Zašto je Honor 9 više od jednog mobitela, za ne toliko mnogo novca

Zašto je Honor 9 više od jednog mobitela, za ne toliko mnogo novca

Honor 9 nameće se kao logičan izbor svima onima koji trebaju dobar mobitel u genijalnom kućištu koji će se snaći u svemu što bacite na njega, a koji neće koštati toliko mnogo kao konkurencija.

U svijetu mobilnih telefona svi žele biti premium, a svaka druga marka nudi te apstraktne premium značajke za manje novca od tog “skupog” flagship premium segmenta, tako da dobijete najbolje od oba svijeta. Naravno, to vrlo često nije moguće, ali Honor se već dosta vremena trudi ponuditi upravo to.

Skepticizam za “kineske marke” svakako je prisutan svaki puta kada se spomenu Honor, Huawei ili neki drugi kineski proizvođač poput ZTE-a. Mogao bih reći kako to nije opravdano jer se sve sada radi u Kini, ali to ste čuli milijun puta tako da ću reći samo ovo: Honor je iz Kine, a vi već o njima imate mišljenje.

Ono što možda ne znate jest činjenica kako je Honor nastao kao novi brand kako bi, pogađate, nudio “premium specifikacije po prihvatljivim cijenama”. Logično. Bilo je to sada već davne 2013. godine, a do danas se Honor etablirao kao prilično dobar brend koji se nekad čini kao bolja opcija i od ostalih velikih marki mobitela kojih je na tržištu zaista mnogo.

Ovogodišnji flagship Honora nosi jednostavan naziv 9 i čini se kao vrlo dobar odabir za svakog kupca mobitela “više srednje klase”, poput Samsungove A serije ili nekog od Motorolinih midrange modela.

Sve što vam treba

Što se tiče onih podataka koje možete pronaći na GSMAreni u 2 minute, Honor 9 krasi LCD ekran od nešto više od 5 inča, Kirin 960 procesor, 4 GB RAM-a, i 64 GB unutarnjeg prostora za pohranu i Android Nougat. Ipak, glavni adut ovog Honora je sjajna dvostruka stražnja kamera koja koristi sada već poznatu tehnologiju jedne crno bijele i jedne kamere u boji kako bi slike uz pomoć magije bile bolje.

Prednja selfie kamera također je prilično dobra, jedino me malo frustrira bokeh efekt zamagljivanja pozadine koji se pali sam od sebe, kao i onaj jezivi beauty face efekt zbog kojeg izgledam kao da nemam nikakve samokontrole kada je riječ o jednostavnim Photoshop alatima. Osobno mi je to bez veze, ali tko voli…

Iz nekoliko dana korištenja srebrnog Honora na ovogodišnjem WMF-u mogu vam reći kako je ovaj mobitel pravi magnet za znatiželjne poglede, prvenstveno zbog vrlo lijepo izrađene stražnje staklene strane koja uživo izgleda stvarno dobro, a koristi 15 različitih materijala kako bi dobili ovako lijep dojam koji ćete bez sumnje dobiti.

Osobno, plavi mi je najljepši, ali morate dobro paziti na ovaj intrigantni stakleni dizajn i svakako preporučujem neku prozirnu masku kako biste dobili ponajbolje iz oba svijeta.

Ima utora, ali nema slušalica

Prednja strana ne nudi neka velika iznenađenja, što je nekako i u toku s Honor praksom. Ekran je svijetao iako nije LED, kontrast je dobar, a gustoća piksela od oko 430 ppi je i više nego dovoljna. Realno, na oko 5 inča vam ne treba ništa više od pune HD rezolucije jer zaista ne možete primijetiti razliku, a razmetanje rezolucijama samo je tu kako bi se mobiteli bolje prodali, realno.

Ipak, ono što se neće prodavati jesu slušalice uz Honor 9, jer ih u pakiranju jednostavno nema. E, sad, ovo može biti super stvar ako je prva stvar koju napravite kada kupite mobitel to da izbacite loše slušalice i zaboravite na njih, ali i dosta nezgodno ako nemate slušalice od prije. Ovo je vjerojatno napravljeno kako bi se uštedjelo u proizvodnji, a kako Honor 9 zapravo nudi neke prilično impresivne specifikacije čini mi se kako je i uspjelo.

