imaju potrebne resurse za njihovo ostvarenje.
Poduzetnička ideja koja se traži mora zadovoljavati sljedeće kriterije:
- poduzetničko rješenje za globalne izazove, ideja koja ima društveni i/ili ekonomski učinak;
- ideja koja zadovoljava potrebe tržišta i građana;
- ideja koja je potvrđena određenim dokazima;
- ideja koju je moguće skalirati (proširiti na druga tržišta, područja).
Svaka od zemalja članica Europske unije izabrat će svog predstavnika, a hrvatsko nacionalno natjecanje održat će se tijekom listopada u Zagrebu, dok su prijave moguće do 15. rujna. Nakon toga slijedi polufinale u studenom, koje će se održati u Tallinnu, u Estoniji, dok će se finale održati u ožujku iduće godine, u Den Haagu u Nizozemskoj.
Troškovi smještaja i putovanja natjecatelja bit će pokriveni, a prijave su moguće već danas!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.