
Hrvatska je država najsigurnijeg interneta s malo zabranjenih stranica, ali nedovoljno Wi-Fi točaka
Istraživanje britanske tvrtke otkriva koje su države najbolje destinacije za turiste kada govorimo o WiFi točkama, 5G brzini i cybersigurnosti. U 11 analiziranih kategorija Hrvatska se uspjela istaknuti u njih 3, a u jednoj kategoriji osvojili smo prvo mjesto!
Mobilni uređaji postali su nezaobilazan alat svakog turista, olakšavajući putovanje od početka do kraja. Od mogućnosti mobilne prijave u zračnoj luci, traženja najboljeg lokalnog kafića ili restorana do hvatanja u koštac sa stranim jezikom…
Međutim, na turističkom odredištu mobilni uređaji su korisni koliko sama internetska veza dopušta. Odnosno, države s boljom telekomunikacijskom povezivošću osigurat će bolje turističko iskustvo, a neke manje.
Istraživanje britanske tvrtke Currys usporedilo je stoga 17 zemalja u 11 različitih područja kako bi saznala koje su destinacije najbolje za turiste (primarno iz Britanije), a Lijepa Naša ostvarila je poprilično impresivne podatke što nas zapravo čini itekako poželjnom destinacijom. Naravno, nije sve bajno pa se po nekim kategorijama nalazimo i pri dnu ljestvice.
Svi podaci prikupljeni su u veljači i ožujku 2022., a konačna ocjena izračunata je zbrajanjem bodova dodijeljenih za svih deset faktora. Svi detaljni podaci, izračuni i izvori su javno dostupni, a mi ćemo vas provesti kroz one najzanimljivije.

Najsigurniji internet, dostupan mobilni internet i impresivna mobilna brzina istaknula je Hrvatsku
Hrvatska je prva kad je u pitanju kategorija Global Cybersecurity Index Score što nas čini najsigurnijom destinacijom. Također, dobro stojimo po pitanju online cenzura u pozitivnom smislu što znači kako je upravo u Lijepoj Našoj najmanje stranica zabranjeno.
Po pitanju sigurnosti, nakon Hrvatske slijede Nizozemska i Ujedinjeno Kraljevstvo na drugom i trećem mjestu, zbog čega možemo zaključiti kako je jednom Englezu sigurnije boraviti u Hrvatskoj nego u Ujedinjenom Kraljevstvu. Na dnu ljestvice nalaze se Tajland i Hong Kong s time da Hong Kong nije uspio sudjelovati u Globalnom izvješću o kibernetičkoj sigurnosti.
Iduće, dostupnost mobilnog interneta je impresivna zbog čega smo zauzeli treće mjesto odmah iza Nizozemske i Austrije. Posljednja kategorija po kojoj se ističemo je 5G brzina i prosječna mobilna brzina koja je poprilično dobra u usporedbi s drugima pa smo u te dvije kategorije zauzeli 5. mjesto.

Koje su destinacije najviše phone-friendly?
S ukupnim rezultatom od 87 od 110, SAD se istaknuo kao sveukupni pobjednik.
SAD nudi najveću dostupnost 4G mreže od svih izmjerenih zemalja i postigao je najbolje rezultate za dostupnost SIM kartice, kibernetičku sigurnost i broj besplatnih javnih Wi-Fi točaka (409.185). Usporedno, Hrvatska broji 17.129 besplatnih javnih točaka, što je razumljivo s obzirom na našu veličinu.
Drugo mjesto zauzela je Nizozemska s ocjenom 75/110.
Ima veće brzine 5G od bilo koje druge zemlje, ostvarila je izvrsne ocjene za dostupnost 4G i stopu penetracije interneta, a uz to ima obećavajuće rezultate online cenzure što znači da platforme društvenih medija, VPN-ovi i politički mediji vjerojatno neće biti ograničeni.
Što se tiče treće plasirane Italije (s ocjenom 67), njene najbolje ocjene uključuju niske cijene podataka (0.43 dolara za 1 gigu interneta dok u Hrvatskoj košta 2.48) i to što je najpopularnija zemlja na temelju postova na Instagramu.

Na dnu popisa nalaze se Mađarska, Meksiko i Grčka koje su se istaknule kao najlošije za putovanja s telefonom iz Ujedinjenog Kraljevstva. Mađarska je dobila rezultat od 44 zbog niske popularnosti na društvenim mrežama s najmanje objava na Instagramu. Loše stoji i zbog broja besplatnih Wi-Fi točaka i stope beskontaktnog plaćanja.
Meksiko je zbog svoje niske dostupnosti 4G mreže, slabe mogućnosti beskontaktnih plaćanja i zbog najniže ocjene za svoje mjere kibernetičke sigurnosti (na temelju dostupnih podataka) ostvario niskih 46 bodova. Također, Grčka je ostvarila isti broj bodova zbog malog broja besplatnih Wi-Fi točaka i niske stope beskontaktnog plaćanja.
Prosječna brzina 5G interneta u Nizozemskoj iznosi 55 Mbpsa
Gledajući brzine mobilnih telefona, Nizozemska zauzima prvo mjesto kad je u pitanju prosječna 5G brzina, a Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) vode po prosječnoj brzini mobilnog interneta. Danska i Hrvatska dobivaju posebna spominjanja za izvrsne kombinirane rezultate u obje kategorije, odnosno treće i četvrto mjesto.
5G brzine preuzimanja od 55 Mbpsa u Nizozemskoj nadmašuju sve ostale zemlje, a iza nje slijedi Austriji s brzinom od 35 Mbps. Tropski Tajland dobiva najniže ocjene za 5G brzine koja iznosi 9.25 Mbps što ju čini daleko iza najnižih, a to su Meksiko i Turska koje obje imaju brzinu od 20 Mbps. U međuvremenu, prosječne brzine mobilnog interneta u Ujedinjenim Arapskim Emiratima su nevjerojatnih 134.41Mbps, dok najniže rangirani Meksiko ima samo 22.26Mbps.

Hrvatska ima niske stope internetske penetracije i dostupnosti Wi-Fi-a
Kako bi dobili dogovor na pitanje u kojim zemljama možemo najbolje dijeliti fotografije i videozapise u stvarnom vremenu, onda moramo pogledati 4G dostupnost, stope prodora interneta, besplatni javni Wi-Fi, prosječne brzine prijenosa podataka, dostupnost SIM kartice i popularnost na Instagramu.
Na vrhu popisa su Sjedinjene Države s impresivnim rezultatima dostupnosti 4G i besplatnog javnog Wi-Fija. Slijedi Italija, uglavnom zahvaljujući najnižim troškovima podataka u svim izmjerenim zemljama, kao i najvećem broju objava na Instagramu.
Hrvatska i Mađarska su prva i druga najniža u ovoj skupini s niskim ocjenama i za stope internetske penetracije i za dostupnost Wi-Fi-a.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.