Ali opet, nije da ih nisu mogli staviti u kutiju.

Konkurentan najjačima

Do sada se vjerojatno pitate što ja mislim o Honoru 9, i na što to ciljam kada govorim ove stvari. Ukratko, sve one recenzije koje nazivaju upravo ovaj mobitel najboljim unutar cjenovne kategorije su u pravu, jer za ove novce nećete dobiti ništa bolje ako gledate nove uređaje. Tu je svakako OnePlus 5, ali to je već drugačiji par rukava.

Ako ćemo biti iskreni, nikada vam neće trebati više od 4 GB RAM-a u mobitelu, i ovaj Honor nikad neće zastati kada je riječ o zadacima koji koriste mnogo RAM-a. Isto se može reći i za osmojezgreni Kirin 960 koji iako nije Snapdragon 835, neće razočarati gotovo nikada. Problem kod današnjih mobitela je to što se svi razbacuju velikim riječima i specifikacijama koje krajnjim korisnicima ne znače toliko mnogo, a Honor je jednostavno uzeo dobar hardver i stavio ga u lijepo kućište i to vam žele prodati.

Iako ne podržava Qualcomm Quick Charge standard iz očitih razloga, Honor 9 koristi svoju tehnologiju brzog punjenja koja će vas od 0 do 100 dovesti za nekih dva sata, a od vas zavisi koliko vam je to prihvatljivo. Što se tiče baterije, 3200 mAh će vas poslužiti kroz čitav jedan dan, a osobno mogu reći kako je baterija dosta solidna iako su sunčani dani u Rovinju dosta snažno udarili na potrošnju budući da je svjetlina ekrana gotovo uvijek bila maksimalna.

Ugodan dojam

Honor kaže kako bežično punjenje još uvijek nije baš “kak’ treba biti”, i zato ga u novoj “devetki” nema. Jednostavno, ali koristeći gotovo isključivo bežični punjač na mom Galaxyju S8 mogu reći kako ne vidim baš što Honor želi reći. Ostaviti mobitel da se puni kada ga ne koristite je super, a nema stresa oko kablova i sličnog. Mislim, čak je i Apple uključio ovu tehnologiju, a ti likovi neće baš u mobitel staviti bilo što.

Prema tome, moji dani provedeni uz Honor 9 bili su zaista dobri, a jedina zamjerka mi je to što Honor živi ispod Emotion UI-ja koji je zaista “mastan” i nije baš blizu nekom “golišavijem” Androidu kao što je to slučaj kod OnePlusa. Emotion je svakom generacijom bolji, ali još mu malo treba da postane baš onakav kakav treba biti.

Presuda za kraj

Sve ostalo? Vrlo dobro. Mislim, živimo u svijetu u kojemu su mobiteli “srednje klase” iz dana u dan sve bliži onim “premium” uređajima, tako da odluka nije nipošto laka za jednog prosječnog kupca. Teško je naći nešto što Honor 9 nemaa kada se uzme u obzir i cijena odluka je i više nego privlačna. Dodajmo tome i sjajan dizajn stražnje strane, dakako.

Ako kupujete mobitel i ne želite dati oko pet tisuća kuna na Samsung, a niste skeptični prema Honoru (jer i ne trebate biti), Honor 9 je vrlo vjerojatno vaš best buy uređaj. Dobra kamera, dobra baterija i procesor, brzo punjenje i masa RAM-a u kućištu koje izgleda fantastično je ponuda koju je zaista teško ignorirati.

Želiš osvojiti novi Honor 9? 🤔

Da, naravno da želiš! Honor i Netokracija pozivaju te da se prijaviš na okupljanje u Zagrebu tijekom kojeg ćeš moći testirati novi Honor 9 i snimiš svoju kratku recenziju koja će automatski ući u izbor za najbolji unboxing video koji će odabrati predstavnici Honora za Hrvatsku. Točnu lokaciju, datum i vrijeme šaljemo ti na email, a najbolji video bit će nagrađen – novom devetkom! Požuri, broj mjesta je ograničen!

* obavezna polja




Popunjavanjem online formulara potvrđujete da ste saglasni sa navedenim pravilima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.