Jučer je dodjelom nagrada za najbolje timove završen 2. Hack It! hackathon u organizaciji Hrvatskog Telekoma i startup inkubatora hub:raum. Na natjecanju je sudjelovalo 10 timova, a 1. mjesto osvojio je tim Tartle, 2. Kibu, a 3. Acervatio.

Jučer sam ponovno imala čast sjediti u žiriju hackathona Hack It! koji drugu godinu organiziraju Hrvatski Telekom i inkubator hub:raum. Osim novčane nagrade, koja za prvo mjesto ovaj put iznosi 30.000 kuna, pobjednički tim ima priliku ući i u program startup inkubatora Deutsche Telekoma, uz investiciju, kao što je to imao priliku prošlogodišnji pobjednik, Maggie. A da ne stane samo na tome, jedan od predavača na hackathonu, Renato Librić, osnivač Bouxtiea, obećao je pobjedničkom timu, u slučaju da se ozbiljnije krene u razvoj ideje te se osnuje tvrtka, i dodatnu preseed investiciju od 10.000 dolara.
A sve to čeka tri djevojke iz tima Tartle, u kojem se nalaze Maja Subotić Šušak, Andreja Smetko i Mirela Ćosić, a koje su osmislile Tale Talk, aplikaciju za djecu od 3 do 5 godina, prilagođenu njihovoj neograničenoj mašti, ali i ograničenom vokabularu. Riječ je o interaktivnoj aplikaciji za glasom kontrolirane priče u AR okruženju. Tako se može odabirati scenografija, glavni likovi i trajanje priče, a radnjom i likovima upravljaju dijete i roditelj zajedno.
Drugo mjesto i 15.000 kuna osvojio je tim iz Mađarske, Kibu, s projektom Replica koji želi riješiti problem lošeg iskustva korisnika sa službom za korisnike uz miješanu stvarnost gdje tehničar i klijent mogu odraditi interaktivnu sesiju. Može se koristiti i u edukativne svrhe, kolaboraciju, zdravstvo…
Treće mjesto i 7500 tisuća kuna otišlo je u ruke srednjoškolcima iz Metkovića, koji uz svoj projekt Acervatio žele poboljšati 3D skeniranje uz AI. Primjer korištenja – skenirate predmet i pošaljete ga prijatelju, koji ga može pogledati u AR prostoru. Potencijala tu ima i za proizvođače, koji uz točne mjere koje im korisnik pošalje (primjerice, skenirano stopalo), mogu napraviti savršen proizvod za njih.

Osim ta tri tima, natjecalo ih se još sedam, koji su odabrani među 125 prijavljenih. Oni su nam dali uvid u budućnost komunikacije uz pomoć najnovijih tehnologija:
Brainless Developers
Nisu se bavili, VR-om, AR-om, hologramima… Vidjeli su potencijal u nečemu što postoji u našim telefonima i prije smartphone revolucije, obavijestima uz vibracije. Danas nije moguće reći je li neka poruka koju primimo važna ili nije – dok je ne pogledamo. Aplikacija sluša svaku notifikaciju koju dobijemo, analizira ih i potom poreda po prioritetima. Važnije poruke tako će, primjerice, jače i duže vibrirati, one manje bitne bit će popraćene suptilnijom obavijesti.
Emenemenem
Tim je osmislio CityGoLive, AR mobilnu aplikacija koja oživljava turističke lokacije. Trenutna turistička ponuda je zaostala, smatra tim, vodiči su i dalje papirnati, a uz animaciju sadržaj oko nas postaje interaktivniji i zabavniji te prilagođen današnjim navikama korisnika pametnih telefona.

Stix
We360 hibridna je mobilna aplikacija za zabavnu industriju. Riječ je o VR streamingu događaja uživo za krajnje korisnike u sklopu kojega se nudi cijeli paket – VR oprema, aplikacija, partnerstvo s organizatorima događanja, sadržaj za pretplatnike…
MIOC
Još jedan srednjoškolski tim koji je osmislio Augshop, Tripadvisor za kupovinu, aplikaciju za mobilne telefone ili AR naočale. Rješava dva problema – dostupnost predmeta koji nas zanimaju u trgovačkim centrima, a nudi i preporuke prijatelja te obitelji o trgovinama koje su posjetili.
Livemark
Ova aplikacija dopušta korisnicima da ostavljaju AR znakove za druge korisnike bilo gdje na svijetu. Drugačiji je to twist na društvene mreže koji ih postavlja u – stvarni svijet.

Shape
Geolokacijska platforma koja inspirira mlade da se uključe u važne stvari uz pomoć AR-a i AI-a. Primjerice, određeni prostori u lokalnoj zajednici mogu se označiti animacijama ili ključnim riječima, što može donijeti dosta podataka o samoj zajednici i okruženju.
Random
Tim želi promijeniti način na koji korisnici komuniciraju s tradicionalnim, fizičkim oglasima – spaja AR i digitalni svijet s offline oglašavanjem uz gamifikaciju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.