HZnet vozni red za Android daje vam pregled vlakova Hrvatskih željenica

HZnet vozni red za Android daje vam pregled vlakova Hrvatskih željenica

Na Android Market je nedavno stigla još jedna korisna aplikacija iz Hrvatske: radi se o HZnetu koji služi za prikaz voznog reda Hrvatskih željeznica na Android uređajima. Aplikacija nudi jednostavno, ali vrlo upotrebljivo sučelje za pretragu voznog reda uz pokoji koristan feature kojeg web verzija nema, poput automatskog otkrivanja lokacije korisnika koja se potom iskoristi kao polazni kolodvor.

HZnet za Android.

Na Android Market je nedavno stigla još jedna korisna aplikacija iz Hrvatske: radi se o HZnetu koji služi za prikaz voznog reda Hrvatskih željeznica na Android uređajima. Aplikacija nudi jednostavno, ali vrlo upotrebljivo sučelje za pretragu voznog reda uz pokoji koristan feature kojeg web verzija nema, poput automatskog otkrivanja lokacije korisnika koja se potom iskoristi kao polazni kolodvor.

Budući da koristi podatke iz službene web verzije HŽ-a, podaci su uvijek aktualni. Autor je najavio razvoj mogućnosti prikaza kašnjenja vlakova, no ne sumnjamo da će i u osnovnoj verziji biti iznimno korisna svima koji redovito koriste HŽ-ove usluge. HZnet je dostupan za download u Android Marketu, a autor aplikacije je Dinko Korunić.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Igor Bešlić

    Igor Bešlić

    20. 05. 2011. u 9:13 am Odgovori

    Npr. mene bi osim toga da li je ova aplikacija izišla na Android market interesiralo, na koji način se aplikacija prilagođava promjenama voznog reda. Da li ima internu bazu s informacijama voznog reda, da li se sinkronizira s nekom stranicom i ako da što se dešava kada je ta stranica nedostupna i sl. Također bilo bi interesantno znati da li autor namjerava proširiti neke funkcionalnosti i koje i da li misli da postoji mjesta za poboljšanja i koja (npr. poraditi na intuitivnosti sučelja). Danas na marketu možeš naći tucet aplikacija koje čim pokreneš odmah uninstalliraš jer uistinu nisu vrijedne pažnje. To su klonovi hello-world primjera s natrpanim ne lektoriranim sadržajem bez ikakve potvrde autentičnosti. Vjerujem da je autor HZneta dobro odradio posao, ali možda bi bilo bolje da nađe nekog drugog recenzora jer ovo je ultra smješno – barem za one koji znaju kako radi “razvoj softwarea”.

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      20. 05. 2011. u 9:46 am Odgovori

      Hvala na komentaru, ali ovo je kratka vijest, ne in-depth recenzija. Nikola je više nego sposoban recenzent koji je slijedio uputu svog urednika (helou! ;)) da napiše nešto kratko i slatko. Kad ćemo imati detaljnu recenziju ove ili bilo koje druge aplikacije, ići će se u detalje.

    • Dinko Korunic

      Dinko Korunic

      20. 05. 2011. u 11:03 am Odgovori

      Ne prilagodjava se u smislu da “povlaci” podatke u lokalnu SQlite bazu ili nesto slicno, vec inline odmah nakon tvog upita povlaci remote HTML, parsira, izvlaci informacije i prikazuje. Postoji caching tako da se unutar jednog dana pamte povuceni podaci ako se relevantni parametri upita (kolodvor, vrijeme, datum, itd.) nisu promijenili. Ideja je bila imati skroz “standalone” aplikaciju koja sav HTML scraping, DOM tree generating, parsing i prikaz radi iskljucivo samostalno, bez potrebe za dodatnim helperima.

      Kad stranica nije dostupna, a parametri upita nisu promijenjeni i ako je to upit u tekucem danu kad je generiran medjuspremik — servirat ce se iz medjuspremnika. Inace, napisat ce da stranica nije dostupna i da pokusate ponovo sa upitom. Nema tu nikakve magije koje bih mogao napraviti, a ne zelim imati dodatni/vlastiti Web servis koji bi pamtio podatke.

      Sto se tice intuitivnosti sucelja, mislim da je intuitivno da ne moze biti jednostavnije — samo je malo rudimentarno/ruzno, s obzirom da ja osobno bas i nemam neku zicu za GUI. Poradit cu na tome, ali mi je misao vodilja brzina, efikasnost, mali resource usage i aplikacija koja moze raditi i na low-density & GPU-less & slow-CPU uredjajima bez nekih poteskoca.

      Sto se tice komentara o recenzorima, ne kuzim sto te smeta, gornji clanak je skroz okej napisan (odnosno i vise nego dobro) i ja se zahvaljujem deckima na paznji. Pitaj ako te jos nesto zanima.

      • Igor Bešlić

        Igor Bešlić

        20. 05. 2011. u 11:45 am Odgovori

        HZnet je primjer aplikacije koja ima smisao, organizirat čovijeka, pomaknut stres vezan za putovanje negdje drugdje – pogotovo ako ovisiš o nesretnom HZu. Možda sam malo prestrog (oprosti mi Nikola) zbog duljine članka, ali kad se sjetim VIP Android izazova, tamo je takvog smeća dobilo prođu da je to sramota. I nigdje nitko ništa nije napisao zašto i zbog čega su neke aplikacije uopće spomenute. Zato kad se pojavi ovako nešto korisno, stvarno očekujem da ga se nahvali više od igre s tri levela…

        • Nikola Plejić

          Nikola Plejić

          20. 05. 2011. u 8:41 pm Odgovori

          Ovo nije recenzija, ovo je novost. Nimalo ne podcjenjujem trud uložen u aplikaciju, baš naprotiv – rijetko kada pišem ikakve obavijesti o dotičnima, a ovo mi se učinilo dovoljno korisnim da obavijestimo čitatelje o pojavljivanju na Marketu.

          Mislim da je toj široj javnosti bitnije doznati da aplikacija uopće postoji na Android Marketu nego nekakve detalje o njenoj arhitekturi zbog kojih bi vrlo vjerojatno pohrlili za tipkom “back” u browseru.

          Dinku puno hvala na objašnjenju i na odličnoj aplikaciji, nadam se da je članak donio pokoju novu instalaciju :).

  2. Dinko Korunic

    Dinko Korunic

    20. 05. 2011. u 11:06 am Odgovori

    I da ne zaboravim, nova verzija (1.5) sto sam pustio nocas ima dodatni feature u smislu da spaja informacije iz HZ voznog reda online, odnosno moguce je za zeljeni vlak na polaznom kolodvoru ustanoviti da li on kasni (i koliko), gdje se fizicki trenutno nalazi i koja mu je putanja. U principu to je i dalje work in progress, app koji ce se jos vizualno i informativno poboljsati koliko mi to dozvoli slobodno vrijeme 🙂

  3. Marko Sršan

    Marko Sršan

    20. 05. 2011. u 11:33 am Odgovori

    Nisam probao jos, ali vjerujem da ce, ako nista drugo, olaksati full ono silno skrolanje na HZ webu kada trebas od ”A” doci do ”Zagreb Glavni kolodvor”, a izmedu je 38 hiljada stanica 🙂
    Svaka cast, keep up the good work! 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Sponzorirano

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.