S obzirom na rascjepkanost, količinu i brzinu izmjena informacija o trenutnoj humanitarnoj i izbjegličkoj krizi, centralno internetsko mjesto za komuniciranje bilo bi od velike pomoći. Zbog toga će se u organizaciji ekspertne grupe Code for Croatia, na FER-u u ponedjeljak, 21. rujna, od 18 sati osmišljavati i izgrađivati sustav za komuniciranje informacija o potrebnoj pomoći.
Potrebno je uspostaviti centralno mjesto za sakupljanje informacija kao i za njihovo strukturirano i čitljivo predstavljanje javnosti. Iako društvene mreže igraju veliku ulogu u motivaciji ljudi i pokretanju inicijativa, velik broj pojedinaca i udruga koji rade direktno s izbjeglicama preopterećeni su upitima, koji se često ponavljaju, a samim time i usporeni u svojemu radu.
Kako bi se njima olakšalo i građanima pomoglo u usmjeravanju donacija i pomoći koju žele pružiti, u ponedjeljak će se na FER-u okupiti s jedne strane volonteri koji imaju tehnička znanja i vještine da osmisle nove i pomognu u doradi postojećih ideja za alate za komuniciranje, a s druge strane grupa volontera koja će pomoći u administriranju stranice, okupljanju i prilagodbi informacija za objavljivanje te prevođenju. Tijekom idućeg tjedna planira se pokrenuti tri alata za bolju komunikaciju informacija o izbjegličkoj krizi:
- Centralni informativni portal za javnost – CMS
- Portal za koordinaciju humanitarnih aktivnosti i dionika
- Karta za dojavu novih informacija
Kako neke od ovih aplikacija već postoje ili su u pripremi, organizatori pozivaju da se njihovi autori jave kako bi ih se spojilo s ostalim relevantnim dionicima. U slučaju da želite pomoći ovom projektu, Code for Croatia vas moli da se za sada javite na hi@codeforcroatia.org, a kasnije i preko informativnog portala koji je u pripremi.
Za one koji ne mogu doći osobno na hackathon, a žele sudjelovati na Open Zagreb Hack Night, mogu nam se pridružiti događaj i putem interneta. Podsjetimo, događaj se održava u ponedjeljak, od 18 sati, na Fakultetu elektronike i računarstva u sobi TCR u prizemlju, a potrebno je ponijeti vlastiti laptop.
Frontend developeri, backend developeri, dizajneri, volonteri, aktivisti – svi su dobrodošli!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.