...a zove se Kickstarter. Iako bi bilo kome tko prati tehnologiju ili ekonomiju trebalo biti jasno da #crowdfunding nije "investicijski fond", to nije spriječilo nekoga u Hrvatskoj gospodarskoj komori da na Twitteru objavi kako je ukupno 14 projekata ostvarilo cilj putem tog "fonda".
Da pojasnimo za one koji nisu surfali internetom proteklih nekoliko godina: Crowdfunding je “grupno financiranje” projekata putem servisa kao što su Kickstarter i Indiegogo, a niz hrvatskih projekata o kojima smo pisali već je iskoristio to financiranje za svoj razvoj. Ne radi se o fondu koji dobiva udio u projektima (iako ima platformi koje funkcioniraju po sličnom principu), već individualcima koji kupuju određene benefite za manji iznos kojim financiraju projekt prije nego što se realizira.
Hrvatska Twitter zajednica je, dakako, reagirala na vlastiti način:
dragi @hgk, #crowdfunding zapravo nije fond…
— BOOKSA (@BOOKSAhr) January 16, 2015
Molim? @hgk Ukupno 14 projekata ostvarilo je svoj cilj preko novog investicijskog fonda #crowdfunding u Hrvatskoj http://t.co/1VoRleHoDU
— Hrvoje Hafner (@hafomatic) January 16, 2015
Molim @hgk da se ubuduće obrati @ITHGK za teška tehnološka pitanja poput toga da @kickstarter nije "investicijski fond" :))
— Ivan Brezak Brkan (@ivanbrezakbrkan) January 16, 2015
@hafomatic @hgk da nije bilo tih 7500$ iz 'piramide', ne bi ni @NovaRunda bilo 🙂
— Miroslav Šuvak (@Miro_zlikovski) January 16, 2015
Nije smiješno
Šalu na stranu, osim što je smiješan, spomenuti tvit je prilično porazan. Ustanova koja bi trebala podržavati poduzetnike te gospodarstvo ne bi si smjela dopustiti ovakvu grešku – ili bi trebala biti u stanju brzo ga maknuti. HGK-ov tvit bio je online skoro sat vremena, nakon čega je obrisan.
Pitaj pa tvitaj
Da ne govorimo o tome da u HGK postoje stručni ljudi koji itekako dobro znaju što je crowdfunding (o kojem možete više doznati u Netokracijinom vodiču), posebice pri Udruženju za informacijske tehnologije pri HGK, kojima se community manager @HGK sigurno mogao obratiti.
Ovako ispada da HGK kao stručna organizacija… nije stručna. U najmanju ruku ispada da community manager nije čitao članak do kraja ili istražio ono u što nije bio siguran. Ne toliko zbog tvitanja, već zato što od osoba koje su zaposlene u HGK očekujemo da se informiraju o gospodarskim fenomenima o kojima nešto ne znaju.
Greškica, ali…
Osobi koja je objavila taj tvit, ubuduće guglaj. I ako pogriješiš, nemoj samo izbrisati tvit, nego se obrati pratiteljima i zajednici na Twitteru. Svi griješe, ali je upravo zato bitno razjašnjavati situacije u kojima možete ispasti početnici. Lako dok je to u tvitanju, ali problem ako ispada da nema interesa za tražene stručne konferencije na kojima se hrvatski poduzetnici mogu predstaviti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Denis
16. 01. 2015. u 1:41 pm
Pa zar to nekga čudi
Vanai
18. 01. 2015. u 12:48 am
Baš tužno 🙁