
Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura
Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.
Elon Musk, Appleov suosnivač Steve Wozniak, Skypeov suosnivač Jaan Tallinn i cijeli niz istraživača u području umjetne inteligencije prije nekoliko su dana potpisali otvoreno pismo u kojem pozivaju da se razvoj AI sustava naprednijih od Chat GPT-4 pauzira na 6 mjeseci, navodeći kao razlog strah od rizika daljnjeg razvoja AI-ja bez stvarnog razumijevanja i pouzdane kontrole.
ChatGPT nadzirat će se i u Hrvatskoj
EU institucije su ozbiljno shvatile ovo pismo nekih od najvećih umova našeg doba – i jednog shitpostera – te su pokrenule projekt JACHAT2023. Radi se o akciji nadzora tržišta umjetne inteligencije u kojoj sudjeluje 29 tijela za nadzor tržišta (MSA) iz 22 europske zemlje, uključujući Hrvatsku.
Akcija MICHAT2023 bit će sufinancirana sredstvima Europske unije u iznosu od 3,5 milijardi eura i obuhvaćat će 78 različitih točaka nadzora.
U okviru projekta, hrvatski inspektori su na području republike Hrvatske već izašli na teren i krenuli uklanjati pristup ChatGPT-u rukovoditeljima koji nisu licencirani u sklopu radionica “ChatGPT i moja domovina” – najavljenih za jesen 2024.
Suosnivač startupa sam sebe tužio Europskom sudu
Neki korisnici već su kažnjeni, kako smo otkrili putem Twittera. Zdenko Saletić, koji je najavio kako će ChatGPT koristiti kao proto-suosnivača svog startupa, pri čemu će ChatGPT organizirati tim i zadatke, a on ih samo izvršavati, tvitao je:
Znači, molim vas – izgubio sam cijeli dan, vrijeme i novac da bih došao u centar gdje mi je inspektorica najavila da želi upoznati mog su-osnivača i da pripremim njegov OIB i druge dokumente, s obzirom da nije naveden u sudskom registru za naš d.o.o.
Na svu sreću, ChatGPT je sam izgenerirao svoj OIB, a potom sam njegovih uputa na Midjourneyju izgenerirao i svu potrebnu dokumentaciju koju je inspektorica ovlaš pogledala. Ostala je 5 minuta, popisala sve dokumente za koje je navela da već ima u registru.
Tada sam odahnuo, ali je rekla da iako ih navodno ima u registru, nemam licencu i ispisala mi prekršajni nalog na Indigo papiru!
Zdenko je potom “prepričao” situaciju svom ChatGPT suosnivaču, koji je, navodi Zdenko, počeo generirati samo nasumične znakove i potom izgenerirao tužbu Europskom sudu.
ChatGPT nije imao licencu za rukovanje umjetnom inteligencijom
Na naš upit, načelnik akcije za nadzor umjetne inteligencije u sklopu novoosnovane agencije, Mislav Umjetnić, izjavio je:
Primjer lažne tužbe Europskom sudu zbog opravdanog nadzora i ispisane kazne se jasno pokazuje kako Ej Aj ugrožava životne državnih službenika. Da ne govorim o tome da ChatGPT nije imao licencu za rukovanje umjetnom inteligencijom.
Gospodin Umjetnić se nadovezao kako je ChatGPT u tom slučaju radio na izdvojenom radnom mjestu – kiberprostoru – koji nije naveden u ugovoru o radu, zaključujući i kako Ugovor o radu – ne postoji! Dodaje kako bi, ako se ovaj trend nastavi, Hrvatska mogla ići putem Italije i zabraniti ChatGPT:
Zamislite! Nema radnog vremena od 10 do ručka! Radi 24/7, vodi povijesnu evidenciju o svom radu koja nije potvrđena kod javnog bilježnika, a posao obavlja koristeći vlastiti softver u službene svrhe. Zamislite kad bismo mi inspektori tako radili! Pa mi ni ne koristimo softver, već indigo papir!
Iz EU su poručili kako su impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja. Podnijet će se 20 optužnih prijedloga, a dosad je izrečeno već 9 prekršajnih naloga te izdano 7 novčanih kazni.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.