IBM-ov Watson razumije engleski i može vas pobijediti u Izazovu!

IBM-ov Watson razumije engleski i može vas pobijediti u Izazovu!

U Sjedinjenim Američkim Državama se ovih dana odvija jedna vrlo interesantna igra Izazova! (Jeopardy!). Naime, dva se veterana i vjerojatno najbolja igrača te igre koje je američka televizija vidjela, Brad Rutter i Ken Jennings, natječu protiv - računala... I ne ide im baš najbolje. Watson je naziv za umjetno inteligentno računalo kojeg je razvio IBM u suradnji s nekoliko instituta i sveučilišta diljem svijeta sa svrhom da odgovara na pitanja postavljena na prirodnom jeziku...

U Sjedinjenim Američkim Državama se ovih dana odvija jedna vrlo interesantna igra Izazova! (Jeopardy!). Naime, dva se veterana i vjerojatno najbolja igrača te igre koje je američka televizija vidjela, Brad Rutter i Ken Jennings, natječu protiv – računala… I ne ide im baš najbolje.

Watson je naziv za umjetno inteligentno računalo kojeg je razvio IBM u suradnji s nekoliko instituta i sveučilišta diljem svijeta sa svrhom da odgovara na pitanja postavljena na prirodnom jeziku.

Dio je IBM-ovog projekta DeepQA, čiji je zadatak istražiti to kompleksno polje računalne znanosti. Njegovi su ga tvorci odlučili istestirati upravo natjecanjem u poznatom kvizu Izazov! (Jeopardy!).

Ažurirano u 10:00 — u završnoj je emisiji Watson unatoč manjim problemima uspio pobijediti ljudski dvojac i time je osvojio milijun dolara. IBM je cijelu svoju nagradu odlučio dati u dobrotvorne svrhe, a Jennings i Rutter su to isto napravili s polovicama od svojih 300 tisuća i 200 tisuća dolara nagrade. Ekipa iza DeepQA projekta danas svakako ima na što biti ponosna.

Seriju članaka o svemu što volimo na Internetu podržavaju Ovi by Nokia skup usluga te Bonbon koji vam odsad dopušta slaganje paketa. Cijeli tjedan volimo Internet stoga slobodno predlažite što na njemu volite vi!

Watson razumije engleski

Watsonov je posao sve samo ne jednostavan. Da bi odgovorio na pitanje, prvo ga mora razumjeti. Ljudski su jezici, za razliku od računalnih, neprecizni te puni zamki i nelogičnosti, zbog čega obrada prirodnih jezika (tzv. NLP – natural language processing) znanstvenicima zadaje glavobolje već dugi niz godina.

Nakon što razumije pitanje, Watson mora pronaći i odgovor. “Mozak” cijele priče je baza podataka činjenica na osnovu kojih računalo korištenjem raznih algoritama može odabrati nekoliko najizglednijih odgovora, te daljnjom analizom to svesti na jedan najvjerojatniji. Dotični su algoritmi nemalo zahtjevni pa je gospodin Watson prilično gladan za resursima.

Ovaj je članak napisan na računalu s jednojezgrenim procesorom te jednim gigabajtom memorije. Vjerujemo li IBM-u, ovom bi računalu za pronalazak odgovora trebalo više od dva sata, čime bi moj netbook teško mogao konkurirati prosječnom igraču Izazova!.

Watsona pogoni stotinjak IBM-ovih servera s ukupno 16 terabajta RAM-a. Svaki server sadrži po četiri snažna IBM-ova osmojezgrena POWER7 procesora, što daje ukupno dostupnih 2880 jezgri. Sve mu to omogućuje da bude iznimno brz i odgovor izračuna u manje od tri sekunde.

Gluh, glasan i pametan

Watsonov se avatar natječe u standardnoj igri Izazova! na pozornici zajedno s ostalim igračima. Povezan je s “pravim” Watsonom u IBM-ovom centru koji, kao i ostali igrači, ima svoju tipku za prijavu (buzzer) koju mehanički stisne u trenutku kada dosegne određenu pouzdanost u odgovor.

Gluh je, što znači da nije svjestan odgovora drugih igrača. No, nije nijem — sintetizator govora mu omogućava jednosmjernu komunikaciju, što dobro dođe prilikom odabira kategorija i davanja odgovora.

Hoće li Watson pobijediti?

U prvoj od tri emisije u kojoj se natječe protiv ljudi emitiranoj u ponedjeljak, Watson je podijelio prvo mjesto s Bradom Rutterom zaradivši 5000 dolara. Manjak informacija o odgovorima suparnika se pokazao pogubnim budući da je u toj emisiji računalo dalo pogrešan odgovor kojeg je trenutak prije dao Ken Jennings.

[youtube width=”600″ height=”368″]http://www.youtube.com/watch?v=4PSPvHcLnN0[/youtube]

[youtube width=”600″ height=”368″]http://www.youtube.com/watch?v=CtHlxzOXgYs[/youtube]

U sljedećoj je emisiji, emitiranoj u utorak, Watson uvjerljivo pobijedio obojicu homo sapiensa ostavivši drugoplasiranog Ruttera iza za čak 25000 dolara. Hoće li IBM-ov četverogodišnji ulog u istraživanje i razvoj na kraju pobijediti, vidjet ćemo u finalu u srijedu.

[youtube width=”600″ height=”368″]http://www.youtube.com/watch?v=JvdjYPLp1Uo[/youtube]

[youtube width=”600″ height=”368″]http://www.youtube.com/watch?v=FKaCBPfmAr0[/youtube]

Watsonova (i naša) budućnost

Neovisno o krajnjem ishodu, već su prve dvije emisije pokazale da je Watson impresivan skup tehnologija. Iako smo još daleko od HAL-a 9000 ili Star Trekovog brodskog računala, polje umjetne inteligencije se razvija i napreduje, a porastom računalne snage projekti poput Watsona će sigurno postajati sve zanimljiviji.

Što vi mislite da ovakav projekt znači za budućnost moderne računalne tehnologije i kako će utjecati na razvoj uređaja koje svakodnevno koristimo?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.