HZnet vozni red za Android daje vam pregled vlakova Hrvatskih željenica
Na Android Market je nedavno stigla još jedna korisna aplikacija iz Hrvatske: radi se o HZnetu koji služi za prikaz voznog reda Hrvatskih željeznica na Android uređajima. Aplikacija nudi jednostavno, ali vrlo upotrebljivo sučelje za pretragu voznog reda uz pokoji koristan feature kojeg web verzija nema, poput automatskog otkrivanja lokacije korisnika koja se potom iskoristi kao polazni kolodvor.

Na Android Market je nedavno stigla još jedna korisna aplikacija iz Hrvatske: radi se o HZnetu koji služi za prikaz voznog reda Hrvatskih željeznica na Android uređajima. Aplikacija nudi jednostavno, ali vrlo upotrebljivo sučelje za pretragu voznog reda uz pokoji koristan feature kojeg web verzija nema, poput automatskog otkrivanja lokacije korisnika koja se potom iskoristi kao polazni kolodvor.
Budući da koristi podatke iz službene web verzije HŽ-a, podaci su uvijek aktualni. Autor je najavio razvoj mogućnosti prikaza kašnjenja vlakova, no ne sumnjamo da će i u osnovnoj verziji biti iznimno korisna svima koji redovito koriste HŽ-ove usluge. HZnet je dostupan za download u Android Marketu, a autor aplikacije je Dinko Korunić.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Igor Bešlić
20. 05. 2011. u 9:13 am
Npr. mene bi osim toga da li je ova aplikacija izišla na Android market interesiralo, na koji način se aplikacija prilagođava promjenama voznog reda. Da li ima internu bazu s informacijama voznog reda, da li se sinkronizira s nekom stranicom i ako da što se dešava kada je ta stranica nedostupna i sl. Također bilo bi interesantno znati da li autor namjerava proširiti neke funkcionalnosti i koje i da li misli da postoji mjesta za poboljšanja i koja (npr. poraditi na intuitivnosti sučelja). Danas na marketu možeš naći tucet aplikacija koje čim pokreneš odmah uninstalliraš jer uistinu nisu vrijedne pažnje. To su klonovi hello-world primjera s natrpanim ne lektoriranim sadržajem bez ikakve potvrde autentičnosti. Vjerujem da je autor HZneta dobro odradio posao, ali možda bi bilo bolje da nađe nekog drugog recenzora jer ovo je ultra smješno – barem za one koji znaju kako radi “razvoj softwarea”.
Ivan Brezak Brkan
20. 05. 2011. u 9:46 am
Hvala na komentaru, ali ovo je kratka vijest, ne in-depth recenzija. Nikola je više nego sposoban recenzent koji je slijedio uputu svog urednika (helou! ;)) da napiše nešto kratko i slatko. Kad ćemo imati detaljnu recenziju ove ili bilo koje druge aplikacije, ići će se u detalje.
Dinko Korunic
20. 05. 2011. u 11:03 am
Ne prilagodjava se u smislu da “povlaci” podatke u lokalnu SQlite bazu ili nesto slicno, vec inline odmah nakon tvog upita povlaci remote HTML, parsira, izvlaci informacije i prikazuje. Postoji caching tako da se unutar jednog dana pamte povuceni podaci ako se relevantni parametri upita (kolodvor, vrijeme, datum, itd.) nisu promijenili. Ideja je bila imati skroz “standalone” aplikaciju koja sav HTML scraping, DOM tree generating, parsing i prikaz radi iskljucivo samostalno, bez potrebe za dodatnim helperima.
Kad stranica nije dostupna, a parametri upita nisu promijenjeni i ako je to upit u tekucem danu kad je generiran medjuspremik — servirat ce se iz medjuspremnika. Inace, napisat ce da stranica nije dostupna i da pokusate ponovo sa upitom. Nema tu nikakve magije koje bih mogao napraviti, a ne zelim imati dodatni/vlastiti Web servis koji bi pamtio podatke.
