IBM-ov Watson razumije engleski i može vas pobijediti u Izazovu!
U Sjedinjenim Američkim Državama se ovih dana odvija jedna vrlo interesantna igra Izazova! (Jeopardy!). Naime, dva se veterana i vjerojatno najbolja igrača te igre koje je američka televizija vidjela, Brad Rutter i Ken Jennings, natječu protiv - računala... I ne ide im baš najbolje. Watson je naziv za umjetno inteligentno računalo kojeg je razvio IBM u suradnji s nekoliko instituta i sveučilišta diljem svijeta sa svrhom da odgovara na pitanja postavljena na prirodnom jeziku...
U Sjedinjenim Američkim Državama se ovih dana odvija jedna vrlo interesantna igra Izazova! (Jeopardy!). Naime, dva se veterana i vjerojatno najbolja igrača te igre koje je američka televizija vidjela, Brad Rutter i Ken Jennings, natječu protiv – računala… I ne ide im baš najbolje.
Watson je naziv za umjetno inteligentno računalo kojeg je razvio IBM u suradnji s nekoliko instituta i sveučilišta diljem svijeta sa svrhom da odgovara na pitanja postavljena na prirodnom jeziku.
Dio je IBM-ovog projekta DeepQA, čiji je zadatak istražiti to kompleksno polje računalne znanosti. Njegovi su ga tvorci odlučili istestirati upravo natjecanjem u poznatom kvizu Izazov! (Jeopardy!).
Ažurirano u 10:00 — u završnoj je emisiji Watson unatoč manjim problemima uspio pobijediti ljudski dvojac i time je osvojio milijun dolara. IBM je cijelu svoju nagradu odlučio dati u dobrotvorne svrhe, a Jennings i Rutter su to isto napravili s polovicama od svojih 300 tisuća i 200 tisuća dolara nagrade. Ekipa iza DeepQA projekta danas svakako ima na što biti ponosna.
Seriju članaka o svemu što volimo na Internetu podržavaju Ovi by Nokia skup usluga te Bonbon koji vam odsad dopušta slaganje paketa. Cijeli tjedan volimo Internet stoga slobodno predlažite što na njemu volite vi!
Watson razumije engleski
Watsonov je posao sve samo ne jednostavan. Da bi odgovorio na pitanje, prvo ga mora razumjeti. Ljudski su jezici, za razliku od računalnih, neprecizni te puni zamki i nelogičnosti, zbog čega obrada prirodnih jezika (tzv. NLP – natural language processing) znanstvenicima zadaje glavobolje već dugi niz godina.
Nakon što razumije pitanje, Watson mora pronaći i odgovor. “Mozak” cijele priče je baza podataka činjenica na osnovu kojih računalo korištenjem raznih algoritama može odabrati nekoliko najizglednijih odgovora, te daljnjom analizom to svesti na jedan najvjerojatniji. Dotični su algoritmi nemalo zahtjevni pa je gospodin Watson prilično gladan za resursima.
Ovaj je članak napisan na računalu s jednojezgrenim procesorom te jednim gigabajtom memorije. Vjerujemo li IBM-u, ovom bi računalu za pronalazak odgovora trebalo više od dva sata, čime bi moj netbook teško mogao konkurirati prosječnom igraču Izazova!.
Watsona pogoni stotinjak IBM-ovih servera s ukupno 16 terabajta RAM-a. Svaki server sadrži po četiri snažna IBM-ova osmojezgrena POWER7 procesora, što daje ukupno dostupnih 2880 jezgri. Sve mu to omogućuje da bude iznimno brz i odgovor izračuna u manje od tri sekunde.
Gluh, glasan i pametan
Watsonov se avatar natječe u standardnoj igri Izazova! na pozornici zajedno s ostalim igračima. Povezan je s “pravim” Watsonom u IBM-ovom centru koji, kao i ostali igrači, ima svoju tipku za prijavu (buzzer) koju mehanički stisne u trenutku kada dosegne određenu pouzdanost u odgovor.
Gluh je, što znači da nije svjestan odgovora drugih igrača. No, nije nijem — sintetizator govora mu omogućava jednosmjernu komunikaciju, što dobro dođe prilikom odabira kategorija i davanja odgovora.
Hoće li Watson pobijediti?
U prvoj od tri emisije u kojoj se natječe protiv ljudi emitiranoj u ponedjeljak, Watson je podijelio prvo mjesto s Bradom Rutterom zaradivši 5000 dolara. Manjak informacija o odgovorima suparnika se pokazao pogubnim budući da je u toj emisiji računalo dalo pogrešan odgovor kojeg je trenutak prije dao Ken Jennings.
[youtube width=”600″ height=”368″]http://www.youtube.com/watch?v=4PSPvHcLnN0[/youtube]
[youtube width=”600″ height=”368″]http://www.youtube.com/watch?v=CtHlxzOXgYs[/youtube]
U sljedećoj je emisiji, emitiranoj u utorak, Watson uvjerljivo pobijedio obojicu homo sapiensa ostavivši drugoplasiranog Ruttera iza za čak 25000 dolara. Hoće li IBM-ov četverogodišnji ulog u istraživanje i razvoj na kraju pobijediti, vidjet ćemo u finalu u srijedu.
[youtube width=”600″ height=”368″]http://www.youtube.com/watch?v=JvdjYPLp1Uo[/youtube]
[youtube width=”600″ height=”368″]http://www.youtube.com/watch?v=FKaCBPfmAr0[/youtube]
Watsonova (i naša) budućnost
Neovisno o krajnjem ishodu, već su prve dvije emisije pokazale da je Watson impresivan skup tehnologija. Iako smo još daleko od HAL-a 9000 ili Star Trekovog brodskog računala, polje umjetne inteligencije se razvija i napreduje, a porastom računalne snage projekti poput Watsona će sigurno postajati sve zanimljiviji.
Što vi mislite da ovakav projekt znači za budućnost moderne računalne tehnologije i kako će utjecati na razvoj uređaja koje svakodnevno koristimo?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
19. 02. 2011. u 8:16 pm
Singularitet se približava. Samo je pitanje kada će se dogoditi.