Kako je Hangar18 zabio autogol promocijom "Rukometno ludilo"

Je li Hangar18 zabio autogol promocijom “Rukometno ludilo” – ili je iz toga nešto naučio?

Hangar18 odvažio se na gerilsku akciju - dat će onoliko popusta kupcima koliko rukometna repka ostvari pogodaka po utakmici. Ipak, spletom raznih okolnosti ta im se akcija dijelom obila o glavu - ali su iz nje izvukli i koju pouku za buduće akcije.

Iako to vjerojatno vrlo dobro znate, trenutno se u Hrvatskoj održava Europsko rukometno prvenstvo. Naša reprezentacija na istom nakon odigrane četiri utakmice rezultatski stoji solidno; nakon tri pobjede i poraza sada se nalaze u drugom krugu natjecanja. Ipak, uz čestitke našim igračima na plasmanu, sport ipak nije tema za Netokraciju.

Ono što nam jest relevantna tema su brendovi koji nisu propustili iskoristiti ovaj događaj za marketinške akcije.

Veliku je pozornost je privukla kampanja domaćeg brenda Hangar18, prikladno nazvana Rukometno ludilo, koja traje od početka prvenstva.

Hangar18 juriša na gol…

Hangar18 je, osim po svojim Megastore prodavaonicama računalne opreme i pratećeg pribora, poznat i kao tvrtka koja stoji iza branda Noa mobitela. Koprivnička tvrtka također je dio 50 najbrže rastućih tvrtki u regiji prema Deloitte analizama, a iza sebe ima desetljeće iskustva u prodaji tehnoloških proizvoda.

Ne čudi stoga što se odlučio na veliku akciju za vrijeme aktualnog rukometnog prvenstva, i to prilično hrabru:

  • Ako Hrvatska reprezentacija pobijedi u utakmici u grupi, kupci ostvaruju pravo popusta na artikle iz ponude Hangara u postotku jednakom broju golova koje su naši rukometaši zabili.
  • Popust se odnosi na artikle koji nisu dio aktualnog kataloga.

Ovo jednostavno znači da su nakon dvije pobjede kupci mogli iskoristiti prilično privlačne popuste – od 32 odnosno 29 posto  no čini se kako u Hangaru nisu bili pripremljeni na tako dobar rezultat, a ni navalu na trgovine koju je on izazvao.

Prevelik interes ili nešto drugo

Nakon pobjede reprezentacije protiv Srbije u prvoj utakmici, kupci su preplavili internetsku trgovinu Megastore.hr, što je rezultiralo i prestankom rada stranice zbog ogromnog prometa.

Neki kupci stigli su iskoristiti popust te s internetske trgovine naručiti novi SSD ili zvučnike, ali mnogi nisu bili te sreće pa su u pravedničkom gnjevu išli do te mjere da su razvili teoriju kako je ekipa iz Hangara namjerno ugasila internetske trgovine.

Iz Hangara su mi situaciju s internetskom trgovinom pojasnili velikim priljevom prometa, što je i donekle logično kada se reklamirate tijekom utakmice koju gleda cijela država. Također, kažu i kako je cilj akcije od početka bio usmjeravanje na fizičke trgovine:

Nakon velike navale korisnika na web shop bili primorani isti na nekoliko sati „zatvoriti“ jer zbog prevelikog broja narudžbi tj. kupovina za koje više kupcima nismo mogli garantirati raspoloživost određenih proizvoda kao ni isporuku.

Ideja je bila pozvati ljude da se upoznaju s nama, i vide našu ponudu. To nije bilo rješenje jer se „srušio“ web shop. U svim H18 Megastore trgovinama imamo preko 4.000 proizvoda, što nije malo. Asortiman smo maksimalno punili s robom i trgovine su već u nedjelju bile popunjene.