Sto se tice intuitivnosti sucelja, mislim da je intuitivno da ne moze biti jednostavnije — samo je malo rudimentarno/ruzno, s obzirom da ja osobno bas i nemam neku zicu za GUI. Poradit cu na tome, ali mi je misao vodilja brzina, efikasnost, mali resource usage i aplikacija koja moze raditi i na low-density & GPU-less & slow-CPU uredjajima bez nekih poteskoca.
Sto se tice komentara o recenzorima, ne kuzim sto te smeta, gornji clanak je skroz okej napisan (odnosno i vise nego dobro) i ja se zahvaljujem deckima na paznji. Pitaj ako te jos nesto zanima.
Ivan Brezak Brkan
20. 05. 2011. u 11:07 am
Što će nam recenzija kad autor aplikacije aktivno prati? 😉 Bravo Dinko na praćenju i reagiranju
Dinko Korunic
20. 05. 2011. u 11:10 am
Hvala tebi, ugodno ste me iznenadili 🙂
Igor Bešlić
20. 05. 2011. u 11:45 am
HZnet je primjer aplikacije koja ima smisao, organizirat čovijeka, pomaknut stres vezan za putovanje negdje drugdje – pogotovo ako ovisiš o nesretnom HZu. Možda sam malo prestrog (oprosti mi Nikola) zbog duljine članka, ali kad se sjetim VIP Android izazova, tamo je takvog smeća dobilo prođu da je to sramota. I nigdje nitko ništa nije napisao zašto i zbog čega su neke aplikacije uopće spomenute. Zato kad se pojavi ovako nešto korisno, stvarno očekujem da ga se nahvali više od igre s tri levela…
Nikola Plejić
20. 05. 2011. u 8:41 pm
Ovo nije recenzija, ovo je novost. Nimalo ne podcjenjujem trud uložen u aplikaciju, baš naprotiv – rijetko kada pišem ikakve obavijesti o dotičnima, a ovo mi se učinilo dovoljno korisnim da obavijestimo čitatelje o pojavljivanju na Marketu.
Mislim da je toj široj javnosti bitnije doznati da aplikacija uopće postoji na Android Marketu nego nekakve detalje o njenoj arhitekturi zbog kojih bi vrlo vjerojatno pohrlili za tipkom “back” u browseru.
Dinku puno hvala na objašnjenju i na odličnoj aplikaciji, nadam se da je članak donio pokoju novu instalaciju :).
Dinko Korunic
20. 05. 2011. u 11:06 am
I da ne zaboravim, nova verzija (1.5) sto sam pustio nocas ima dodatni feature u smislu da spaja informacije iz HZ voznog reda online, odnosno moguce je za zeljeni vlak na polaznom kolodvoru ustanoviti da li on kasni (i koliko), gdje se fizicki trenutno nalazi i koja mu je putanja. U principu to je i dalje work in progress, app koji ce se jos vizualno i informativno poboljsati koliko mi to dozvoli slobodno vrijeme 🙂
Marko Sršan
20. 05. 2011. u 11:33 am
Nisam probao jos, ali vjerujem da ce, ako nista drugo, olaksati full ono silno skrolanje na HZ webu kada trebas od ”A” doci do ”Zagreb Glavni kolodvor”, a izmedu je 38 hiljada stanica 🙂
Svaka cast, keep up the good work! 🙂
nixa
20. 05. 2011. u 3:45 pm
super aplikacija dinko. definitivno ostaje na telefonu!
Boris Plavljanić
22. 05. 2011. u 4:03 pm
Hmm, zašto ja u android marketu ne vidim aplikaciju? :O
Dinko Korunic
26. 05. 2011. u 9:08 am
Koji Android imas? 1.5/1.6?
Dinko Korunic
27. 05. 2011. u 3:05 pm
Da, vjerojatno do kompatibilnosti sa 1.6 — od zadnje verzije bi HZnet trebao raditi i na starijim 1.6 uredjajima makar tamo nece bas izgledati posve dobro (malo je radiobutton group unalignean), ali radit ce.
Hrvoje
03. 10. 2016. u 6:39 pm
Zašto aplikacija više neradi
Ana Pavic
04. 10. 2016. u 6:35 am
Sta se desilo s najboljom aplikacijom na mom mobu? Ponovno sam pod stresom jer ovisim o hz svaki dan…