Hollywood nastavlja rat protiv pirata

Hollywood nastavlja rat protiv pirata: Ulazimo li u doba demokratske cenzure?

Među dokumentima koje su hakeri objavili nakon višestrukih napada na Sony otkriveno je kako se Motion Picture Association of America (MPAA) pokušava boriti protiv piratstva. Iako su prijedlozi za restriktivnim zakonima odbijeni, pravnici traže načine u postojećim regulativama.

piratstvo

MPAA želi “napasti” pirate koristeći Domain Name System (DNS), odnosno zabranom korištenja DNS-a. Odvjetnici MPAA bi zabranom spriječili manje vješte korisnike iz SAD-a da pristupe stranicama s piratskim sadržajem, piše The Verge.

Vještiji korisnici će i dalje moći pristupiti željenim adresama jer DNS internetskim stranicama dodjeljuje ime koje olakšava pretraživanje za široku publiku, iako pretraživači poput Chromea u pozadini koriste IP adrese kako bi komunicirali s mrežom. Uspije li MPAA u svom naumu, stranicama će se moći pristupiti samo upisivanjem točne IP adrese.

Ograničenja bi uvodili putem poslužitelja internetskih usluga. MPAA bi zatražio od poslužitelja da blokira određenu stranicu sa svog DNS-a. Ako ovaj to ne učini, snosi odgovornost za sav promet koji se odvio putem njegovih servera.

Tu su strategiju prvi put predložili 2011. godine u aktu koji se zvao Stop online piracy act (SOPA) i koji nikada nije usvojen, o čemu smo pisali. Od tada traže moguća opravdanja za korištenje te strategije u postojećim zakonskim odredbama.

SOPA je mrtva? Da, ali samo privremeno... Ilustracija preuzeta s itechcode
Iako je SOPA odbačena, MPAA i dalje radi na istim strategijama (Ilustracija preuzeta s itechcode)

Kako će korisnici reagirati?

Korisnici bi mogli naći DNS servere na nezaštićenim lokacijama, besplatne i otvorene za korištenje, koji često mogu imati nekog s lošim namjerama u pozadini. Postigne li MPAA cilj i ako poslužitelji internetske veze u SAD-u budu morali blokirati DNS, to otvara velika pitanja sigurnosti za korisnike koji se okrenu nepouzdanim izvorima.

MPAA ovime pokušava dobiti još jedno oružje u borbi protiv piratstva. Klasični načini poput gašenja stranica pokazali su se neučinkovitima. Pirate Bay, iako ne u izvornom obliku, podignut je nedugo nakon gašenja od strane ekipe koja vodi Isohunt.

S druge strane, Sony je planirao borbu protiv piratstva gerilskim načinima, pa je jedna od ideja bila da na stranicama za dijeljenje torrenata postavi lažne epizode vlastitih serija, koje nisu ispravne, ali poveznicama šalju korisnike na legalne servise.

Uspije li MPAA progurati ovu strategiju po postojećim zakonima, napravit će stvarni iskorak u svojoj rigoroznoj borbi protiv piratstva, ali otvorit će i niz drugih pitanja. Smije li netko biti ozakonjen za blokiranje stranica na području jedne zemlje? SOPA je propala 2011. godine, ali na kontroliranju internetskog sadržaja i dalje se intenzivno radi. Tema poput ove zaslužuje pažnju i dijalog, no objavljena je u vrijeme terorističkih napada, hakerskih prijetnji nasiljem, novog sukoba između Istoka i Zapada i mogla bi pasti u drugi plan, na veselje Hollywooda.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.