Ono na što nisu računali – a možda su trebali – jest da sve više kupaca voli svoj shopping obaviti iz fotelje, pogotovo kada je riječ o velikim  popustima nalik na “Black Friday”, gdje najbrži prst pobjeđuje i osigurava željeni artikl.

Veće cijene prije popusta?

S jedne strane, savršeno je razumno da jedan lanac trgovina, čak i toliko velik kao što je Hangar18, nema neiscrpne zalihe svih proizvoda koje bi netko htio kupiti i da su neki ostali kratkih rukava. No potaknuti time, nezadovoljni kupci našli su i ozbiljnije zamjerke.

S istekom kataloga u ponedjeljak i pobjedom domaće reprezentacije situacija je dobila zanimljiv obrat, ali i vrlo negativnu “vibru”.

Naime, kako više nije vrijedio katalog koji je isključivao velik broj artikala iz popusta, od ponedjeljka ste mogli kupiti apsolutno sve što Hangar nudi po sniženoj cijeni.

Internetska trgovina pokazala se kao beskorisna za naručivanje jer su gotovo svi artikli bili nedostupni nakon prvotne navale, a primijetio sam kako se i broj proizvoda na stranicama smanjio. Iz Hangara na to kažu kako njihova internetska trgovina ima ograničen asortiman u odnosu na fizičke trgovine.

Tako se, primjerice, Chieftec napajanje više ne nalazi na stranici, iako i je dalje ponosno stajalo na polici s cijenom od otprilike 650 kuna bez popusta.

U teoriji, popust od 25% na sve što se nudi značio bi da recimo HP Envy laptop s osmom generacijom Intel i5 procesora možete dobiti za gotovo 3000 kuna manje, što je sjajno. Problem je u tome što je isti taj Envy kod konkurencije “standardno” košta neznatno više nego ovaj s popustom od 25% u Hangaru.

Osim fotografija na kojima komentatori ukazuju na prilično visoke cijene procesora u odnosu na konkurenciju, koje su u slučaju Ryzen 5 modela oko 400 kuna više u Hangaru nego kod nekih konkurentnih trgovina, zanimljiv je slučaj najskupljeg Ryzena u Hangar ponudi. Naime, model 1700x u trgovinama Megastore stoji 3699 kuna dok je u drugim trgovinama njegova cijena i do gotovo tisuću kuna niža.

No, kao što su nam komentirali iz Hangara, imaju pravo sami definirati politiku cijena, a istaknuli su i kako iako imaju više cijene, na proizvode nude i više garancije.

Ni više cijene vjerojatno ne bi naljutile kupce toliko da velik broj proizvoda u utorak nije bio skuplji za barem 20% u odnosu na iste proizvode u subotu. Ovome u prilog idu i reakcije na društvenim mrežama, odnosno komentari i fotografije koji su sada na žalost obrisani:

Iz Hangara razliku u cijeni objašnjavaju katalogom:

U subotu je bio aktualan Božićni katalog, u kojem su cijene proizvoda bile snižene od 1.12.2017. godine. Cijene su nakon toga vraćene, na „stare“ cijene prije Božićnog kataloga. Normalno da su onda određeni proizvodi u utorak bili skuplji neko u subotu.

U disertaciji Fake Discounts Drive Real Revenues in Retail autor Donald Ngwe s Harwarda pojasnio je kako se fenomen “fiktivnih popusta” u industriji koristi mnogo više nego što bi ona sama željela priznati.

Iz Hangara pak objašnjavaju kako je do razlike u cijenama došlo zbog preklapanja akcija:

Božićni katalog [sa sniženim cijenama proizvoda op.a.] distribuirali smo u print izdanju na 28 stranica po svim gradovima gdje imamo poslovnice i vrijedio je od 1.12.2017. do 15.1.2018. godine. To znači da su cijene proizvoda nakon što je katalog završio bile vraćene na stare cijene, prije nego je Božićni katalog bio aktualan.

Od popusta do teorija urote

Kako svaka medalja ima dvije strane, pa je tako i na društvenim mrežama Hangara ostavljen velik broj pozitivnih komentara na ovih nekoliko dana akcije.

Neki od kupaca napominju kako su uštedjeli i do nekoliko tisuća kuna na nešto skupljim konfiguracija, što je svakako dobra prilika, a iz Hangara su nam dostavili desetak primjera dobrih iskustava kupaca.

Ovi pozitivni komentari urodili su još jednom teorijom nezadovoljnih kupaca, a mjesto radnje ovaj je put bio Reddit thread.

Iz Hangara negativne komentare pojašnjavaju činjenicom da su kupci jednostavno nezadovoljni jer nisu stigli kupiti što su željeli:

Naravno da mi ni nemamo nepresušan lager s proizvodima, budući da se neki žale da nisu više pronašli traženi proizvod. Oni koji su došli prvi, kupili su što su htjeli. Shvaćamo ljutnju pojedinih kupaca, ali nažalost uglavnom se samo oni i javljaju i ostavljaju negativne komentare.

Što možemo iz toga naučiti?

Gledajući situaciju koja se odvija na društvenim mrežama Hangara 18 ostaje mi samo pitati se što je moglo biti napravljeno bolje. Činjenica je da je pred Hangarom mnogo objašnjavanja i kriznog komuniciranja koje se možda moglo i izbjeći boljim planiranjem ove akcije.

S pozitivne strane, ova akcija je nedvojbeno postigla golem interes. Reklamiranje i plasiranje akcije u vrijeme prvenstva bio je dobar potez koji je mogao biti i odličan da se akcija nešto bolje isplanirala u samom početku. Ne mogu se oteti dojmu da Hangar jednostavno nije očekivao ovoliku potražnju iz čega se da zaključiti kako će idući put jednostavno morati obratiti mnogo više pažnje na to kakve popuste daju.

S druge strane, ovih dana su društvene mreže Hangara zatrpane negativnim komentarima koji se često brišu te samim time postižu upravo suprotan efekt. U to sam se uvjerio na Redditu na kojem su se polako razvile razne zanimljive teorije o tome tko što komentira na Hangarovim društvenim mrežama i zašto. Da su iz tima Hangara komunicirali jasno, na vrijeme te da su uvažili negativne komentare, umjesto da su ih brisali, nezadovoljstvo ne bi fermentiralo i ne bi se razvilo toliko teorija zavjera.

Naposljetku, dizanje cijena prije popusta, hotimice ili ne razmišljajući, nipošto nije dobra poslovna odluka, a na primjeru procesora vide se sve informacije koje vam trebaju. Da je Hangar smanjio marže i u ponekom slučaju i izgubio nešto novca po proizvodu, dobili bi izuzetne pohvale, a sigurno bi mnogima ostali u lijepom sjećanju i dobili nove vjerne kupce kao brend koji drži do svoje riječi.

Ovako samo ostaje donekle gorak okus ove akcije za one koji nisu uspjeli iskoristiti priliku a potencijalno odlična akcija o kojoj bi se pričalo ima na sebi mrlju koju nije lako skinuti.

Nadam se da će Hangar iz ovog projekta naučiti ponešto i baciti se na popravljanje imidža, pogotovo s obzirom na to da se trenutno u Hangaru održava novi krug akcije – ovaj put s popustom od 25% nakon pobjede nad Bjelorusijom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Vlatko Ćesić

    Vlatko Ćesić

    27. 01. 2018. u 5:11 pm Odgovori

    Molim pogledati posljednji (moj) osvrt na fb stranici Hangara 18. Do dana današnjeg nisu odgovorili, ignoriraju i sklapaju slušalicu. Moj uređaj još je kod njih, evo već 24 puna dana. Drugi uređaj koji je potpuno nov, ali opet pokvaren, ne dopuštaju mi predati u poslovnicu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Ekskluzivno

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Intervju

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Tvrtke i poslovanje

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...